Diecezjalne dziękczynienie za plony
Bóg potrzebuje duchowych współpracowników – Dożynki Diecezjalne w Prostyni
Bóg potrzebuje do pomocy w swoich planach ludzi duchowych, którzy pomogą Mu w posilaniu innych chlebem ziemskim i Pokarmem na życie wieczne
– mówił biskup drohiczyński Tadeusz Pikus podczas Diecezjalnego Dziękczynienie za plony w diecezji drohiczyńskiej, które odbyło się 10 września w sanktuarium Trójcy Świętej i św. Anny w Prostyni.
Głównym punktem uroczystości była polowa Eucharystia, celebrowana przez ks. bpa Tadeusza Pikusa. W homilii zaapelował on o dziękczynienie Bogu za szczególną misję rolnika, który musi mieć świadomość, iż jego powołanie jest podobne do powołanie apostoła. Jeden i drugi sieje i pielęgnuje ziarna, którym jednak wzrost daje sam Bóg. Bóg potrzebuje naszej pomocy do rozwoju duchowego i cielesnego. Potrzebna jest Mu współpraca, aby dać pokarm na życie wieczne i ziemskie. Dziękując zaś za zrobione na dożynki wieńce, ksiądz biskup powiedział, iż stanowią one wspólne dzieła natury i kultury.
Dożynki przygotowali mieszkańcy wraz z wójtem Gminy Małkinia Górna Bożeną Kordek oraz proboszczem parafii Prostyń, kustoszem sanktuarium i dziekanem łochowskim ks. kan. Ryszardem Zalewskim. Za hasło tegorocznych dożynek przyjęto słowa: „Przed Tron Łaski przybywamy”, nawiązując do obecnej w tutejszym sanktuarium statuy Trójcy Przenajświętszej w postaci Tronu Łaski.
Starostami dożynek byli młodzi rolnicy: Edyta i Łukasz Nasiłowscy. Eucharystię poprzedziła Koronka do Trójcy Świętej prowadzona przez ks. kan. Krzysztofa Maksimiuka seniora i długoletniego kustosza tego sanktuarium, który przypomniał też, że jest to jedyne w Polsce sanktuarium Trójcy Świętej.
W programie uroczystości znalazła się też prezentacja i poświęcenie wieńców dożynkowych, ziarna siewnego, a także wręczenie diecezjalnych odznaczeń zasłużonym dla rolnictwa i regionu. Medale „Benmerenti” – Zasługi Diecezji Drohiczyńskiej od ks. bpa Tadeusza Pikusa otrzymali: Chór Polskiej Pieśni Narodowej w Bielsku Podlaskim, Wiesława Ćwiklińska z Białegostoku, Wanda Gawino z parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim, Bolesława Gromek, Lucyna Kalinowska, Józef Maliński i Florentyna Wójcik z parafii Stoczek Węgrowski, Ewa Jakubik, Wojciech Jakubik, Lilia Jaskólska, Alina Kłusek, Bogdan Kłusek i Maria Kucharek z parafii Prostyń, Janusz Januszewski z parafii Narodzenia NMP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim, Teresa i Roman Kwiatkowscy oraz Hanna i Ireneusz Zielińscy z parafii Łochów, Danuta Strzałkowska z parafii Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim, Zofia Murawska z Akcji Katolickiej w Sokołowie Podlaskim oraz Odlewnia Dzwonów Braci Kruszewskich w Węgrowie.
Na uroczystości przybyli kapłani wraz z wikariuszami generalnymi diecezji drohiczyńskiej: ks. prał. Tadeuszem Syczewskim, ks. prał. Zbigniewem Rostkowskim duszpasterzem rolników diecezji drohiczyńskiej ks. kan. Antonim Sieczkiewiczem, księżmi dziekanami, pracownikami Kurii Diecezjalnej oraz emerytami, proboszczami i wikariuszami, towarzyszącymi parafialnym delegacjom z wieńcami dożynkowymi.
Obecni byli również: minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, senator Tadeusz Romańczuk, przedstawiciele władz wojewódzkich, sejmików samorządowych, policji, leśników starostowie, wójtowie i burmistrzowie z województw mazowieckiego i podlaskiego, służby mundurowe, delegacje instytucji i szkół z pocztami sztandarowymi. Oprawę muzyczna podczas liturgii zapewniła orkiestra OSP w Liwie i chór sanktuarium w Prostyni.
Minister rolnictwa podziękował rolnikom za wszelki trud oraz zapewnił o kolejnych pracach nad pozyskiwaniem nowych rynków zbytu oraz działaniach legislacyjnych w dziedzinie skupu płodów rolnych. Odnosząc się zaś do panującego w tym rejonie afrykańskiego pomoru świń, zaapelował o rozwagę, aby przez nielegalny handel nie dawać możliwości rozprzestrzeniania się choroby.
Spośród wieńców dożynkowych jury konkursowe przyznało pierwszą nagrodę twórcom wieńca z parafii Skrzeszew, drugą z parafii Boćki, a trzecią z parafii Rusków. Wyróżniono też wieńce z Ciechanowca i Sadownego. Dożynki zakończyło symboliczne podzielenie się chlebem z tegorocznych zbiorów i muzyczne spotkanie plenerowe.
ks. Artur Płachno
Obszerna fotorelacja na stronie par. Prostyń: www.parafiaprostyn.pl