Jan Paweł II i Rodzina
Idea przeżywania Dni Papieskich w węgrowskim klasztorze jest związana z otrzymaniem w lipcu ubiegłego roku z rąk abpa Mieczysława Mokrzyckiego – sekretarza polskiego papieża, relikwii św. Jana Pawła II. Proboszcz parafii ks. dr Romuald Kosk podkreśla, że niezwykle ważne, a zwłaszcza w dzisiejszej dobie jest pokazywanie nauczania polskiego papieża, aby nie tylko pozostać na płaszczyźnie emocjonalnej, ale rzeczywiście poznać jego przesłanie dla współczesnych chrześcijan. Z tej racji każdy z obchodzonych Dni Papieskich odbywa się z inną myślą przewodnią.
Dotychczas spotkania odbyły się pod hasłem „Jan Paweł II i kultura”, „Jan Paweł II i życie społeczne”. 16 stycznia br. spotkaniu przyświecała idea rodziny. Część modlitewna rozpoczęła się od różańca, po którym celebrowana była Eucharystia z homilią ks. Sylwestra Grzeszczuka. Następnie odbył się koncert śpiewu cerkiewnego w wykonaniu chóru z parafii prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego z Bielska Podlaskiego. Artyści zaprezentowali kolędy oraz śpiew liturgiczny, który przeplatany był komentarzem o roli śpiewu w Kościele prawosławnym. Koncert był też swoistym wprowadzeniem w rozpoczynający się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Z racji na trudne warunki pogodowe nie dojechał prelegent dr Andrzej Mazan, który wygłosił referat cztery dni później. Wystąpienie zatytułowane „Rodzina jako perspektywa niezwykłego rozwoju” przede wszystkim ukazywało, że tylko rodzina będąca „miejscem” miłości, daje szansę integralnego rozwoju młodego człowieka. Prelegent odwołał się do wielkiego wkładu polskiego papieża w rozwój Nauki Kościoła o rodzinie. Jego wystąpienie o rodzinie miało charakter egzegezy papieskiego pontyfikatu w perspektywie chrystologicznej, która pokazuje właściwy kierunek budowania życia społecznego.
Organizatorem Dni Papieskich jest Stowarzyszenie Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur. Patronat honorowy sprawował bp Piotr Sawczuk, ordynariusz drohiczyński oraz Maria Koc, senator RP. Partnerem wydarzenia jest Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej. Inicjatywa została objęta patronatem medialnym przez Fundację Episkopatu Polski, Portal Opoka oraz Tygodnik Katolicki Niedziela Podlaska. Wszystkie spotkania są transmitowane on-line i można je obejrzeć na stronie parafii www.klasztorwęgrow.pl
tekst i zdjęcia – Marek Sobisz