Diecezjalny Kongres Trzeźwości w Siemiatyczach
W homilii Biskup przywołał słowa z Ewangelii „Jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą.” (Ps 127, 1) podkreślał, że dom – życie człowieka musi mieć fundament na czymś co jest trwałe, bo inaczej runie. Mówił, że dom może runąć z powodu alkoholu, narkotyków czy innych uzależnień, jednak budując z Bogiem możemy budować trwały dom. Upominał, że wszyscy jesteśmy grzesznikami i wszyscy potrzebujemy Bożych fundamentów.
Po Eucharystii z transparentem „Trzeźwa rodzina Bogiem silna” uczestnicy przeszli do ośrodka kultury, gdzie odbyła się sesja naukowa. Na kongresie spotkali się przedstawiciele grup samopomocowych z różnych stron diecezji całej Polski. Gościem kongresu był ks. kan. Zbigniew Koniecki – konsultant zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa trzeźwości, który przygotował wykład o kierunkach działalności trzeźwości Kościoła w Polsce. Zwracał on uwagę na niechęć wielu środowisk do zajmowania się problemami uzależnień, na unikanie tego niełatwego a tak ważnego tematu. Mówił o złych przyzwyczajeniach, które w naszej mentalności każde spotkanie towarzyskie, święto, czy nawet przyjmowanie sakramentów łączą z piciem. Zachęcał do organizacji wesel bezalkoholowych podpowiadając, że do ich prowadzenia potrzebni są wodzireje i dlatego warto organizować warsztaty, czy kursy dla osób, które będą potrafiły animować takie wolne od alkoholu przyjęcia. Temat – rozwój duchowości jako warunek trzeźwego życia rozwinął terapeuta Jerzy Drabik. Mówił o wychodzeniu z choroby alkoholowej i znaczeniu rozwoju duchowego w długiej drodze do trzeźwości. Zwracał uwagę na różnice pomiędzy trzeźwością, a chwilową abstynencją – różnice dobrze znane osobom zaangażowanym w ruchy trzeźwościowe. Świadectwami podzielili się kapłani z diecezji wrocławskiej i toruńskiej oraz Wspólnota Rodzin Katolickich z Problemem Alkoholowym.
Dziękując za zorganizowanie kongresu zarówno ks. Biskup, jak i burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz zachęcali, by spotkania takie organizować cyklicznie. Pozytywne przyjęcia przez władze lokalne i chęć współpracy daje nadzieję na ich kontynuację. Pozostaje jednak pytanie – jakie będzie pokłosie spotkania, co zostanie po kongresie? Oby treści i wartości poruszane podczas spotkania przełożyły się na sposób patrzenia na kwestie trzeźwości i zagrożenia jakie stoją na drodze do życia w trzeźwości i wolności od uzależnień. A jeśli uda się zorganizować kolejne spotkanie, to warto byłoby zainteresować nim więcej środowisk, grup i osób, które wspólnie mogą podejmować działania na rzecz trzeźwości w rodzinie, diecezji i narodzie.
Organizatorami kongresu byli – Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości ks. Krzysztof Kościelecki i Siemiatyckie Stowarzyszenie Abstynentów ,,Ignis”.
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk