25 lat Zespołu Szkół im Jana Pawła II w Siemiatyczach
W liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Siemiatyczach obchodził 25 rocznicę powstania. Uroczystości rozpoczęła Eucharystia w kościele św. Andrzeja Boboli, której przewodniczy biskup drohiczyński Tadeusz Pikus oraz nabożeństwo w prawosławnej cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego, celebrowane przez ks. mitrata Bazylego Litwiniuka delegata prawosławnego biskupa siemiatyckiego Jerzego.
Dyrektor placówki Mariusz Niewiarowski powiedział, że pedagodzy, rodzice i uczniowie są bardzo szczęśliwi mając w dziele wychowania sprzymierzeńca w Kościele i osobie św. Jana Pawła II, aby móc przekazywać uczniom, nie tylko intelektualne treści, ale również duchowe, ucząc ich, aby cenili w życiu „bardziej być niż mieć” .
W wygłoszonej homilii ks. bp Tadeusz Pikus mówił, że św. Jana Paweł II wzywa każdego, aby uczynił ze swego życia coś wielkiego. Można to uczynić wypełniając jego przesłanie otarcia drzwi Chrystusowi. W Chrystusie każdy ma bowiem szanse osiągnięcia szczęścia bez miary. Ksiądz biskup przypomniał również słowa św. Jana Pawła II skierowane do ludzi młodych, apelując, aby umieli od siebie wymagać, nawet gdyby dzisiejszy świat i ludzie nie stawiali im wysokich wymagań.
Ks. bp Tadeusz Pikus podzielił się również wspomnieniami z osobistych kontaktów ze św. Janem Pawłem II, który mianował go biskupem, a także wręczył mu w darze krzyż pektoralny, obecnie noszony przez niego. Pobłogosławił on także zebranych relikwiami krwi św. Jana Pawła II.
W drugiej części uroczystości, która miała miejsce w budynku szkoły, zaprezentowano jej historię. Szkoła Podstawowa nr 3 w Siemiatyczach istnieje od 1 września 1990 roku Przez pierwszy rok funkcjonowała ona w zaadoptowanym do tego celu, budynku obecnego przedszkola nr 5. Dyrektorem szkoły został Zdzisław Chodakowski. W dniu inauguracji roku szkolnego 1991/1992, po trzech latach budowy, otwarto nowy budynek. Uroczystość poświęcenia rozpoczęła Msza święta celebrowana przez ówczesnego biskupa drohiczyńskiego Władysława Jędruszuka oraz nabożeństwo, celebrowane przez prawosławnego ordynariusza łódzkiego i poznańskiego bpa Szymona. Udział w niej wzięła Anna Radziwiłł wiceminister Edukacji Narodowej oraz wielu gości. W dwupiętrowej szkole oddano do dyspozycji 35 izb lekcyjnych, dwie salki gimnastyczne oraz część administracyjną. Później otwarto szkolną stołówkę, pracownię komputerową oraz nowoczesną halę sportową.
12 czerwca 1997 roku podczas posiedzenia Rady Pedagogicznej dyrektor szkoły ponowił, złożoną już kilka lat wcześniej propozycję, by Jan Paweł II został patronem szkoły. Argumentowano, że jest to: gorący patriota, wybitny mąż stanu, polityk, etyk, przywódca moralny świata, wybitny myśliciel, nauczyciel, naukowiec, poliglota, przyjaciel dzieci i młodzieży, wzór do naśladowania oraz niekwestionowany autorytet. Rada Pedagogiczna przyjęła wniosek i podjęła uchwałę o rozpoczęciu prac nad nadaniem Szkole Podstawowej Nr 3 w Siemiatyczach imienia Jana Pawła II. Spotkała się ona z przychylnością rodziców i uczniów, a 30 czerwca 1997 roku została zatwierdzona przez Urząd Miejski w Siemiatyczach. O tej decyzji dyrekcja szkoły poinformowała samego Jana Pawła II. Z Watykanu nadszedł list wraz z życzeniami i apostolskim błogosławieństwem. Uroczystości związane z nadaniem imienia i wręczenia młodzieży sztandaru szkoły odbyły się w 1998 roku. Tego roku odbyła się również pielgrzymka do Włoch nauczycieli. W jej programie była prywatna audiencja u Ojca św. Jana Pawła II. Wręczono mu wyhaftowane logo szkoły, sękacz, upieczony przez rodziców, listy i wiersze napisane przez uczniów oraz folder szkoły i kasetę wideo z nagraniem uroczystości nadania jego imienia. Nauczyciele otrzymali z rąk papieża błogosławieństwo. Dyrektor Helena Zięba udzieliła też wywiadu na temat szkoły w Radiu Watykańskim. 13 maja 1999 roku chór szkolny wykonał po raz pierwszy nowy szkolny hymn ze słowami o Janie Pawle II. 10 czerwca 1999 roku gdy Jan Paweł II przybył do Drohiczyna uczniowie, nauczyciele i pracownicy uczestniczyli w nabożeństwie ekumenicznym. Obecny był także poczet sztandarowy szkoły, a dyrektor Alfred Bajena wręczył dar Ojcu Świętemu. 1 września 1999 roku zmieniono nazwę i statusu placówki, ponieważ w jednym budynku zaistniały dwie szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach oraz Gimnazjum Gminne nr 2. Zostało też powołane Koło Patrona i otwarto Izbę Patrona. Uchwałą Rady Miasta Siemiatycze 1 września 2002 roku Szkołę Podstawową nr 3 z Gimnazjum nr 2 połączono w Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Siemiatyczach, nadając mu imię Jana Pawła II. Podczas uroczystości został przekazany też sztandar ufundowany przez proboszcza parafii św. Andrzeja Boboli ks. Jana Koca.
Uroczystość jubileuszowa była okazją do podziękowania wszystkim dyrektorom, pedagogom i pracownikom szkoły, którzy wnieśli swój wkład w jej rozwój. Szczególnie podkreślono też pomoc udzielaną tej placówce w różnorodnej formie przez ks. kan. Jana Koca.
Na jubileusz przybyli przedstawiciele władz oświatowych z wicekurator podlaskim Wiesławą Cwiklińską, władze samorządowe, dyrektorzy innych szkół, duchowni katoliccy i prawosławni, rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły i jej uczniowie.
W części artystycznej, która zakończyła uroczystości, zostały przypomniane, zarówno wydarzenia historyczne z minionych 25 lat w Polsce, jak też mające miejsce w społeczności szkolnej.
ks. Artur Płachno