„Idzcie i głoście”
Dostojnego Gościa Wielebną Siostrę powitał w Bazylice ks. proboszcz Ryszard Zalewski podkreślając misyjność kościoła i potrzebę wsparcia finansowego i materialnego misji na projekt jubileuszowy związany z budową kaplicy.
Ks. Louis sprawując ofiarę eucharystyczną, posługując się poprawnie językiem polskim dokonał obrzędu poświęcenia wody i parafian.
W homilii przypomniał słowa Jezusa „Żniwo jest obfite, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, aby przysłał więcej robotników na swoje żniwa (Łk 10; 2)
– To dla mnie wielki zaszczyt stanąć pośród was i wspólnie celebrować niedzielną Eucharystię w tym cudownym zgromadzeniu. Jestem wdzięczny proboszczowi za zaproszenie mnie i udzielenie mi przywileju dzielenia się z wami słowem Bożym. Dzisiejsze czytania skłaniają nas do refleksji na temat pracy misyjnej, a zwłaszcza sytuacji Kościoła katolickiego w moim kraju, w Kamerunie, postrzeganej z perspektywy afrykańskiej – mówił rozpoczynając homilię ks. Louis.
Ks. Louis Mbuyeh jest najstarszym z ośmiorga dzieci. Święcenia kapłańskie otrzymał 9 kwietnia 2010 r. w diecezji Kumbo w północno-zachodnim regionie Kamerunu. Przed czterema laty został skierowany przez miejscowego biskupa na studia do Polski, aby kontynuować studia teologiczne w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Obecnie finalizuje obronę pracy doktorskiej i powróci do swojego kraju. Ks. Louis uważa, że jego studia w Polsce pomogą mu w pracy duszpasterskiej, będą szansą w edukacji jego rodaków. W nawiązaniu do czytań ks. Louis mówił o posłaniu 72 uczniów do miast i wsi, którym Jezus powierzył zadania. Nadrzędnym był nakaz niesienia pokoju, leczenia chorych i głoszenie Królestwa Bożego. Za św. Pawłem przypomniał, abyśmy nie cenili niczego poza krzyżem Jezusa Chrystusa, ponieważ poprzez chrzest staliśmy się nowym stworzeniem, uczestnikiem pokoju i miłosierdzia Bożego.
Wiernym przybliżył rodzimą diecezję Kumbo utworzoną 18 marca 1982 roku, przez papieża Jana Pawła II, wydzieloną z ówczesnej diecezji Bamenda. Mówił o pracy pierwszych polskich misjonarek – siostrze Immakulacie Urszuli Faustynowicz, pochodzącej z Mierzynówki, parafii Grodzisk i siostrze Lucynie Wajda, ze Zgromadzenia św. Michała.
Ks. Louis podkreślił, że Dobra Nowina dotarła do jego ojczyzny za sprawą niemieckich księży pallotynów w 1890 roku. Dziś katolicy stanowią 38% ludności Kamerunu. W 28 parafiach i innych instytucjach Kościoła w diecezji pracuje 123 księży diecezjalnych. Pracę wspomaga 28 księży zakonnych, głównie Kameruńczyków i blisko 190 zakonnic i około 10 zakonników. W diecezji do kapłaństwa przygotowuje się 98 kleryków, z których 12 otrzyma wkrótce święcenia kapłańskie. Dialog z tradycyjną religią afrykańską, szybkie rozprzestrzenianie się islamu i sekt, zagrożenia małżeństwa i rodziny, konflikt zbrojny między siłami rządowymi, a bojownikami o niepodległość – to główne wyzwania stojące przed posługą kameruńskiego kościoła.
Zgromadzenie Sióstr Św. Michała Archanioła realizuje swój charyzmat w pięciu placówkach misyjnych w Kamerunie i Paragwaju. Siostry misjonarki służą dzieciom w szkołach i oratoriach, świetlicach, ucząc je, katechizując, organizując dożywienie, prowadzą grupy parafialne młodzieży i dorosłych, śpieszą z pomocą najuboższym, więźniom i chorym, udzielają pomocy medycznej.
Z pracą Siostry Immakulaty, która na misje do Kamerunu wyjechała w 1991 roku, można było zapoznać się po Mszy św. Siostra w kruchcie kościoła przygotowała prezentację na specjalnych folderach. Jej przesłaniem są słowa „Idźcie i głoście”, Mt. 10,7. Wierni otrzymali obrazki, foldery z modlitwami za misję. Nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia z Dostojnymi Gośćmi.
Za kolejne spotkanie, modlitwę w bielskiej Bazylice, złożone ofiary Siostra podziękowała ks. proboszczowi Ryszardowi Zalewskiemu.
tekst i zdjęcia: Tadeusz Szereszewski