25 lecie samorządności w Sokołowie Podlaskim
25-lecie samorządności to pierwszy, tak ważny jubileusz małych ojczyzn i ich gospodarzy. Aby podkreślić szczególną rolę, jaką polskie samorządy terytorialne pełnią w sprawowaniu władzy publicznej w Sokołowie Podlaskim zorganizowano uroczystą galę i uhonorowano kilkadziesiąt osób, które wniosły i nadal wnoszą wkład w rozwój lokalnych społeczności. Spotkanie odbyło się w środę, 27 maja w Sokołowskim Ośrodku Kultury i poprzedzone było Mszą św. w parafii św. Jana Bosko, celebrowaną przez ordynariusza Diecezji Drohiczyńskiej biskupa Tadeusza Pikusa.
Część oficjalną spotkania rozpoczęło odśpiewanie hymnu narodowego oraz występy zespołu „Sokołowianie” i Teatrzyku Dziecięcego „Dwójeczka” z przedszkola nr 2, który zaprezentował przedstawienie teatralno-muzyczne, opowiadające o małej obrażalskiej królewnie Gburce. Potem przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia oraz przypomnienie historii polskiego samorządu.
25 lat temu, dokładnie 8 marca 1990 r. Sejm uchwalił ustawę o samorządzie terytorialnym, a zaraz potem – 27 maja – odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory samorządowe. Po raz pierwszy w powojennej Polsce, obywatele mogli zadecydować, kto będzie ich reprezentantem w gminie – przypominał prowadzący uroczystość Paweł Kryszczuk. Właśnie tak, jak mówił – w Polsce zaczęła odradzać się samorządność. Dziś trudno sobie bez niej wyobrazić w pełni demokratyczną Polskę, a reforma samorządowa uchodzi za jedną z najbardziej udanych przemian minionego ćwierćwiecza. Obecnie samorządy mają kluczowe znaczenie dla stabilizacji i rozwoju kraju, a sprawnie funkcjonujący samorząd, to podstawa budowania zaufania obywateli. Odzyskanie samorządności przyczyniło się do obywatelskiej aktywności oraz rozwoju społecznego i gospodarczego mikroregionów. Co za tym idzie, polepszenia jakości życia.
W ciągu 25 lat pracy samorządu na terenie miasta powstało wiele nowych dróg, a na jezdniach i chodnikach wykonano nowe nawierzchnie. Konieczne było też inwestowanie w przebudowy i modernizację istniejących obiektów kubaturowych, a także w budowę nowych. – należy podkreślić wkład lokalnych przedsiębiorców i społeczników w rozwój naszego miasta – mówił burmistrz Bogusław Karakula. To oni – tłumaczył – umiejętnie wykorzystali swobodę gospodarczą, założyli i rozwinęli swoją działalność, dając utrzymanie setkom sokołowskich rodzin. Samorząd starał się jedynie tworzyć dobry klimat dla przedsiębiorczych, a przynajmniej nie utrudniać. Burmistrz dodał także, że to właśnie dzięki aktywności mieszkańców Sokołów należy do nielicznych tej wielkości miast o najniższym wskaźniku bezrobocia. – Za to chciałem wszystkim bardzo podziękować i powiedzieć – jako burmistrz tego miasta od 1998 roku – jestem dumny z naszych mieszkańców.
Kolejnym punktem spotkania było wręczenie nagród i okolicznościowych medali. Historia Nagrody przyznawanej przez Radę Miasta sięga 2004 roku, kiedy radni postanowili honorować osoby, instytucje i organizacje społeczne za ich szczególny wkład w rozwój i promocję Sokołowa. Nagrodę stanowi Statuetka Sokoła, miniaturka oraz certyfikat. Tegoroczna, jubileuszowa przyznana została aż trzem instytucjom – za wkład w duchowe życie sokołowian – Domowi Księży Salezjanów, za wkład w rozwój młodzieży – Hufcowi im. Janusza Korczaka oraz za wkład w życie społeczno-kulturalne miasta – Sokołowskiemu Towarzystwu Społeczno-Kulturalnemu.
Jako, że w tym roku sokołowianie obchodzą 150 rocznicę stracenia ks. Stanisława Brzóski władze miasta postanowiły również wręczyć okolicznościowe medale, którymi uhonorowano: biskupa diecezji drohiczyńskiej ks. Tadeusza Pikusa, biskupa seniora Antoniego Pacyfika Dydycza, senator Marię Koc, ks. Stanisława Stachala, ks. Andrzeja Krupę, ks. kan. Stanisława Falkowskiego i byłego dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 Kazimierza Wilczyńskiego. To jednak nie koniec odznaczeń. Jubileusz 25 lat samorządności stał się okazją, by podziękować wszystkim osobom zasłużonym w tym okresie, okresie odrodzonego samorządu: samorządowcom, tym obecnym jak i radnym poprzednich kadencji, którzy zasiadali w sokołowskim samorządzie od 1990 roku ale też osób związanych z Sokołowem, np. przedstawicieli z zaprzyjaźnionych miast – Jekabpili i Czerwonki Leszczyny.
Karolina Skibniewska, foto Ewelina Śmiejkowska, Urząd Miasta Sokołów [ksAP/Drohiczyn]