GOLGOTA MŁODYCH 2016 w Serpelicach
Tegoroczna Golgota Młodych w Serpelicach nad Bugiem odbywa się od 25 do 29 sierpnia pod hasłem: „WIELKI ZNAK”.
Jest to ogólnopolskie spotkanie młodzież, miejsce spotkania z Bogiem, doświadczenia w swoim życiu Jezusa Chrystusa, „festiwal prostego życia”, po którym zawiłe życie staje się prostsze, Festiwal pokazujący sens, gdzie jak św. Franciszek poprzez piękno i prostotę odkrywamy radość życia. Odbywa się w Serpelicach, pięknej, małej, otoczonej lasami nadbużańskiej miejscowości, gdzie pracują bracia kapucyni, a przybywają na nią : artyści, muzycy, harcerze, osoby zaangażowane w organizację, czyli tak zwani: „Ludzie Golgoty”.
Każdego roku około 1000 osób z całej Polski i nie tylko. Opuszczają oni zatłoczone miasta, i codzienne zabieganie by na łonie pięknej przyrody posłuchać Słowa Bożego, pięknej muzyki, świadectw i doświadczeń innych ludzi, a także nawiązywać nowe relacje.
Jest tam atmosfera, w której można nieszablonowo spojrzeć na własne życie, doświadczyć innej perspektywy i zmienić coś na dobre. Dzieje się tak pzrez 10 lat istnienia tego festiwalu.
Jak poinformowali organizatorzy:
„Potem wielki znak się ukazał na niebie:
Niewiasta obleczona w słońce
i księżyc pod jej stopami,
a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu.
A jest brzemienna.
I woła cierpiąc bóle i męki rodzenia.”
Ap 12, 1-2
Apokaliptyczny znak Niewiasty możemy odczytywać na różne sposoby. Jest to przede wszystkim obraz Kościoła, ale Tradycja widzi w nim również Najświętszą Maryję Pannę. W czasie Golgoty Młodych chcemy skupić się na tym Znaku – spróbować odczytać i przyjąć go do własnego życia.
Św. Franciszek z Asyżu nadał Maryi wyjątkowy tytuł DZIEWICY UCZYNIONEJ KOŚCIOŁEM. Oznacza to, że Ona pierwsza przeszła drogę Kościoła, zrealizowała chrześcijańskie powołanie. W Niej faktem stają się wszystkie obietnice Boga. Stąd Maryja, Matka Kościoła, jest dla każdego wierzącego znakiem nadziei…
Problem młodego człowieka często polega na tym, że nie widzi on możliwości przełożenia na własne życie tego, co słyszy w Kościele, w pewnym sensie doświadcza „abstrakcyjności” swojej wiary. W całym zamieszaniu dojrzewania gubi się w relacji z Bogiem, nie rozumie Jego słowa, widzi własną małoduszność i brak wiary, niechęć do modlitwy i liturgii. Nie potrafi wykrzesać z siebie „dobrego chrześcijanina”. Jest rozczarowany sobą, nie potrafi „ogarnąć” swojego życia w prawie żadnym wymiarze. Boi się relacji, odpowiedzialności i decyzji.
Celem tegorocznej Golgoty Młodych jest przejście ze sfery sloganu, teorii i zagubienia do osobistego doświadczenia działania Pana Boga. Będziemy patrzeć na Maryję i iść Jej śladami. Chcemy zgłębić tajemnice Jej życia, od Zwiastowania po Wniebowzięcie, po to żeby w Bożym świetle spojrzeć na własne życie. Zawierzamy Jej siebie, aby Ona poprowadziła nas do autentycznego zjednoczenia z Bogiem. Wtedy to On, przez działanie Kościoła, sam zmieni naszą optykę, sposób patrzenia na rzeczywistość i prowadzi do nawrócenia. Przeprowadzi z lęku, ciemności i niepokoju do nowego życia w Duchu Świętym.
PROGRAM –
25.08. DZIEŃ ZJAZDU
CZWARTEK: ZWIASTOWANIE
TREŚĆ DNIA: Bóg spotyka mnie w tym miejscu, w którym jestem DZIŚ. On pierwszy wychodzi do mnie i zaprasza do relacji. Jego imię to JESTEM. To Ten, który pierwszy mnie umiłował i JEST ze mną zawsze. Mogę odpowiedzieć na Jego zaproszenie. Mimo pragnienia spotkania i bliskości z Bogiem, doświadczam jednocześnie niewytłumaczalnego lęku. Maryja jest obok mnie i rozumie moją sytuację – zmieszała się na te słowa, ale w końcu podejmuje decyzję i odpowiada oto ja Służebnica Pana. Golgotę Młodych rozpoczniemy nad brzegiem rzeki Bug. Tam przywitamy ikonę Matki Boskiej Jasnogórskiej, która w asyście braci przypłynie barką. Stamtąd w uroczystej procesji wyruszymy pod scenę. Takie rozpoczęcie ma nam uświadomić, że Maryja jest Matką pielgrzymującego Kościoła i Przewodniczką w pielgrzymce do Nowego Jeruzalem.
W dniu rozpoczęcia Golgoty Młodych zwracamy uwagę na Pana Boga, jako tego, który może wnieść nowość w nasze życie i zmienić optykę patrzenia na własną rzeczywistość. Doskonała Miłość usuwa lęk (1 J 4, 18). Bóg, jak Maryję, pyta mnie: Czy chcesz? Wieczorne Misterium będzie momentem, w którym zrobimy pierwszy krok na drodze Maryi, będzie to odpowiedź na słowo zwiastowania, które Pan Bóg skieruje do każdego z nas. Na zakończenie Misterium uczestnicy otrzymują indywidualne błogosławieństwo od zgromadzonych kapłanów oraz małą ikonę Maryi Jasnogórskiej.
PROWADZĄCY: br. Piotr Owczarz OFMCap
26.08 DZIEŃ I
PIĄTEK: KANA
Maryja jest tą, która dostrzega brak i reaguje, interweniuje u Jezusa, to jest Jej modlitwa wstawiennicza. Możemy Jej ufać bo ta modlitwa jest bardzo skuteczna. Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie.
Doświadczeniem wielu z nas, szczególnie młodych ludzi jest samotność, smutek, lęk, brak radości. Towarzyszy temu jednak silna potrzeba bliskości i relacji. Paradoks polega na tym, że pragnąc bliskości, jednocześnie odczuwamy przed nią lęk. Ta mieszanina emocji, pragnień i obaw sprawia, że niektórzy się gubią, wybierając „bliskość na odległość” – bez zobowiązań i odpowiedzialności. Uderza to również w sferę seksualną, która zaczyna czerpać z pornografii, masturbacji, seksualnych „przyjaźni”. W Maryi znajdujemy rozwiązanie: bliskość Boga sprawia, że mogę być blisko z człowiekiem, jednocześnie zachowując czystość.
W Wieczornym Misterium chcemy zawierzyć się będzie realizacją tego słowa. Będziemy przez ręce Maryi oddawać Panu Bogu nasze braki, po to aby On je przemieniał. Oddaję wodę i proszę Boga o wino – o przemianę, nawrócenie – zamień nasz smutek w radość. Misterium ma prowadzić do objawienia chwały Boga, po to abyśmy mogli Mu uwierzyć (por. J 2, 11)
> KONFERENCJA: br. Tomasz Mantyk OFMCap i goście
> EUCHARYSTIA:
> ŚWIADECTWO: Urszula Mela
> WIECZORNE MISTERIUM: br. Przemysław Kryspin OFMCap
27.08 DZIEŃ II
SOBOTA: GOLGOTA
Dziś stawiamy w centrum tajemnicę Krzyża. Maryja także tu jest obecna. Stajemy wobec tajemnicy zła i cierpienia: dlaczego doświadczam zła, niesprawiedliwości, choroby? Przecież nie jestem winny. Dlaczego Bóg pozawala na moje cierpienie? Boże mój, Boże! Czemuś mnie opuścił?! Jednak zło, śmierć i grzech mogą stać się miejscem mojego spotkania z Bogiem. Maryja współcierpi z Ciałem Chrystusa, czyli z każdym z nas. W przedziwny sposób w obliczu Krzyża ujawnia się także perspektywa życia. Ojcze w Twoje ręce powierzam ducha mego!
Ten dzień w pewnym sensie jest sercem Golgoty Młodych. Po konferencji i Eucharystii wyruszymy na Kalwarię Podlaską, rozważając kolejne stacje drogi krzyzowej. Punktem kulminacyjnym będzie stacja XII. Tam usłyszymy słowa Ukrzyżowanego: Oto Matka twoja!
Wieczorem przeżywać będziemy Nabożeństwo Pokutne i spowiedź. Będzie to czas doświadczenia Miłosierdzia Bożego. Odpowiedzi Boga na pytania, z którymi przyjeżdżamy na Golgotę. Szczególnie na pytania dotyczące zła i cierpienia, które nas dotyka.
> KONFERENCJA: br. Tomasz Mantyk OFMCap i goście
> EUCHARYSTIA: bp Tadeusz Pikus
> DROGA KRZYŻOWA I NABOŻEŃSTWO POKUTNE: o. Tomasz Nowak OP
28.08 DZIEŃ III
NIEDZIELA: WIECZERNIK
Dzisiejszy dzień to spojrzenie na Maryję jako obraz życia w Duchu Świętym. Dziewica pełna łaski, całą nadzieję pokładająca w Bogu, oglądająca spełnienie Bożych obietnic w Dniu Pięćdziesiątnicy, jest najlepszą Przewodniczką dla poszukujących nowego życia.
Ostatniego pełnego dnia Golgoty chcemy doświadczyć wylania Ducha Świętego, przeżyć na nowo Pięćdziesiątnicę – razem z Matką Jezusa, tak jak Apostołowie. O perspektywie nowego życia w Duchu Świętym będziemy słuchać w trakcie konferencji, a Wieczorne Nabożeństwo pomoże nam przejść od słowa do doświadczenia.
> KONFERENCJA I: br. Tomasz Mantyk OFMCap i goście
> EUCHARYSTIA:
> KONFERENCJA II: Marcin Jakimowicz
> WIECZORNE MISTERIUM: br. Szymon Mrowiec OFMCap
>KONCERT: Zespół GM
29.08 DZIEŃ WYJAZDU
PONIEDZIAŁEK: UKORONOWANIE
MYŚL DNIA: Nasze powołanie to królewska godność dziecka Bożego w Kościele, gdzie Bóg jest z nami, bardzo blisko. Chodzi o moją historię, która w oczach Boga staje się historią zbawienia. Maryja Wniebowzięta i Ukoronowana na Królową Nieba i Ziemi jest znakiem i potwierdzeniem prawdziwości obietnic Boga. Jesteśmy „wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem Bogu na własność przeznaczonym, abyśmy ogłaszali dzieła potęgi Tego, który was wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła” (1 P 2, 9-10). Maryja doświadcza mocy Boga, odpowiada wiarą i głosi – to jest także nasze zadanie: głosić dzieła Jego potęgi.
>EUCHARYSTIA: br. Piotr Wardawy OFMCap
ksAP