110 rocznica urodzin Patrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokołowie Podlaskim
W piątek 13 stycznia Szkoła Podstawowa nr 1 w Sokołowie Podlaskim świętowała rocznicę urodzin swojego patrona Janusza Kusocińskiego. Szkoła od kilku miesięcy przygotowywała się do tej uroczystości. Uczniowie uczestniczyli w wycieczkach m.in. na cmentarz w Palmirach, gdzie pochowany jest ich patron oraz do Muzeum Sportu w Warszawie, gdzie poszukiwali informacji o Januszu Kusocińskim. Na lekcjach wychowawczych nauczyciele prezentowali sylwetkę patrona a uczniowie brali udział w konkursie plastycznym „Ja i sport”.
Od rana w piątek w klasach odbywały się spotkania z gośćmi uroczystości. Z uczniami spotykali się: Lidia Chojecka – halowa mistrzyni Europy na 100, 1500 m., brązowa medalistka Mistrzostw Świata na 1500 m., Piotr Sikorski Reprezentant Polski na Paraolimpiadzie w Atenach 2004 r., Mistrz Polski w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą, Robert Doliński i Lena Ambroziak – absolwenci szkoły, których rekordy z czasów ich bytności w szkole do dziś nie zostały pobite, Hubert Krasnodębski – absolwent szkoły tancerz finalista Mistrzostw Europy i Świata, wielokrotny Mistrz Polski Federacji Tańca. Z uczniami spotkali się także byli dyrektorzy Szkoły Jan Cichowski i Antoni Czarnocki oraz założyciele Akademii Piłkarskiej Robert Parzonka i Łukasz Mroczek.
Na hali sportowej miała miejsce uroczysta gala. Wzięli w niej udział znamienici goście: ks. bp Tadeusz Pikus, księża sokołowskich parafii, burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula, przedstawiciele władz samorządowych, Kuratorium Oświaty, dyrektorzy sokołowskich szkół i przedszkoli, przedstawiciele instytucji kultury i organizacji związkowych i sportowych. Przybyli także przedstawiciele szkół, które mają za swojego patrona Janusza Kusocińskiego: Szkoła Podstawowa nr 5 Nowy Dwór Mazowiecki, ZSP Rogoźnica, Szkoła Podstawowa Sadek gm. Szydłowiec.
Galę poprowadzili Iwona Mergo-Golatowska i Krzysztof Woźniak. Przypomnieli, iż 15 czerwca 1995 roku nadano szkole imię wybitnego sportowca, mistrza olimpijskiego z 1932 roku w Los Angeles. W dniu nadania imienia szkole oddano do użytku salę sportową, w której odbywała się piątkowa gala a szkoła otrzymała swój sztandar.
Uczniowie i nauczyciele przedstawili sprawozdanie z działań jakie towarzyszyły przygotowaniom do uroczystej Gali. Mówili o różnych formach przedstawienia życiorysu Janusza Kusocińskiego. Wycieczki, wystawy konkursy, wyniki których mogliśmy obejrzeć na korytarzach szkoły a także wystawa kronik szkolnych z długoletniej historii szkoły. Poznanie życia, sportowej a także patriotycznej działalności patrona służyło integracji społeczności szkoły i stały się dla uczniów inspirującą lekcją wychowania obywatelskiego.
Następnie przyszedł czas na nagrody w konkursie plastycznym „Ja i sport” które wręczali burmistrz Bogusław Karakula – również absolwent tej szkoły – i dyrektor szkoły Zofia Steć. Organizatorką konkursu była Małgorzata Malinowska.
Po nagrodach dla uczniów przyszedł czas na nagrody dla nauczycieli, którzy w szczególny sposób zasłużyli się dla rozwoju sportu w szkole. Burmistrz nagrodził Krzysztofa Woźniaka, Joannę Wasiluk, Annę Dróżdż. Natomiast nagrody dyrektora szkoły otrzymały Iwona Romanowska oraz Aldona Sobieska.
Staraniem Rady Rodziców ufundowana została tablica pamiątkowa poświęcona Patronowi Szkoły, która została uroczyście odsłonięta w czasie piątkowej Gali. Do odsłonięcia tablicy zaproszono ks. bpa Tadeusza Pikusa, który poświęcił tablicę, przedstawiciela Kuratorium Oświaty Sylwestra Różyckiego, burmistrza Bogusława Karakulę, Zofię Steć, Tomasza Maliszewskiego przewodniczącego Rady Rodziców i fundatora tablicy oraz przewodniczącą Samorządu Szkolnego Gabrielę Robak.
Ks. bp Tadeusz Pikus w swoim wystąpieniu wrócił uwagę, że sport to nie tylko ćwiczenie ciała, wykorzystywanie zdolności fizycznych, ale to rozwój całego człowieka, jego charakteru i ducha. Ważną rzeczą jest, ażeby przez całe nasze życie, w tym również sportowe, rozwijać talenty i fizyczne i duchowe, które otrzymaliśmy od Stwórcy, aby każdy z nas mógł stać się sportowcem, Polakiem i patriotą na miarę patrona Szkoły.
Przedstawiciel Kuratorium Oświaty Sylwester Różycki przypomniał osiągnięcia i dziedziny sportu jakie uprawiał Janusz Kusociński. Zwrócił uwagę na to, iż efekty i mistrzostwa poprzedzone są bardzo ciężką pracą, która tylko uzupełnia talenty jakie otrzymujemy. Janusz Kusociński jawił się tytanem pracy. Życzył młodzieży sukcesów na miarę jej patrona.
Swoje prezenty dla szkoły przekazali jeszcze dyrektorzy szkół i dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury Marcin Celiński, którzy przekazali sprzęt sportowy a burmistrz miasta wielofunkcyjne urządzenie poligraficzne na potrzeby szkoły.
Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną. Tu przybyli goście mogli obejrzeć wzruszającą inscenizację teatralno-muzyczną przygotowaną przez młodzież pod opieką nauczycieli: Agnieszki Rejowskiej, Zbigniewa Filiksa, Joanny Wasiluk i Anny Dróżdż. Program ukazał kolejne etapy życia Patrona od czasów szkolnych poprzez działalność sportową aż do tragicznej śmierci i pochowania w Palmirach.
Tekst i zdjęcia – Lech Zakrzewski