Dzień Pastoralny w Drohiczynie
W ramach stałej formacji kapłanów oraz katolików świeckich, w sobotę 6 lutego 2016 roku o godz. 10.00 w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbył się kolejny Diecezjalny Dzień Formacji Pastoralnej.
Spotkanie rozpoczęło nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w Katedrze drohiczyńskiej, któremu przewodniczył proboszcz parafii katedralnej ks. kan. dr Zbigniew Średziński. Odśpiewana została Koronka do Miłosierdzia Bożego, następnie odmówiona Litania do Miłosierdzia Bożego, modlitwa za Papieża i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Za przejście przez Bramę Miłosierdzia i wypełnienie przypisanych praktyk religijnych obecni mogli dostąpić odpustu zupełnego za siebie lub za osobę zmarłą. Katedra drohiczyńska jest jednym z miejsc na mapie diecezji, gdzie w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia można takiego odpustu dostąpić.
Spotkaniu przewodniczył biskup drohiczyński Tadeusz Pikus w towarzystwie biskupa seniora Antoniego Pacyfika Dydycza, a wśród poruszonych tematów było przygotowanie, organizacja i przeżywanie w diecezji: 1050. rocznicy Chrztu Polski, Roku Miłosierdzia, Światowych Dni Młodzieży oraz 25. rocznicy powołania do istnienia diecezji drohiczyńskiej. Na spotkanie zaproszeni zostali wszyscy kapłani, alumni, katecheci oraz przedstawiciele rad parafialnych i stowarzyszeń.
Na wstępie ks. bp Pikus podziękował kapłanom za kolędowanie, które w tym roku było związane z przygotowaniem i przeżywaniem sakramentu małżeństwa. Podziękował ks. Piotrowi Arbaszewskiemu za obecność na wszystkich spotkaniach w dekanatach, Domu Seniora i w siedzibie Kurii. Wszystkich takich spotkań było 13. Dzięki tym spotkaniom, jak powiedział z uśmiechem ks. Biskup, wszyscy księża przyjęli Go po kolędzie. Podsumowując te spotkania stwierdził, iż trzeba zwracać uwagę małżonkom na zamysł Boży w ich wspólnym życiu, a nie budować modeli małżeństwa wg własnego upodobania czy istniejącej mody. Małżeństwo jest jedną z dróg do świętości i do zbawienia. Po drugie – związek mężczyzny i kobiety niesakramentalny ma w sobie brak – nie został wzbogacony darem sakramentalnym pochodzącym od Boga, czyli darem miłości Bożej. A po trzecie – wolne związki nie tylko są sygnałem braku poczucia wstydu czy grzechu, ale przede wszystkim braku poczucia miłości. Dalej, kontynuował ks. Biskup, małżeństwo stanowi podstawę rodziny, a małżonkowie są sprzymierzeńcami pasterza w prowadzeniu duszpasterstwa rodzin. Małżonkowie muszą mieć świadomość, że nikt nie może osłabiać, przesłaniać ani niszczyć ich miłości małżeńskiej. Miłość małżeńska jest potrzebna zarówno samym małżonkom jak i ich dzieciom. Na koniec tego wątku ks. biskup Pikus przestrzegał przed przenoszeniem na grunt małżeństwa mentalności ekonomicznej, która mówi o zepsutych urządzeniach. Zepsuła się pralka – kupię nową… „zepsuła” się żona, „zepsuł” się mąż – zmienię sobie na nowszy model… Wydaje się to śmieszne i wesołe, a jednak często się tak zdarza – powiedział .
W dalszej części swojego wystąpienia biskup Pikus poinformował o zakończonym 2 lutego w Katedrze drohiczyńskiej Roku Życia Konsekrowanego, w którym uczestniczyły siostry zakonne i zakonnicy mający swoje zgromadzenia na terenie diecezji.
Pierwszym prelegentem był ks. dr Jarosław Rzymski, który mówił o wyzwaniach duszpasterskich w kontekście obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Podjął temat: czym jest chrzest święty z teologicznego punktu widzenia, o istocie chrztu świętego oraz podał kilka propozycji do wykorzystania w pracy duszpasterskiej w związku z obchodami rocznicy Chrztu Polski. Jeśli chodzi o codzienną pracę księży, katechetów, grup działających na terenie parafii chodzi o przypomnienie wartości chrztu i jego znaczenia dla każdego człowieka. Temat ten powinien też być poruszany w czasie niedzielnych homilii. Jest na ten temat dużo pomocy przygotowanych przez Episkopat Polski w formie programu duszpasterskiego. Można również skorzystać z odczytania przez lektora przed każdą niedzielną mszą fragmentów katechizmu dotyczącego chrztu. Takie tematy można również wprowadzić w przygotowanie do bycia rodzicami chrzestnymi, jak i na spotkaniach przedmałżeńskich. Chodzi także o wprowadzanie tych tematów do pracy grup modlitewnych i formacyjnych działających przy parafiach. Warto również powrócić do tradycji odnawiania przyrzeczeń chrzcielnych. Dobrze by było nasilić te wszystkie działania na czas ogólnopolskich obchodów rocznicy w Gnieźnie i w Poznaniu w dniach 14-16 kwietnia 2016 r. Rok Jubileuszowy Chrztu Polski powinien być dla nas wszystkich, i kapłanów i świeckich, okazją do odkrycia bogactwa chrztu, do pogłębienia świadomości chrzcielnej oraz zobowiązań zeń wypływających. Ożywienie świadomości chrzcielnej, a więc konsekwentne przyjęcie Chrystusa do swego życia wzmocni naszą wiarę i pomoże dać świadectwo innym. Czerpiąc z dziedzictwa wiary przodków, włączając się w nie, przekażemy wiarę innym – podsumował swoje wystąpienie ks. Rzymski.
Kolejnym prelegentem był ks. Łukasz Gołębiewski, dyrektor Caritas diecezji drohiczyńskiej, który mówił o pracy Caritas i formach miłosierdzia w przeżywanym Roku Miłosierdzia. Głównie zajął się zadaniami, jakie na ten czas założył dla nas Papież Franciszek. Na początku ks. Łukasz pochylił się nad zdaniem Papieża:
Porzućmy wszelkie formy lęku i strachu
Następnie odniósł się do działalności i przekazu dla nas treści pracy św. Jana Pawła II jako papieża miłosierdzia, który mówił o nowej wyobraźni miłosierdzia. Następnie o dziele filantropii w dziele miłosierdzia i pracy Caritas diecezji w tym zakresie. Zwrócił uwagę na różnicę między filantropią, która ma charakter świecki i jest przejawem humanitaryzmu, a jałmużną chrześcijańską, która ma w swoich podstawach religijną motywację działania. Jest służbą Chrystusowi w ubogich. Jest jednym ze sposobów budowania Królestwa Bożego na ziemi. Ostatnim wątkiem jaki podjął w swej wypowiedzi to refleksje nad fragmentem ewangelii wg św. Mateusza:
darmo otrzymaliście – darmo dawajcie
Ostatnim prelegentem spotkania był ks. dr Andrzej Lubowicki dyrektor Wydziału Młodzieży i koordynator Światowych Dni Młodzieży w diecezji drohiczyńskiej. W swoim słowie mówił o przygotowaniach diecezji do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w tym roku w Krakowie pod hasłem „Błogosławieni miłosierni albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Przedstawił ideę obchodów, historię ich organizacji od pomysłu na pierwsze takie spotkanie Jana Pawła II z młodzieżą, do tego co nas czeka w Krakowie. Także mówił o możliwościach włączenia się naszej diecezji w organizację tego ogólnoświatowego spotkania. Przekazał również przybyłym wiele materiałów dotyczących organizacji spotkania i deklaracje udziału w różnych formach organizacji, czy to na terenie diecezji czy to wyjazdu do Krakowa na główne obchody Światowych Dni Młodzieży. Wszystkie potrzebne informacje można uzyskać w biurze diecezjalnego koordynatora spotkania w Krakowie.
W dyskusji nad poruszanymi tematami zasugerowano, aby w ramach prezentu na chrzcie świętym rodzice chrzestni oprócz tych materialnych składali zobowiązanie np. odmawiania cząstki różańca świętego w intencji chrześniaka jako taki prezent duchowy.
W podsumowaniu głos zabrał również ks. Biskup Senior Antoni Pacyfik Dydycz, który z historycznego punktu widzenia omówił przyjęcie chrztu przez Polan i dynamiczny charakter tego wydarzenia dla Polski i Polaków w czasach dzisiejszych. Natomiast jeśli chodzi o piątki to sprawą księży jest takie przygotowanie przyszłych małżonków, aby mieli świadomość piątku jako dnia pokutnego i też głębszego zastanowienia się nad organizacją ślubu w ten dzień.
Następnie ks. Krzysztof Mielnicki Dyrektor wydziału katechezy i szkolnictwa poinformował o organizowanych w diecezji konkursach dla dzieci i młodzieży. Jest to m.in. konkurs dla szkół podstawowych na temat chrztu świętego, który wpisuje się w obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Ks. Mielnicki zachęcał katechetów zarówno świeckich jak i księży do szerokiego udziału w tych konkursach. Statystycznie ok. 20% uczniów bierze udział w konkursach organizowanych przez Wydział. Przekazał też informację o organizacji narodowej pielgrzymki katechetów do Gniezna, która odbędzie się w ostatnią sobotę września 2016 r. Zachęcał wszystkich obecnych katechetów do udziału i mobilizacji innych kolegów do włączenia się w organizację i udział w tej pielgrzymce.
Na zakończenie biskup Tadeusz Pikus podsumował bardzo owocne spotkanie kończącego się Dnia Pastoralnego. Poinformował o nadchodzących obchodach Dnia Chorego oraz obchodach 25-lecia powołania do życia Diecezji Drohiczyńskiej. Na zakończenie spotkania obaj Biskupi udzielili pasterskiego błogosławieństwa wszystkim obecnym na spotkaniu.
Lech Zakrzewski