Dzień 2
ROK JUBILEUSZOWY
25 lat istnienia diecezji drohiczyńskiej
W Dniu Przebłagania zatrąbicie w róg w całej waszej ziemi. Będziecie święcić pięćdziesiąty rok, oznajmicie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców. Będzie to dla was jubileusz – każdy z was powróci do swej własności i każdy powróci do swego rodu. Cały ten rok będzie dla was rokiem jubileuszowym.
(Kpł 25,8-11a)
Polska nazwa „rok jubileuszowy” została zaczerpnięta z Wulgaty – łacińskiego tłumaczenia Biblii: annus iubilaeus. Jednakże w oryginale hebrajska nazwa (szenat ha-jobel) nawiązuje do rogu baraniego, którym ogłaszano początek tego Roku łaski.
Używano również innej nazwy: Rok uwolnienia, ponieważ starotestamentalny Jubileusz dawał wolność niewolnikom hebrajskim. Izraelitów, którzy byli sprzedani w niewolę innym Izraelitom, w Roku Jubileuszowym trzeba było uwolnić z całą rodziną i pozwolić im na powrót do posiadłości przodków (por. Kpł 25,41), ponieważ i oni zostali wyprowadzeni z ziemi egipskiej i nie powinni pozostawać niewolnikami (por. Kpł 25,42).
Hebrajski Jubileusz nakazywał też zwrot dziedzictwa wyznaczonego przez Boga – pola i domy, które w wyniku długów zostały utracone, wracały w Roku Jubileuszowym do pierwotnych właścicieli (por. Kpł 25,29-30). To samo dotyczyło zaciągniętych długów. Trzeba też pamiętać, że obchody jubileuszowe rozpoczynały się od Dnia Pojednania, który był czasem ofiary, pokuty i oczyszczenia przez Pana, ponieważ aby radość świąteczna była pełna i prawdziwa, musi wypływać ze skruszonego serca.
Kościół, czerpiąc z dziedzictwa Starego Przymierza, również obchodzi Lata Jubileuszowe, zwraca jednak uwagę na wymiar duchowy. Jubileusz chrześcijański uwalnia członków Mistycznego Ciała Chrystusa z niewoli szatana i grzechu. Daje on ochrzczonym możliwość powrotu do domu Ojca – prawdziwej „ziemi obiecanej”. W tym świętym czasie dusze chrześcijańskie mogą uzyskać darowanie długu, jaki zaciągnęły wobec Bożej sprawiedliwości.
Gdy dane jest nam przeżywać wraz z Kościołem powszechnym Rok Miłosierdzia; z całym polskim Narodem – 1050. Rocznicę Chrztu naszej ziemskiej Ojczyzny, a w diecezji drohiczyńskiej mały – dwudziestopięcioletni – jubileusz jej istnienia, korzystajmy z tego daru łaski. Pamiętajmy jednak, że obchody jubileuszowe w duchu chrześcijańskim polegają na oczyszczeniu, naprawieniu krzywd i pojednaniu, a w konsekwencji mają prowadzić do uświęcenia. W tej drodze do świętości niech przewodzi nam Matka Kościoła – Maryja.