Dla dobra rodziny
We wtorek 23 lutego w Parafialnym Domu Kultury w Zembrowie odbyło się spotkanie poświęcone duszpasterstwu i doradztwu rodzinnemu, zorganizowane przez ks. dra Piotra Arbaszewskiego, proboszcza parafii i Dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej.
W spotkaniu wzięli udział między innymi przedstawiciele duszpasterstwa rodzin i doradcy życia rodzinnego sześciu diecezji regionu północnego (drohiczyńskiej, ełckiej, warmińskiej, białostockiej, łomżyńskiej i elbląskiej), a także Krajowa Doradczyni Życia Rodzinnego i Krajowy Duszpasterz Rodzin. Szczególnymi gośćmi byli: ks. arcybiskup Henryk Hoser z Warszawy (w Episkopacie przewodniczący zespołu ekspertów d.s. etycznych i członek Rady d.s. Rodziny; ks. biskup Romuald Kamiński z Ełku oraz biskup Antoni Dydycz z Drohiczyna.
Zebrani wysłuchali kilku wystąpień. Ks. P. Arbaszewski mówił o funkcjonowaniu Uniwersytetu Rodziny Diecezji Drohiczyńskiej oraz o ważności i tematyce katechez przedmałżeńskich, które odbywają się w parafii. Zapoznał też przybyłych z historią parafii. Bp A. Dydycz podkreślił potrzebę pomocy rodzinom, szczególnie w kontekście negatywnych tendencji w obecnej rzeczywistości. Zaznajomił również ze w specyfiką diecezji. Z kolei Alicja Karczewska, diecezjalna liderka Wspólnoty Trudnych Małżeństw Sychar, przedstawiła formy i owoce działalności wspólnoty, zachęcała osoby zainteresowane do zaangażowania się w tę formę pomocy, również przez Internet. Abp H. Hoser mówił o ostatnim synodzie biskupów w Rzymie na temat rodziny, którego był aktywnym uczestnikiem. Obszerny wykład na temat różnych aspektów i zagrożeń związanych z klonowaniem zaprezentował ks. dr Piotr Wójcik, wikariusz z parafii Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podl., bioetyk, wykładowca WSD w Drohiczynie. Wystąpienia prelegentów były wzbogacone prezentacjami multimedialnymi. Nie zabrakło czasu na indywidualne rozmowy, dzielenie się doświadczeniami i wiedzą. W kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela biskupi sprawowali Mszę św., w której licznie uczestniczyli też parafianie, a oprawę liturgii zapewnił chór prowadzony przez miejscowego organistę Witolda Grzyba.
Następnego dnia spotkanie było kontynuowane w Węgrowie. Krajowy duszpasterz rodzin przekazał wszystkim zebranym aktualne kwestie dotyczace duszpasterstwa rodzin. Okolicznościową konferencję wygłosił p. Marcin Chodkowski, promotor domowej edukacji dzieci w Polsce. W programie dnia znalazło się również zwiedzanie zamku w Liwie i innych zabytków miasta Węgrów. Tego typu spotkania odbywają się corocznie w różnych diecezjach i służą między innymi diagnozowaniu zagrożeń, formułowaniu wniosków i wyznaczaniu kierunków działań duszpasterzy rodzin i poradni życia rodzinnego.
Jadwiga Ostromecka