Konsekracja jest jak chrzest – uroczystości w Pobikrach
W niedzielę, 10 maja w parafii Pobikry odbyły się uroczystości odpustowe ku czci patrona parafii św. Stanisława. Były one połączone ze wspomnieniem pierwszej rocznicy konsekracji świątyni. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. bp Tadeusz Pikus. W uroczystościach wziął też udział dziekan ciechanowiecki ks. kan.Tadeusz Kryński,
Zebranych powitał proboszcz ks. Bogusław Wasilewski, a także rada parafialna. Zabierając głos wspominali oni zarówno postać patrona parafii św. Stanisława męczennika, jak i dokonaną przed rokiem konsekrację kościoła.
Konsekrację świątyni można porównać do chrztu człowieka – mówił w homilii ks. bp Tadeusz Pikus. „Tak, jak w czasie chrztu poprzez ten sakrament Bóg przychodzi do nas, rodzi się w nas wiara, gładzony jest grzech pierworodny, my jesteśmy włączeni do wspólnoty Kościoła, a wspólnota Kościoła jest wtedy, gdy jest w niej obecny Bóg żywy. Możemy powiedzieć, że kiedy następuje konsekracja świątyni, dokonuje się rodzaj chrztu, bo oto Bóg otrzymał dom – dom zbudowany przez człowieka, gdzie Bóg rzeczywiście przebywa w tym, co zostało mu poświęcone. Oddajemy Bogu to miejsce na jego dom i już nie można zmienić przeznaczenia tego miejsca”.
Ksiądz Biskup wspominał też o dawnym zwyczaju, kiedy przed konsekracja kościoła biskup pukał do jego zamkniętych drzwi. Otwieranie drzwi i wejście do kościoła było symbolicznym zaproszeniem Boga w Trójcy Jedynego. Podkreślał, że kościół konsekrowany, na zawsze poświęcony jest Bogu. Wymieniał też sakramenty, które dokonywane są w Kościele. Mówił o słuchaniu Słowa Bożego, które jak ziarno upadające w glebę umacnia wiarę wierzących a niewierzącym daje wiarę, o uzdrowieniu życia duchowego poprzez spowiedź, o komunii, która jest pokarmem na życie wieczne. Mówił o wylaniu darów Ducha Świętego w sakramencie bierzmowania oraz o sakramencie małżeństwa. Zaznaczył, że tak jak w chrzcie nasze życie zaczyna się w Kościele, tu również żegnamy ten świat. Podkreślał, ze wszystko to dokonuje się w świątyni, dlatego każdy powinien wracać do kościoła, który jest miejscem spotkań z Bogiem.
Uroczystości zakończyła procesja eucharystyczna i odśpiewanie Te Deum. Na zakończenie Mszy Świętej wybrzmiały też słowa pieśni „Boże coś Polskę”. Przed rokiem społeczność Pobikier obchodziła jubileusz 500-lat istnienie parafii i 150-lat kościoła.
Agnieszka Bolewska – Iwaniuk [ksAP/Drohiczyn]