Dzień Skupienia dla małżonków – „Miłosierni jak Ojciec”
W sobotę 2 kwietnia, w przeddzień Niedzieli Miłosierdzia, w parafii Zembrów odbył się Dzień Skupienia dla małżonków. Spotkanie, zorganizowane przez Ognisko Wiernej Miłości Sychar z Siemiatycz przebiegało pod hasłem „Miłosierni jak Ojciec”.
W Dniu Skupienia wzięli udział przedstawiciele sycharowskich ognisk z Siemiatycz, Hodyszewa i Białegostoku, a także reprezentanci Oazy Rodzin z Diecezji i parafialnej wspólnoty małżeństw. Dzień rozpoczął się zawiązaniem wspólnoty na plebanii. Po wspólnej modlitwie Alicja Karczewska z Siemiatycz mówiła o specyfice pracy ognisk sycharowskich, po czym uczestnicy dawali świadectwa doświadczenia miłości Ojca miłosiernego. Następnie w świetlicy parafialnej wysłuchali konferencji ks. dra Piotra Arbaszewskiego, dyrektora Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej i Proboszcza Parafii Najświętszego Zbawiciela w Zembrowie, a także opiekuna duchowego Ogniska w Siemiatyczach.
Temat pierwszej konferencji brzmiał „Małżeństwo sakramentalnym przymierzem, zanurzonym w paschalne wydarzenia Chrystusa”. Podczas wykładu ks. Piotr podzielił się ważnymi treściami i przemyśleniami. Przypomniał, że małżeństwo jest miejscem, gdzie Jezus jest obecny, a owocność życia małżeńskiego ma wpływ na cały świat. Bóg zawarł przymierze z człowiekiem, pewien kontrakt, i my w tym przymierzu mamy żyć. Pan Jezus przeszedł przez mękę, śmierć, zmartwychwstanie i to przejście Jezusa jest nam zadane. Odwołując się do listu św. Pawła do Rzymian przypomniał, że przez chrzest jesteśmy dziećmi Bożymi – „Ile mniej problemów byłoby, gdyby małżonkowie o tym pamiętali”. Odwołał się także do Listu Jana Pawła II do rodzin z 1994 roku, homilii Jana Pawła II do rodzin w Szczecinie w 1987 roku oraz do Konstytucji „Gaudium et spes” Soboru Watykańskiego II – zaznaczył, że chrześcijańscy małżonkowie, budując na fundamencie Chrystusa, są włączeni w sakramentalną jedność z Nim, który oczyszcza i podnosi ludzkie pragnienia przez dar sakramentu. Małżeństwo jest przymierzem, nie tylko kontraktem, a przede wszystkim szczególnym zanurzeniem się w Chrystusa, jest paschą. Umiera każde z osobna, rodzą się nowymi jako małżonkowie. Bóg daje im nowe serce, nowe myślenie. Podkreślił, że w małżeństwie niezmierne ważna jest rola Eucharystii – owoc Paschy Chrystusa. Trzeba się Nią karmić.
Podczas drugiej konferencji ks. Arbaszewski rozwinął temat „Owocne małżeństwo a owocne przeżywanie sakramentu pokuty”. Przypomniał, że Sakramenty to znaki Bożej obecności, a grzech jest zdradą miłości. Jesteśmy grzeszni, więc sakrament pokuty i pojednania czyli spowiedź jest nam potrzebna. Istotą pokuty i pojednania jest pokuta wewnętrzna. Rachunek sumienia, żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy, spowiedź szczera są po to, by nasze serce nie stwardniało. Sakrament pokuty będzie owocny, jak przeanalizujemy wszystkie warunki sakramentu pokuty i będziemy pragnęli stanąć w prawdzie przed Bogiem. Mówił o przeżywaniu w jednakowym terminie spowiedzi przez oboje małżonków, o wzajemnym przebaczaniu i trosce o życie duchowe w małżeństwie. Przywołując słowa JPII apelował, aby mieć wyobraźnię miłosierdzia, przebaczyć tym, którzy nas skrzywdzili i przez pryzmat przebaczenia spojrzeć na dramaty życiowe. Podkreślił, że cierpienie za współmałżonka zbawia świat.
Po wspólnym obiedzie był czas na przyjacielskie rozmowy, dzielenie się doświadczeniami, a także na zapoznanie się z ciekawostkami miejsca spotkania. Zainteresowanie gości wzbudziła gruntownie odnowiona tzw. stara, zabytkowa plebania, w której mieści się Parafialny dom Kultury. Oficjalne otwarcie placówki nastąpi w czerwcu. Nie zabrakło odwiedzenia zabytkowej kaplicy Trębickich (właścicieli majątku Kurowice) i rodowego cmentarzyku Mniszek – Tchórznickich (właścicieli majątku Sabnie), na którym spoczywa miedzy innymi pisarka Helena Mniszek (1878-19430 i jej stryj, zasłużony lekarz i higienista Józef Mniszek-Tchórznicki (1949- 1910), m.in. dyrektor Instytutu Szczepienia Ospy w Warszawie. W kościele w Zembrowie Józef Mniszek-Tchórznicki został uwieczniony piękną tablicą z epitafium – cytatem z Krasińskiego „ustom wszystkim podać chleba, Duszom wszystkim myśli z nieba, nic nie spychać nigdy w dół, lecz do coraz szerszych kół iść przez świata odrodzenie”.
Po południu zebrani wysłuchali konferencji ks. Arbaszewskiego: „Małżonkowie w Apostolacie Miłosierdzia. Sychar jako miejsce Apostolatu Miłosierdzia”. Ks. prelegent szczegółowo omówił uczynki miłosierdzia względem ciała i względem ducha, które są konkretyzacją postawy miłosierdzia w życiu każdego chrześcijanina.
Zwieńczeniem Dnia Skupienia była Msza Święta w miejscowym kościele parafialnym, poprzedzona adoracją Najświętszego Sakramentu, Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz Różaniec.
Dzień zakończyła kolacja. Dla uczestników spotkania organizatorzy przygotowali tematyczne wydawnictwa książkowe i ulotki.
J.O.