Diecezjalny etap Olimpiady Teologii Katolickiej w Drohiczynie
5 marca w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbył się diecezjalny etap XXV Olimpiady Teologii Katolickiej w diecezji drohiczyńskiej. Tematem olimpiady jest : „ Sakramenty uzdrowienia i ich rola w życiu Kościoła”. Tegoroczne zagadnienia, z którymi zmierzają się olimpijczycy mają na celu zapoznanie się ze znaczeniem sakramentów uzdrowienia w życiu chrześcijanina, ukazanie istoty sakramentów, realnej obecności w nich Boga oraz troski o człowieka.
W etapie szkolnym wzięło udział 216 uczniów z 13 szkół ponadgimnazjalnych w parafiach diecezji drohiczyńskiej. Do etapu diecezjalnego zakwalifikowało się 27, którzy przeszli zwycięsko przez etap szkolny. Pisali oni test, który został sprawdzony przez komisję pod kierunkiem ks. dra Krzysztofa Mielnickiego, dyrektora Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego.
Najwięcej punktów i pierwsze miejsce otrzymała Dorota Drężek z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im Orła Białego w Kosowie Lackim, drugie miejsce zajęła Katarzyna Wyszomierska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Sokołowie Podlaskim, zaś trzecie miejsce Zuzanna Zalewska z I Liceum Ogólnokształcącego im Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim.
Trójka laureatów etapu diecezjalnego weźmie udział finale ogólnopolskim olimpiady, który w tym roku odbędzie się od 16 do 18 kwietnia w Łomży.
Z uczestnikami spotkał się też biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, który wręczył dyplomy i nagrody. Podsumowując zmagania, powiedział, że nie ma tutaj przegranych. Wszyscy są zwycięzcami. Oprócz laureatów trzech pierwszym miejsc, wszyscy pozostali mogą się powiedzieć, że są na miejscu czwartym. Zadany temat wymagał bowiem od młodzieży wiele pracy, podkreślił, a wszyscy który postanowili się z nimi zmierzyć, zasługują na wyróżnienie. Zdobyta wiedza w trakcie przygotowań, przyczyni się do większej świadomości ich wiary, a przede wszystkim przyczyni się do bardziej świadomego korzystanie z sakramentów, które dotyczą całego człowieka i jego zdrowia duchowego i cielesnego.
Ks. bp Tadeusz Pikus podziękował również wszystkim kapłanom, siostrom zakonnym oraz katechetom i nauczycielom, za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu swych uczniów do olimpiady.
ks. Artur Płachno