Ekumeniczne kolędowanie z ks. bp Tadeuszem Pikusem w Boćkach
Pod koniec Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan biskup drohiczyński Tadeusz Pikus wziął udział w odbywającym się od ponad 20 lat, ekumenicznym spotkaniu kolędowym, organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Boćkach przy współpracy Gminy Boćki, Zespołu Szkół oraz parafii katolickiej i prawosławnej w tej miejscowości.
Cieszące się dużym zainteresowaniem spotkania, odbywające się w hali sportowej przy Zespole Szkół w Boćkach, gromadzą wielu wykonawców różnego wieku, stylu i języków oraz setki słuchaczy z kilku powiatów województwa podlaskiego, gdzie mieszka także wielu ludzi wyznania prawosławnego. W spotkaniu uczestniczyli proboszcz parafii katolickiej św. Józefa i św. Antoniego w Boćkach ks. Henryk Bałdyga, proboszcz parafii prawosławnej Zaśnięcia Matki Bożej w Boćkach ks. prot. Mirosław Niczyporuk, inni duchowni katoliccy i prawosławni, wójt Gminy Boćki Stanisław Derehajło, samorządowcy oraz dyrektorzy szkół i nauczyciele.
Podczas tegorocznego koncertu zostały zaprezentowane zarówno tradycyjne kolędy, śpiewane w Kościele katolickim i Cerkwi prawosławnej, jak też różnego rodzaju świąteczne utwory muzyczne w wykonaniu dzieci, solistów, chórów i zespołów. Spotkanie prowadzili Marek Skomorowski i Teresa Modzelewska. Przybliżali oni publiczności zarówno utytułowanych wykonawców, jak też małe dzieci i ich różnorodny repertuar. Wystąpiły: Orkiestra Dęta z Bociek, zespół folklorystyczny „Klekociaki”, przedszkolaki z Bociek, dzieci z przedszkola i pierwszych klas z Bociek, chór szkolny z Bociek, chór szkolny z Andryjanek, prawosławny chór parafii Łosinka, prawosławny zespół „Wasiloczki” z Bielska Podlaskiego, zespół „Róże Jesieni” oraz soliści Dominika Żukowska i Anna Kudrewicz. Żywiołowe przedstawienie „Herodów” zaprezentował także zespół teatralny z Perlejewa pod kierunkiem Bożeny Bujno.
Zabierając głos ks. bp Tadeusz Pikus powiedział, że modlitwa o jedność chrześcijaństwa powinna trwać nieustannie. Podkreślił też, że śpiew stanowi wspaniałą modlitwę jednocząca ludzi.
Przy muzyce i śpiewie słowa milkną. A kiedy jeszcze przemówi serce, to nawet słowa i muzyka milczą.
Ksiądz biskup powiedział, że świąteczną muzykę wykonuje się z miłością, bo Bóg, który się rodzi jest Bogiem miłości. Bóg Ojciec posyła swego Syna, aby przyszedł do nas i wziął na siebie los człowieka. Chrystusa przeszedł sam, ale nie wraca do Ojca sam. Stąd płynie dla nas wielka radość i nadzieja.
Dlatego możemy śpiewać i być razem ramię przy ramieniu, serce przy sercu, bo Bóg się rodzi, aby nas mógł oswobodzić.
Podkreślił, że takie spotkania wielokulturowe i wielowyznaniowe, tworzą wspólnotę. Chrystus nie tylko chce być jednak tylko z nami, ale chce być w nas. Nawiązując co przeżywanego w Kościele katolickim Roku Miłosierdzia, w którym otwiera się symbolicznie bramy świątyń, życzył, aby bramą miłosierdzia dla innych, stawało się każde ludzkie serce niezależnie od wyznania.
Ksiądz biskup wspólnie z prawosławnym duchownym, przy akompaniamencie chórów wykonał refren prawosławnej kolędy. Zebrani odmówili modlitwę „Ojcze nas” w intencji jedności chrześcijan oraz zaśpiewali razem kolędę „Bóg się rodzi”.
W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan w boćkowskich świątyniach katolickiej i prawosławnej, odbyły się liturgie, podczas których Słowo Boże głosili duchowni innego wyznania. Miało to również miejsce w niektórych miejscowościach na terenie diecezji drohiczyńskiej, gdzie znajdują się parafie prawosławne.
ks. Artur Płachno