Miłość wszystko wyjaśnia!
Łącznie wpłynęło 1479 prac z całej Polski wykonanych przez dzieci i młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Podczas podsumowania konkursu przyznano nagrody i wyróżnienia, w tym uczennicom Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Siemiatyczach.
Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie swego pontyfikatu wiele uwagi poświęcił przekazywaniu prawdy o wartości życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Pisał o tym w dokumentach, wypowiadał się w wielu wygłoszonych homiliach, spotykał się z ludźmi chorymi i niepełnosprawnymi, przez co nawoływał do wprowadzania „cywilizacji życia”.
Kształtowanie postawy szacunku do życia jest jednym z elementów procesu wychowywania młodego pokolenia. Ważne jest, aby u dzieci i młodzieży rozwijać wrażliwość na wartość istnienia każdej istoty ludzkiej poprzez promowanie tematyki pro-life. W tym celu Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia od wielu lat organizuje Ogólnopolski Konkurs ,,Pomóż ocalić życie bezbronnemu” o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Odbywa się on pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Uczestnicy konkursu w odpowiednich grupach wiekowych tj. szkoły podstawowej i ponadpodstawowej wykonują zgodnie z tematem prace w 3 kategoriach: plastycznej, literackiej i multimedialnej.
W konkursie wzięły udział uczennice z Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Siemiatyczach. Aleksandra Oleksiuk wykonała pracę literacką i plastyczną, Wiktoria Mulewska – pracę plastyczną, Daniela Zubrzycka – pracę literacką. Ponadto, pięcioosobowa grupa uczennic pod opieką Barbary Oleksiuk przygotowała film pt.: „Miłość Wszystko Wyjaśnia”, w którym przedstawiły afirmację życia w różnych aspektach, poprzez przeprowadzone wywiady z księżmi, matką wielodzietnej rodziny, matką dziecka niepełnosprawnego, osobą niepełnosprawną i innymi osobami zajmującymi się na co dzień promocją wartości życia.
W kategorii literackiej na poziomie szkół ponadpodstawowych przesłano 175 utworów. Aleksandra Oleksiuk otrzymała jedno z 10 wyróżnień za pracę literacką ,,Efekt motyla”, w której ukazała, jak jedno ocalone życie może w przyszłości uratować wiele innych istnień ludzkich. W kategorii multimedialnej spośród 52 prac wyróżniono również 10 projektów, w tym film, który przygotowały: Daniela Zubrzycka, Aleksandra Oleksiuk, Natalia Krajewska, Edyta Rusidova i Klaudia Purta.
Dziewczęta, które wkroczyły już w dorosłe życie, biorąc udział w konkursie, miały niesamowitą możliwość podjąć głębokie refleksje i przemyślenia w tak ważnym temacie, jakim jest obrona życia ludzkiego na każdym jego etapie.
Wyróżniony film:
tekst – Barbara Oleksiuk
zdjęcia – Archiwum autora