40 lecie Domu Pomocy Społecznej w Brańsku i 10 lecie nadania imienia Jana Pawła II
2 września świętowano 40 lecie Domu Pomocy Społecznej w Brańsku oraz 10 lecie nadania mu imienia Jana Pawła II.
Uroczystość rozpoczęła Eucharystia, celebrowana w miejscowej świątyni parafialnej przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa. W wygłoszonej homilii powiedział on, że nadzieją człowieka jest niebo, do którego zmierza on przez życie na świecie. Niczego jednak z czego korzysta na nim, nie wniesie z tego świata. Korzystanie z dóbr doczesnych ma tylko pomóc w osiągnięciu dóbr wiecznych. Przypomniał także, iż bez Boga sami nie możemy osiągnąć nieba. Przywołując ewangeliczny fragment o uzdrowieniu paralityka, ksiądz biskup powiedział, że Chrystus ma moc uzdrowienia całego człowieka, jednak zależy mu przede wszystkim na zdrowiu duchowym człowieka, czyli jego wolności od grzechów. Dziękując za pomoc ludziom starszym i chorym, powiedział, że każdy musi uczyć się zarówno przychodzić innym z pomocą, jak też ją od innych przyjmować. Wzorem takiej postawy jest Patron placówki św. Jan Paweł II.
Po Eucharystii przy pomniku św. Jana Pawła II przed brańskim kościołem odmówiono modlitwę wstawienniczą i złożono kwiaty. Część oficjalna odbyła się natomiast w zabytkowym budynku Domu Pomocy. Z historią i ideą działalności zebrani zapoznali się słuchając wystąpienia dyrektor DPS Walentyny Tokajuk, pełniącej tę funkcję 29 lat oraz oglądając prezentacje multimedialną.
Przypomniano historię rozpoczętą 1 stycznia 1975, kiedy decyzją Naczelnika Powiatu Bielskiego został powołany Państwowy Dom Rencistów w Brańsku, przemianowany na Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla Przewlekle Chorych obojga płci. Na stanowisko dyrektora Wydział Zdrowia i Opieki Społecznej powołał wówczas Jadwigę Ciechanowską. Naczelnik Miasta i Gminy Brańsk przekazał na ten cel budynki, w których mieścił się najpierw szpital, a następnie izba porodowa i ośrodek zdrowia. Pierwszych pensjonariuszy przyjęto 9 czerwca 1975 roku. W październiku 1979 roku obowiązki kierownika przejął Tadeusz Łapieński. Podjął on starania o budowę nowego obiektu, uwieńczone wydaniem zgody przez wojewodę białostockiego w czerwcu 1981 roku. Jego następcą został Józef Kosiński, który pomimo pogarszania się stanu istniejących obiektów, ciągle nie mógł rozpocząć budowy.
W lutym 1986 roku Walentyna Tokajuk objęła funkcję dyrektora placówki i w sierpniu rozpoczęły się prace budowlane, które trwały do 1995 roku. Został oddany do użytku nowy budynek dla 74 pensjonariuszy. 1 stycznia 1999 roku Dom Pomocy Społecznej stał się jednostką organizacyjną podległą Zarządowi Powiatu Bielskiego. Przeprowadzone prace pozwoliły uzyskać dodatkowych 40 miejsc dla osób przewlekle chorych. W ośrodku są dobre warunki mieszkalne, baza socjalna, gabinet do rehabilitacji, sala fizykoterapii, hydroterapii oraz sala gimnastyczna, biblioteka i kaplica. Podkreślono wysiłki mające na celu zapewnienia opieki duchowej ze strony kapelanów: katolickiego ks. prał. Janusza Łoniewskiego i prawosławnego ks. Jerzego Charytoniuka oraz całego personelu aby wypełniać mieszkańcom pustkę spowodowaną oddaleniem lub utratą rodziny. W 2005 roku DPS w Brańsku otrzymał imię Jana Pawła II, który jak to podkreślono, ukazał swoi życiem godne podchodzenie do starości i cierpienia, a jego wyniesienie na ołtarze pokazało, że wstawia się u Boga za potrzebującymi.
W uroczystościach wziął udział wojewoda podlaski Andrzej Meyer, który wręczył odznaczenia państwowe przyznane przez Prezydenta RP: Srebrny Krzyż Zasługi – Walentynie Tokajuk oraz 30 Złotych Medali za Długoletnia Służbę – pracownikom ośrodka. Obecne były także władze samorządowe Powiatu Bielskiego oraz Miasta i Gminy Brańsk, przedstawiciele innych DPS-ów, służby zdrowia, służb mundurowych, zakładów pomagających i instytucji oraz pensjonariusze.
Dyrektor brańskiego DPS wspomniała również zmarłych pracowników i pensjonariuszy, a obecnym przekazała wyrazy podziękowania za zaangażowanie. Zarówno w kościele, jak też na zakończenie części oficjalnej, wystąpił chórek złożony z pracowników. Wystąpili też pensjonariusze, którzy wykonali również upominki, przekazane przybyłym gościom.
We wrześniu tego roku 40 lecie istnienia obchodzą również inne Domy Pomocy Społecznej, znajdujące się na terenie diecezji drohiczyńskiej w Siemiatyczach i Sokołowie Podlaskim.
ks. Artur Płachno