Bp Tadeusz Pikus przejmie Betlejemskie Światło Pokoju
Ks. Biskup Tadeusz Pikus przejmie od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju:
– 21 grudnia o godz. 16.00 przed Ratuszem w Bielsku Podlaskim;
– 23 grudnia o godz. 17.00 w Siemiatyczach na Placu Jana Pawła II.
W grudniowe dni skauci z całego świata przygotowują się do przyjęcia symbolu pokoju i pojednania – Betlejemskiego Światła Pokoju – jednego z kluczowych wydarzeń Związku Harcerstwa Polskiego. Po raz dwudziesty szósty zostało ono zapalone w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie, niesiony rękoma skautów przybył do Polski, gdzie przejmują je harcerze z ZHP. Betlejemskie Światło Pokoju przebywa co roku długa drogę, by znaleźć się na wigilijnych stołach tych, którzy chcą przyjąć je do swoich domów.
Tegoroczne hasło przyświecające całej akcji brzmi ”Zauważ człowieka”.
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Do Wiednia Światło przybywa za pośrednictwem austriackich linii lotniczych. Płomień jest przekazywany przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Rozprzestrzenia się ono po całej Polsce, za pomocą harcerek i harcerzy. Przekazują oni też Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.
„Przyjmując Betlejemskie Światło Pokoju – płomień, którego źródłem jest miejsce narodzin Jezusa, przyjmijmy zachętę do pokonywania w sobie niepokoju, który wywołuje lęk, obawy. Niech nam przypomina, że „Pokój na ziemi zaczyna się w nas samych”. Tyle bowiem wokół nas zła, na ile pozwolimy i tyle może być dobra, ile uczynimy, podkreślają organizatorzy akcji.
za: www.swiatlo.zhp.pl, [ksAP]