45 lat Zespołu Szkół Specjalnych w Sokołowie Podlaskim
Zespół Szkół Specjalnych w Sokołowie Podlaskim świętuje w tym roku 45 rocznicę swego istnienia. Z tej okazji dyrektor, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice zaprosili wielu gości na świętowanie. Była uroczysta Msza Święta, spotkanie w szkole, wspomnienia i część artystyczna i wspólna agapa.
1 września 1970 roku Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Sokołowie Podlaskim podjęło uchwałę o powołaniu Szkoły Podstawowej nr 5 Specjalnej. Szkoła objęła opieką dzieci niepełnosprawne intelektualnie z terenu miasta i powiatu. Do tej pory takie dzieci chodziły do zwykłych szkół podstawowych lub pozostawały w domu i w ogóle nie były objęte obowiązkiem szkolnym. Pierwszym dyrektorem został nieżyjący już dziś Adam Talacha. Naukę rozpoczęło 64 dzieci i pracowało z nimi 4 nauczycieli. Na początku szkoła nie miała swojej siedziby i wykorzystywała pomieszczenia w istniejących już szkołach podstawowych nr. 1 i nr. 3. Od 1973 szkoła zajęła się również prowadzeniem klas zawodowych. W roku szkolnym 1978/1979 szkołę przeniesiono do adaptowanego budynku przy dzisiejszej ul. Długiej. W 1985 roku za sprawą dyr. Jerzego Marchela, który od 1982 roku pełnił tę funkcję, szkoła została przeniesiona do wydzielonej części budynku internatu Zespołu Szkół Zawodowych przy ul. Marii Curie Skłodowskiej, gdzie również znaleźli zakwaterowanie uczniowie z najdalszych części powiatu. Od 2000 roku szkołą zaczęła kierować Joanna Kaniuk. Wtedy to szkoła otrzymała nowy budynek przy ul. Piłsudskiego, gdzie mieści się do dziś. Od lutego 2004 roku pełniącym obowiązki dyrektora szkoły został Marcin Celiński i za jego to czasów w maju 2004 roku szkole nadano miano im. Jana Pawła II. Od 1. Września 2004 do 2009 roku dyrektorem szkoły był Waldemar Prokopczuk. Od 1 września 2009 do dziś funkcję tę pełni Beata Biernat. Lata pracy w nowym budynku zaowocowały powstaniem nowych klas, kierunków kształcenia a co za tym idzie zaopatrzenie szkoły w nowoczesny sprzęt. Powstały pracownie multimedialne, komputerowe, gastronomiczne oraz sala doświadczania świata. W ostatnim czasie powstała sala zajęć sensorycznych, odnowiono klasy i korytarze, zakupiono szafki dla uczniów. Dzięki staraniom dyrekcji szkoły otrzymała ona bus-a, z którego uczniowie korzystają w czasie różnych wyjazdów.
Obecnie w skład Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II wchodzą: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Zasadnicza Szkoła Zawodowa – Kucharz oraz Szkoła Przysposabiająca do Pracy
Od 2013 roku szkoła prowadzi zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz zajęcia rewalidacyjne wzbogacono o dogoterapię, biofeedback, integrację sensoryczną oraz terapię ręki. W zajęciach uczestniczy ok. 80 podopiecznych szkoły, z którymi pracuje ponad 40 nauczycieli.
16 października 2015 roku odbyły się uroczyste obchody 45 rocznicy powstania szkoły. W kościele pw. Św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim biskup drohiczyński Tadeusz Pikus przewodniczył uroczystej Mszy Świętej w intencji uczniów, pracowników i rodziców Zespołu Szkół Specjalnych. W homilii, powołując się na Św. Łukasza, mówił o szczególnej wadze opieki nad dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną oraz potrzebie pomagania i nauki samodzielnego życia mimo upośledzenia i niepełnosprawności.
Następnie wszyscy obecni przeszli do Szkoły, gdzie odbyła się część oficjalna i artystyczna przygotowane przez nauczycieli i uczniów szkoły.
Beata Biernat, dyrektor szkoły, przywitała i podziękowała ks. Biskupowi Tadeuszowi Pikusowi za przybycie i odprawienie Mszy Świętej i przywitała przybyłych gości: Senatora Waldemara Kraskę, Dyrektora Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ks. Łukasza Gołębiowskiego, Dyrektora Siedleckiej Delegatury Kuratorium Oświaty Milenę Królikowską, v-ce starostę Martę Sosnowską, v-ce przewodniczącego Rady Powiatu Sokołowskiego Andrzeja Minarczuka, Proboszczów sokołowskich Parafii, Dyrektorów Szkół i Przedszkoli, Przedstawicieli Samorządów i Instytucji związanych z Oświatą. Wszyscy przybyli goście otrzymali pamiątkowe statuetki z napisem „Przyjaciel Zespołu Szkół Specjalnych w Sokołowie Podlaskim”.
Goście mogli zapoznać się z pomieszczeniami szkoły, jej wyposażeniem jak i zobaczyć jak przebiegają zajęcia w salach specjalistycznych. Były pokazy umiejętności uczniów, również kulinarne, które degustowano przy wspólnym uroczyście przystrojonym stole. Na pewno ten dzień na długo zostanie w pamięci dzieci, młodzieży, ich rodziców i nauczycieli.
Lech Zakrzewski [ksAP/Drohiczyn]