Jubileusz strażacki w Rudce
Ochotnicza Straż Pożarna w Rudce świętowała uroczyście 90 lat swego istnienia. W intencji strażaków, zarówno żyjących, jak też zmarłych Eucharystię w miejscowej świątyni parafialnej, celebrował biskup drohiczyński Tadeusz Pikus.
Powiedział on, że ochotnicza straż jest w każdej społeczności miejskiej i wiejskiej bardzo pożyteczną, którą trzeba wspierać też modlitwą. „ Tam gdzie jest strażak wszystko jest w pogotowiu, ponieważ jego rodzina też przeżywa to czym on żyje” – mówił.
W wygłoszonej homilii, nawiązując do liturgicznego święta św. Andrzeja Boboli, przypadającego w dniu obchodów strażackiej rocznicy. Ksiądz Biskup przypomniał że był on wielkim orędownikiem jedności chrześcijaństwa, której bardzo potrzeba członkom wspólnot chrześcijańskich. Spaja je wiara w jednego Boga i jeden chrzest, zaś bardzo boleśnie dzieli wiele innych rzeczy, czego w sposób szczególny doświadczają mieszane małżeństwa i rodziny. Dążenie do jedności, jest wielkim zadaniem. Może się ono jednak odbywać, gdy stajemy wobec prawdy i z miłością wobec braci, podkreślił.
Ks. bp Tadeusz Pikus powiedział także, iż strażacy są bardzo ekumenicznym środowiskiem, ponieważ wyruszają z pomocą ludziom i wspomagają się wzajemnie, nie patrząc na wyznanie. „To, co łączy ludzi nazywa się miłością, a źródłem miłości jest Bóg.” Pogratulował również licznych sukcesów osiąganych w ostatnim czasie przez rudzkich strażaków.
Przed Eucharystią poświęcił on także ornat z wizerunkiem św. Floriana patrona strażaków. Strażacy odnowili także swoje ślubowanie.
Przy remizie OSP w Rudce odbył się następnie apel. Gości powitał wójt Gminy Rudka i długoletni strażak Andrzej Anusiewicz. Byli wśród nich przedstawiciele władz zawodowej i ochotniczej Straży Pożarnej, władze samorządowe różnego szczebla, przedstawiciele instytucji wspomagających i sponsorów, kapelani strażaccy i kapłani związani z Rudką, uczniowie rudzkich szkół i leśnicy z pocztami sztandarowymi, policjanci, emerytowani i obecni strażacy, młodzieżowe drużyny, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Szepietowa, kombatanci oraz mieszkańcy miejscowości.
Historię powstania OSP w Rudce, która powstała w 1925 roku dzięki wsparciu hrabiego Franciszka Potockiego oraz jej obecna działalność przybliżył jej prezes
Ryszard Antoszczuk.
Odbyła się dekoracje zarówno sztandarów, jak też licznej grupy strażaków resortowymi odznaczeniami strażackimi, wśród których znalazło się też dwóch kapelanów : ks. Andrzej Kiersznowski i ks. Tadeusz Czyżak.
Pamiątkowe figury św. Floriana otrzymali też ks. bp Tadeusz Pikus i wójt Gminy Rudka Andrzej Anusiewicz. Uroczystość zakończyły występy artystyczne i piknik strażacki.
ks. Artur Płachno