Diecezjalne spotkanie koordynatorów przygotowania do ŚDM – Kraków 2016 w Drohiczynie
7 maja w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyło się spotkanie dakanaknych koordynatorów przygotowania Światowych Dni Młodzieży oraz reprezentantów władz państwowych i samorządowych.
Obecni byli księża dziekani z całej diecezji drohiczyńskiej, dekanalni księża koordynatorzy Światowych Dni Młodzieży, przedstawiciele wojewodów podlaskiego i mazowieckiego, sejmików samorządowych tych województw, reprezentanci starostów, wójtów i burmistrzów oraz dyrektorzy placówek kultury. Tematyka spotkania dotyczyła organizacji i przeżywania Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016 w diecezji drohiczyńskiej oraz wypracowanie konkretnej współpracy w tym dziele z władzami lokalnymi różnych szczebli. .
Obecny na spotkaniu biskup drohiczyński Tadeusz Pikus powiedział, że jet to wielkie wydarzenie, do którego przygotowuje się Kościół w Polsce i Kościoły diecezjalne. Powinno ono pokazać młodzieży z różnych krajów polską gościnność i otwartość, ale też umożliwić naszej młodzieży owocne duchowe przeżycia dając możliwość służby innym, aby czerpała radość z umiejętności i życia dla innych. Podkreślił również wartość tworzenia wspólnie tego dzieła, łącząc siły i pomysły na wielu płaszczyznach lokalnych zarówno duchownych, jak też świeckich.
Ks. dr Andrzej Lubowicki zajmujący się diecezjalną koordynacja przygotowań Światowych Dni Młodzieży w diecezji drohiczyńskiej przypomniał cele ŚDM i ich powstanie, z inicjatywy świętego Papieża Jana Pawła II. Po raz pierwszy bowiem młodzież całego świata zgromadziła się w Rzymie, w Niedzielę Palmową 1984 roku, aby świętować „Jubileusz Młodzieży” w Roku Odkupienia. W 1985 roku młodzi znów przybyli do Rzymu i spotkali się z Ojcem Świętym z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży. Kolejna Niedziela Palmowa w 1986 roku, została już przez świętego Jana Pawła II ogłoszona Pierwszym Światowym Dniem Młodzieży. Tradycja tego święta młodego Kościoła kontynuowana jest przez następców Papieża – Polaka: Papieża Benedykta XVI i obecnego Ojca Świętego Franciszka. Formuła ogólnoświatowych spotkań ŚDM ewoluowała w kolejnych latach. Obecnie spotkania międzynarodowe ŚDM przebiegają dwuetapowo. Najpierw pielgrzymi przybywają do diecezji kraju – gospodarza, gdzie przeżywają tzw. „Dni w Diecezjach”, a następnie udają się do miasta wyznaczonego na spotkanie z Papieżem i tam przez kolejne dni biorą udział w tzw. „Wydarzeniach Centralnych”.
W diecezjach goście poznają historię, kulturę a także życie wspólnoty Kościoła lokalnego. Wypełniają go wycieczki, zabawy i zaangażowania w społeczne projekty, przygotowane przez organizatorów. Podczas spotkania w roku 2016 „Dni w Diecezjach” będą trwały od 20 do 25 lipca. Na zakończenie „Dni w Diecezjach” odbędzie się posłanie pielgrzymów ŚDM do Karkowa – diecezji wybranej przez Papieża jako miejsce „Wydarzeń Centralnych”. Tam, przez kolejny tydzień, młodzież wspólnie z Ojcem Świętym przeżywać będzie święto wiary, uczestnicząc w nabożeństwach i katechezach w grupach językowych, biorąc udział w odbywających się wówczas festiwalach ewangelizacyjnych, a także w spotkaniach z Papieżem i prowadzonej przez niego Drodze Krzyżowej. Odbędzie się też wielkie czuwanie pod przewodnictwem Ojca Świętego, które zakończy uroczysta Mszą Świętą Zamknięcia.
Powiedział on również o Symbolach SDM – Krzyżu i Ikonie Matki Bożej „Salus Populi Romani”, które są obecne na spotkaniach ŚDM, a w Niedzielę Palmową 2014 roku zostały one przekazane reprezentacji młodzieży polskiej ,aby peregrynować po Polsce i krajach sąsiednich, towarzysząc w przygotowaniach do ŚDM w Krakowie. W diecezji drohiczyńskiej będą one przebywały poszczególnych dekanatach od 25 lipca do 8 sierpnia 2015 roku.
Mówił także o rozpoczętych przygotowaniach wolontariatu, za które odpowiada ks. Łukasz Suszko. Zapoznał przybyłych z założeniami programu tzw. „Tygodnia misyjnego w ramach Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Drohiczyńskiej 20 – 25 lipca 2016 roku”. W tych dniach planowany jest: 20 lipca – przyjazd , 21 lipca – „ Dzień naszych parafii”, 22 lipca – „ Kalwaria”, wspólne spotkanie w Drohiczynie, 23 lipca – dzień promocji kultury i prezentacji regionu, 24 lipca – „Niedziela dla Rodziny”, spotkania rodzinne oraz w kręgach regionalnych, a 25 lipca rozesłanie do Krakowa po uroczystych Eucharystiach. Zaprosił także do mobilizacji w celu przygotowania ponad 2000 miejsc dla młodych ludzi z zagranicy na terenie diecezji.
Głos zabrali także, obecni na spotkaniu samorządowcy : starosta siemiatycki Jan Zalewski oraz burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym, którzy zapewnili o wparciu tych ze strony samorządowców, podkreślając, że jest to wielka okazja do promocji i pokazanie tego regionu Polski.
Wstępnie skompletowano zespoły rejonowe w skład których weszli: dziekani, księża koordynatorzy, delegaci władz oraz placówek kultury. Mają oni odbyć robocze spotkania koordynujące i wydelegować dwuosobowe delegacje, które spotkają się w Drohiczynie 2 czerwca o godz. 16.00.
Na zakończenie ks. bp Tadeusz Pikus zachęcając do podjęcia współpracy z Diecezjalnym Komitetem Światowych Dni Młodzieży, ukazał wielką szansę promocji wartości, a także ukazania specyfiki i walorów tego fragmentu Podlasia i Mazowsza, ludziom z innych kręgów kulturowych. Podkreślił wartość świadectwa rodzin, których atmosfera może mieć wielkie znacznie w odbiorze naszej ojczyzny przez młodzież z innych krajów.
Biskup Drohiczyński spotkał się już wcześniej z władzami wojewódzkimi, starostami 10 powiatów, na terenie których znajdują się parafie diecezji drohiczyńskiej oraz wójtami i burmistrzami. Obiecali oni zaangażować się w konkretną pomoc, adekwatną do ich kompetencji, szczególnie przy organizacji spotkań, transportu i zakwaterowania.
ks. Artur Płachno