Drohiczyńskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej modlą się i szkolą w Drohiczynie
W piątek 20 marca Drohiczyńskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej rozpoczynają w Drohiczynie swe trzydniowe spotkanie poświęcone wspólnemu szkoleniu muzycznemu i formacji.
Drohiczyńskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej stanowią pewien muzyczny pomost pomiędzy wielką muzyczną tradycją Kościoła powszechnego, a realiami i rzeczywistością Kościoła lokalnego.
Jak napisali na swojej stronie internetowej, członkowie tego szczególnego chóru żyją w większości na Podlasiu, na styku kultur i dwóch Kościołów – katolickiego i prawosławnego. Chcą oni znaleźć też pewną „muzyczną drogę do ekumenizmu”. Często sięgają po pieśni z tradycji Kościoła prawosławnego. Szukają pieśni białoruskich, ukraińskich, rosyjskich. Sięgają po pieśni Kościoła greckokatolickiego, śpiewy włoskie, hiszpańskie i angielskie. Podróżują muzycznie, by wyśpiewać średniowieczne pieśni pielgrzymów, odwiedzić klasztor w Montserrat, stanąć przy grobie św. Jakuba w Santiago de Compostela, czy usłyszeć irlandzkie pieśni. „ To wszystko pomaga nam zrozumieć, jakie jest nasze „podlaskie miejsce” na całej tej mapie dziejów i regionów”, podkreślają. Chcą też śpiewem się modlić, gdyż wyrośli oni z charyzmatu Ruchu „Światło – Życie”, a obecnie bliska im jest też formacja KSM.
Uczestniczą w uroczystych Eucharystiach na forum diecezjalnym i ogólnopolskim, śpiewają na Triduum Paschalnym w drohiczyńskiej katedrze na Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek, na święceniach kapłańskich i diakońskich oraz różnego rodzaju jubileuszach i uroczystościach. Śpiewają Liturgię Godzin, spotykają się ze Słowem Bożym i Chrystusem w Najświętszym Sakramencie. W Adwencie śpiewają gregoriańskie roraty, w okresie Bożego Narodzenia kolędy, zaś w Wielkim Poście pieśni pasyjne albo średniowieczne misteria pasyjne. Wspólnie pielgrzymowali i koncertowali także w innych krajach.
Warsztaty istnieją od 2008 roku i liczą około 150 osób. Są oni świadkami wiary i żywymi przykładami tego, jak wielkie rzeczy może działać Bóg przez muzyczną pasję.
Uczestnicy, mieszkający w różnych miejscach diecezji drohiczyńskiej i poza nią, kilka razy w ciągu roku spotykają się na warsztatach tematycznych, skupionych wokół formacji duchowej oraz konkretnego repertuaru muzycznego. Nagrali kilka płyt, w tym również z udziałem orkiestry.
Opiekunem duchowym warsztatów jest się ks. Tomasz Szmurło, a wspierają ich działalność także inni duszpasterze młodzieży oraz księża biskupi – senior ks. bp Antoni Dydycz i obecny ordynariusz drohiczyński ks. bp Tadeusz Pikus. Podczas licznych spotkań, podkreślają oni kunszt artystyczny i głęboką duchowość, widoczną podczas koncertów, stanowiących prawdziwą uczta duchową. Widać w nich wiele pracy zarówno dyrygentów i prowadzących, takich jak : Edyta, Paulina czy Mateusz oraz innych osób odpowiedzialnych za organizację, a także wszystkich, którzy użyczają swego wypracowanego głosu na chwałę Pana.
ks. Artur Płachno