Bp Tadeusz Pikus na uroczystościach na Świętej Górze Grabarce
Na św. Górze Grabarce w piątek, 19 sierpnia odbyły się prawosławne uroczystości święta Przemieniania Pańskiego. Piątkowej liturgii przewodniczył metropolita warszawski i całej Polski Sawa wraz z patriarchą antiocheńskim i całego Wschodu Janem X, od kilku dni przebywającym z pierwszą wizytą w Polsce.
W uroczystościach uczestniczył biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i przedstawiciele samorządu różnych szczebli. Prawosławni z całej Polski ale i z zagranicy przybyli, by uczestniczyć w święcie Przemienienia Pańskiego w głównym sanktuarium polskiego prawosławia. Wielu wiernych przyszło w pieszych pielgrzymkach. Tradycyjnie wiele osób gromadziło się przy kapliczce z cudownym źródłem, która znajduje się u podnóża Świętej Góry. Wierni wierzą, że woda ta ma uzdrawiającą moc, obmywają się i wycierają chusteczkami, które zostawiają przy kapliczce z przekonaniem, że zostawiają tam swoje choroby. Wodę zabierają też ze sobą. Na kolanach obchodzą cerkiew, zostawiają tam również przyniesione ze sobą krzyże, dlatego miejsce to nazywane jest też wzgórzem krzyży.
Miejsce to zasłynęło w 1710 roku, kiedy mieszkańców Podlasia dziesiątkowała epidemia cholery. Wówczas pewien starzec we śnie usłyszał, że ratunek można znaleźć na pobliskim wzgórzu, osoby które schroniły się na Grabarce – przeżyły. Dziękując Bogu za cud zbudowano na wzgórzu drewnianą kapliczkę Przemienienia Pańskiego. W roku 1947 na Świętej Górze powstał prawosławny żeński klasztor Św. Marty i Marii. Od 2000 r znajduje się tam Iwierska Ikona Matki Bożej z Góry Atos.
za Abol/Siemiatycze – ksAP – foto: www.wrotapodlasia.pl