60 rocznica profesji zakonnej ks. bpa seniora Antoniego Dydycza świętowana w dniu jego Patrona
Św. Antoni z Padwy, czczony jest w Drohiczynie od dawna. Jego obraz, obecnie znajdujący się w bocznym ołtarzu pofranciszkańskiego kościoła, został cudownie ocalony wśród niewielu zabytków drohiczyńskich świątyń przed zniszczeniem podczas sowieckiej i niemieckiej okupacji .
W tym roku 13 czerwca w liturgiczne wspomnienie św. Antoniego z Padwy w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie modlono się także szczególnie w intencji księdza biskupa seniora Antoniego Dydycza, który w Roku Życia Konsekrowanego przeżywa 60 rocznicę złożenia ślubów zakonnych.
Ks. bp Antoni Dydycz urodził się w 1938 roku w Serpelicach nad Bugiem, a 14 sierpnia 1954 roku, w wieku 16 lat, wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów Otrzymał imię zakonne Pacyfik, a. pierwsze śluby zakonne złożył 15 sierpnia 1955 roku na ręce prowincjała o. Archanioła Brzezińskiego.
Jako zakonnik kontynuował naukę w szkole średniej w Nowym Mieście nad Pilicą, aby uwieńczyć egzaminem dojrzałości, zdanym w III Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Krakowie. Studiował następnie w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Śluby wieczyste złożył w Nowym Mieście nad Pilica w 1961 roku, a w 1963 roku przyjął w Łomży święcenia kapłańskie z rąk ks. bp Czesława Falkowskiego. Studiował socjologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był katechetą młodzieży w Lublinie i w Białej Podlaskiej. Był przełożonym w Białej Podlaskiej i prowincjałem Warszawskiej Prowincji Kapucynów, przewodniczącym Konsulaty Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, a także członkiem i przewodniczącym kilku komisji Episkopatu Polski. Od 1982 roku do nominacji na stolicę biskupią w Drohiczynie, przebywał w Rzymie, gdzie pełnił funkcję definitora generalnego. Do jego obowiązków należało niesienie pomocy zakonnikom przebywającym na terenie bloku państw socjalistycznych w Europie. Wielokrotnie często, w konspiracji, odwiedzał zakony i parafie na terenie byłego Związku Radzieckiego. Po upadku komunizmu zajmował się tam odbudową życia zakonnego. Był delegatem zakonu do spraw włoskiego sanktuarium w Loreto, a także dwukrotnie – jako kapucyn i jako biskup uczestniczył w pracach Światowego Synodu Biskupów.
W 1994 roku obronił doktorat na Wydziale Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i 20 czerwca 1994 roku, został mianowany przez św. Jana Pawła II, po śmierci pierwszego biskupa drohiczyńskiego Władysława Jędruszuka, jego następcą. Sakra biskupia i ingres do katedry drohiczyńskiej miały miejsce 10 lipca 1994 roku. Głównym konsekratorem był Nuncjusz Apostolski w Polsce ks. abp Józef Kowalczyk, a współkonsekratorami: ks. abp Stanisław Szymecki z Białegostoku i ks. abp Francisco Gioia z Rzymu. Jako biskup drohiczyński przez blisko 20 lat odnowił wiele struktur diecezji. Od ubiegłego roku jest na emeryturze, a mieszkając w Drohiczynie udziela się czynnie w działalności duszpasterskiej.
Uroczystej Eucharystii, przewodniczył biskup drohiczyński Tadeusz Pikus. Podkreślił on wielkie zaangażowanie Księdza Biskupa sprawy Kościoła i ojczyzny, a także otwartość na problemy człowieka.
Homilię wygłosił ks. prał. dr Zbigniew Rostkowski kanclerz Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie i wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej. Przypomniał w niej prawdę o Bogu, który jest Miłością, a któremu też przez całe życie zakonne i kapłańskie i biskupie służy ks. bp Antoni Dydycz. Ukazał ogrom zbawczego dobra, które spłynęło na wiernych w Polsce i innych krajach za przyczyną działalności Księdza Biskupa. Podobnie jak jego Patron, św. Antoni wskazuje on ludziom, że muszą wracać do Boga – Źródła dobra i piękna, podkreślił kaznodzieja.
Życzenia ks. bp Antoniemu w imieniu kapłanów diecezji drohiczyńskiej złożył ks. kan. Józef Poskrobko proboszcz parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Hajnówce w asyście kleryków WSD w Drohiczynie, przedstawiciele Parlamentu z senatorem Waldemarem Kraską, władz samorządowych z Prezydentem Siedlec Wojciechem Kudelskim, Burmistrzem Drohiczyna Wojciechem Borzymem i Starostą Siemiatyckim Janem Zalewskim, reprezentanci wspólnot zakonnych, ruchów i stowarzyszeń, dzieci, nauczyciele oraz wierni. W przemówieniach podkreślono stałe ogromne zaangażowanie ks. bpa Antoniego Dydycza na wielu płaszczyznach duszpasterskich i społecznych.
Dziękując za życzenie ks. bpa Antoni Dydycz prosił o gorącą modlitwę do Ducha Świętego, który daje siłę i nadzieję na odnowę. Uroczystości zakończyła procesja eucharystyczna ulicami miasta, prowadzona przez ks. bpa Tadeusza Pikusa. Uczestniczyli w niej przybyli na uroczystości kapłani i zakonnicy z diecezji drohiczyńskiej oraz innych diecezji polskich i zagranicznych, misjonarze, siostry zakonne, alumni, władze, bractwo rycerskie, goście i mieszkańcy Drohiczyna.
ks. Artur Płachno