Dożynki Diecezjalne w Bielsku Podlaskim
W tym roku Diecezjalne Dożynki, czyli dziękczynienie za plony w diecezji drohiczyńskiej odbyło się 12 września w parafii p.w. Narodzenia NMP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim. Przy bazylice ustawiono ołtarz polowy, a wokół stanął korowód wieńców dożynkowych. Głównym punktem uroczystości była Eucharystia, celebrowana przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa.
„Bóg błogosławił, ziemia plon wydała” od tych słów psalmu biskup rozpoczął homilię podkreślając jak ważna dla uzyskania plonów z ziemi jest praca rolnika. To, co wydaje ziemia, błogosławi Bóg, a uprawia rolnik służy człowiekowi bez względu na jego rasę, narodowość, czy wyznanie. Zaapelował o nieustanne dziękczynienie Bogu za szczególne powołanie rolnika, który staje się współtwórcą z Bogiem, poświęca swój trud, pracę i umiejętności byśmy wszyscy mogli czerpać z plonów ziemi – dziś dziękujemy za plony i prosimy, by nigdy nie zabrakło nam chleba powszedniego. W ostatnich słowach homilii pasterz Kościoła drohiczyńskiego ostrzegał też przez współczesnymi pokusami, przed chciwością i przed bezkrytycznym podążaniem za modą.
Eucharystię poprzedził program patriotyczno – religijny odbyła się też prezentacja i poświęcenie wieńców dożynkowych, ziarna siewnego oraz wręczenie diecezjalnych odznaczeń zasłużonym dla rolnictwa i regionu.
Medale Zasługi Diecezji Drohiczyńskiej ks. bp Tadeusz Pikus przyznał następującym osobom: Krystynie Wandzie Bartczuk z parafii Prostyń, Bernadecie Cereniewicz z parafii Domanowo, Janowi Falkowskiemu z parafii p.w. Narodzenia NMP w Bielsku Podlaskim, Markowi Gajewskiemu z parafii Sadowne, Joannie Gnatowskiej z parafii Czeremcha, Franciszkowi Iwaniukowi z parafii Domanowo, Kazimierzowi Klinickiemu z parafii Brańsk, Genowefie Kotowicz z parafii p.w. Matki Bożej z Gry Karmel w Bielsku Podlaskim, Grażynie i Piotrowi Osińskim z parafii Nieciecz, Krzysztofowi Pełszykowi z parafii Ciechanowiec, Lucynie Porowskiej z parafii Czeremcha, Joannie i Zbigniewowi Ryszawa z parafii Łochów, Marioli Szymańczuk z parafii Czeremcha, Annie i Grzegorzowi Śliwowskim z parafii Łochów, Elżbiecie Wrzosek i Zbigniewowi Wrzosek z parafii p.w. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego w Węgrowie oraz Teresa Zieziula z parafii p.w. Narodzenia NMP w Bielsku Podlaskim. W imieniu odznaczonych dziękowała pani Teresa Zieziula – Dziś diecezjalne święto dziękczynienia za plony, w imieniu odznaczonych i własnym pragnę zapewnić o naszej modlitwie w intencji rolników, ich pracy, trudu, poświecenia i troski o to by na polskich stołach nie zabrakło chleba.
Dożynki przygotowali mieszkańcy Bielska Podlaskiego wraz z władzami samorządowymi oraz proboszczem bazyliki i dziekanem bielskim ks. prał Kazimierzem Siekierko. Starostami Dożynek byli Monika i Paweł Hryniewiccy, którzy w uroczystościach uczestniczyli wraz z dziećmi. Obecni byli kapłani wraz z wikariuszami generalnymi diecezji drohiczyńskiej : ks. prał. Tadeuszem Syczewskim, ks. prał. Zbigniewem Rostkowskim, duszpasterzem rolników diecezji drohiczyńskiej ks. kan. Antonim Sieczkiewiczem, księżmi dziekanami, pracownikami Kurii Diecezjalnej oraz proboszczami i wikariuszami towarzyszącymi parafialnym delegacjom z wieńcami dożynkowymi.
Przybyli również przedstawiciele władz wojewódzkich, radni, starostowie, wójtowie i burmistrzowie z województw mazowieckiego i podlaskiego, służby mundurowe, delegacje instytucji i szkół z pocztami sztandarowymi oraz grupy folklorystyczne. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Polskiej Pieśni Narodowej.
Tradycją dożynek, jest wybieranie najpiękniejszych wieńców. Oprócz tradycyjnych motywów, w kompozycjach tegorocznych wieńców można było dostrzec motywy podkreślające piękno rodziny oraz odniesienia regionalne i narodowe. Spośród kilkudziesięciu wieńców dożynkowych komisja konkursowa pod przewodnictwem ks. Zenona Czumaja przyznała nagrody parafiom Miłkowice Maćki, Ostrówek i Topczewo. Z oceny wyłączone były wieńce przygotowane przez bielskie parafie, ks. Czumaj wyjaśnił, że przez całą Mszę Św. stały one przy ołtarzu, a nie ma większej nagrody niż być przy Chrystusie. Puchary i dyplomy dla wyróżnionych parafii wręczał biskup drohiczyński a także gospodarze – starosta bielski, burmistrz Bielska Podlaskiego i wójt gminy Bielsk Podlaski.
Podczas Eucharystii poświecono wszystkie wieńce, pobłogosławiono ziarno i chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów. Biskup Tadeusz Pikus poświecił też obraz Jezusa Miłosiernego, który zostanie umieszczony w bielskiej bazylice. Dożynki zakończyło symboliczne podzielenie się chlebem z tegorocznych zbiorów i muzyczne spotkanie plenerowe.
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk [ksAP/Drohiczyn]