Diecezjalne Dziękczynienie za Plony
Tegoroczna diecezjalna Uroczystość Dziękczynienia za Plony rozpoczęła się od programu modlitewnego przygotowanego przez ks. kan. Romana Kowerdzieja, diecezjalnego duszpasterza Wspólnot Maryjnych. Ks. kan. Tadeusz Kryński, proboszcz i dziekan ciechanowiecki przywitał duchownych i wiernych, zaś Eugeniusz Święcki, burmistrz Ciechanowca wraz z Dorotą Łapiak, dyrektor Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu przywitali władze rządowe, samorządowe, rolników, przedsiębiorców oraz delegacje.
Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił bp Piotr Sawczuk. ,,Gromadzimy się, aby przeżyć diecezjalne dziękczynienie za zbiory w Ciechanowcu, jednym z najstarszych miast Podlasia, leżącym nad Nurcem i otoczonym przepiękną przyrodą, obfitującą w zioła, trawy, zboża, warzywa i owoce” – zauważył bp Piotr Sawczuk. Następnie odwołał się do błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego, który mówił, że ziemię oprawia się nie tyle przez pracę i nawożenie, co przez miłość, a więc najważniejszy jest tu element duchowy. ,,My chcemy budować na skale Chrystusowej Ewangelii i na skale polskiej tradycji. Piękne wieńce, wykonane z wielką starannością i artystycznym talentem obrazują pracowitość naszych rolników, ale i to, że ich serca wyrywają się ku Panu. Niech On im błogosławi i niech ich strzeże” – zaznaczył.
Starostwie dożynek Agata i Tadeusz Kocowie poprosili o poświęcenie wieńców i ziarna siewnego. Procesyjnie przed ołtarzem stawiły się delegacje z sześćdziesięcioma trzema wieńcami, które poświęcił bp Piotr Sawczuk.
Liturgia wzbogacona była komentarzami przygotowanymi przez ks. kan. Jarosława Rzymskiego, notariusza kurii w Drohiczynie. Refleksją dotyczącą sytuacji rolników podzielił się także ks. kan. Antoni Sieczkiewicz, diecezjalny duszpasterz rolników. Bractwo Kurkowe oddało dwie salwy armatnie, pierwsza na cześć rolników, a druga na cześć ks. Biskupa, organizatorów, sponsorów i przybyłych gości. Oprawę muzyczną zapewnił chór parafii Ciechanowiec. Głos zabrali parlamentarzyści Aleksandra Szczudło oraz Maciej Górski. Na zakończenie wszyscy podzielili się chlebem.
Uczestnicy konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy otrzymali dyplomy za udział w konkursie. Komisja przyznała jedenaście wyróżnień, które otrzymała parafia w: Bielsku Podlaskim (Miłosierdzia Bożego), Szmurłach, Zembrowie, Sokołowie Podlaskim (Miłosierdzia Bożego), Liwie, Grannem, Czekanowie, Milejczycach, Miedznie, Bielsku Podlaskim (Narodzenia NMP i św. Mikołaja) i Ceranowie. Komisja przyznała dwa trzecie miejsca, które trafiły do par. w: Kosowie Lackim i Niecieczy. Drugie miejsce otrzymała par. w Rogowie i Węgrowie (św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego Padewskiego). Pierwsze miejsce zajęła par. w Boćkach i Czerwonce Grochowskiej. Koło Gospodyń Wiejskich ,,Przypyszanki” z Przybyszowa wyróżniły wieniec z par. Klichy. Uroczystość zakończył poczęstunek.
Udział w tegorocznej uroczystości Dziękczynienia za Plony był wyrazem uwielbienia Stwórcy oraz okazją do wyrażenia wdzięczności rolnikom i tym wszystkim, którzy troszczą się, aby na naszym stole nie zabrakło chleba. Diecezjalna uroczystość została zorganizowana w porozumieniu z Urzędem Miasta Ciechanowiec. W przyszłym roku Diecezjalne Dożynki odbędą się w Kosowie Lackim.
tekst i zdjęcia – Monika Kanabrodzka