„Kapłaństwo, to nie jest umowa o pracę, ale umowa o życie” – Święcenia kapłańskie w Łazówku
20 czerwca w Sanktuarium w Łazówku biskup drohiczyński Tadeusz Pikus udzielił święceń prezbiteratu trzem diakonom. Wszyscy tegoroczni neoprezbiterzy pochodzą z parafii diecezji drohiczyńskiej, ukończyli Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie, a na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie obronili prace magisterskie. Są nimi: ks. Krzysztof Nagórny z parafii Domanowo, ks. Emil Skobel z parafii Rudka oraz ks. Łukasz Wojewódzki z parafii Łazówek.
Zwyczajem diecezji drohiczyńskiej, przejętym z dawnej diecezji pińskiej, jest udzielanie czasami święceń i posług w parafiach, zwłaszcza tych, z których pochodzi któryś z kandydatów.
Dekret święceń, udzielonych w tym miejscu po raz pierwszy historii, a także zadania stojące przed prezbiterami odczytał na początki liturgii ks. dr Dariusz Kucharek, ojciec duchowny WSD w Drohiczynie, który przygotowywał też do nich kandydatów, przewodnicząc tygodniowym rekolekcjom.
Ks. bp Tadeusz Pikus wśród intencji modlitewnych wspomniał również biskupa seniora, który tego dnia obchodził 21 rocznicę powołania go przez św. Jana Pawła II na biskupa drohiczyńskiego. A przez minione lata miał również znaczący wpływ na przygotowanie do kapłaństwa neoprezbiterów.
W wygłoszonej homilii podkreślił on natomiast prawdę, że żaden dobry pasterz nie może najemnikiem, ani niewolnikiem. „Kapłaństwo, to nie jest umowa o pracę, ale umowa o życie” Najważniejszym w niej jest umiłowanie Boga i ludzi. Kto będzie kochał Chrystusa, będzie też miłował owce”, powiedział. Ksiądz biskup przypomniał, że do kapłanów odnoszą się słowa Chrystusa o posłaniu ich jak owce pomiędzy wilki, „Pasterz nie może stać się wilkiem. Powinien on zawsze pozostawać owcą, musi nieść z wiarą i łagodnością Dobrą Nowinę, służąc w imieniu Chrystusa Bogu i ludziom. Chrystusa nie jest bowiem pasterzem wilków, lecz owiec.”
Ksiądz biskup podziękował rodzinom neoprezbiterów za tworzenie atmosfery wspierającej powołania. Wręczył uroczyście dekrety święceń i pierwsze nominacje na stanowiska wikariuszy – ks. Krzysztofowi Nagórnemu do parafii p. w. św. Piotra Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie, ks. Emilowi Skoblowi do parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Węgrowie, a ks. Łukaszowi Wojewódzkiemu do parafii p.w. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim. Ks. Łukasz Wojewódzki podziękował w imieniu wszystkich za udzielenie święceń, ks. bp Tadeuszowi Pikusowi oraz wszystkim, wspierających ich na drodze do kapłaństwa.
Zabierając głos rektor WSD w Drohiczynie ks. prof. dr hab. Tadeusz Syczewski, podziękował również parafii Łazówek z obecnym proboszczem ks. kan. Robertem Krasowskim i jego poprzednikiem ks. kan. dr Dariuszem Kujawą za przygotowanie i zaproszenie na uroczystość. Przybyli na nią kapłani z różnych diecezji w Polsce, a także z Włoch i Kamerunu, zakonnicy, siostry zakonne, rodziny, przyjaciele oraz miejscowi parafianie. Neoprezbiterzy zaplanowali Msze Święte prymicyjne w swoich rodzinnych parafiach: Dołubowie, Rudce i Łazówku na niedzielę 21 czerwca.
ks. Artur Płachno