Msza Krzyżma Świętego w Drohiczynie – Kapłan jest powołany, wybrany, obdarowany, posłany i umocniony
205 księży, pracujących i przebywających na terenie diecezji drohiczyńskiej, przybyło w Wielki Czwartek przed południem do katedry p.w. Trójcy Świętej w Drohiczynie. Biskup drohiczyński Tadeusza Pikus przewodniczył Mszy Świętej Krzyżma Świętego, koncelebrowanej wraz seniorem ks. bp Antonim Dydyczem i kapłanami.
W homilii ks. bp Tadeusz Pikus mówił o stałej potrzebie rozważania daru, jakim został przez Chrystusa obdarowany każdy kapłan. Rozwinął w niej znaczenie takich pojęć odnoszących się do kapłanów jak : powołani, wybrani, obdarowani, posłani i umacniani. Podkreślił, że : „Każdy z kapłanów potrzebuje duchowego powrotu do Wieczernika, by potwierdzić wierność swemu powołaniu i odnowić przyrzeczenia złożone w dniu święceń. Przybywamy, by wrócić do pierwotnej miłości, którą zapala i podtrzymuje Duch Święty. Już po latach – przekonani, że miłość w nas niekiedy wygasa, ale jeśli już jest, jest zawsze żywa. Dzięki tej pierwotnej miłości, której źródłem jest Bóg, przyjęliśmy gorliwie powołanie do wspólnoty życia i działania z Chrystusem.”
Przypomniał postać wielkiego duszpasterza, św. Jana Pawła II, którego 10 rocznica odejścia z tego świata przypadła w Wielki Czwartek, a jest on wzorem niezłomnej miłości i wierności kapłańskiej. Nawiązał też do Chrztu Świętego i słuchania Słowa Bożego, przez które chrześcijanin wchodzi na drogę wiary, miłości i świętości.
„ Święta Wielkanocne umożliwiają każdemu z nas lepiej uświadomić sobie dar chrztu i pogłębić tożsamość chrzcielną. Czteroletni program duszpasterski Kościoła w Polsce przebiega pod hasłem: „Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa”. Ważnym dla narodu polskiego będzie rok 2016 – 1050. rocznica Chrztu Polski. Każdy z nas ochrzczonych, wspomni dzień swego chrztu, jego miejsce, szafarza, rodziców i chrzestnych” – mówił Ksiądz Biskup. W Roku Życia Konsekrowanego wyraził wdzięczność zakonom za ich duszpasterski trud.
Homilię zakończył słowami : „Gdziekolwiek pełnimy posługę kapłańską, jesteśmy świadomi tego, że posyła nas Chrystus. Mamy też na uwadze Jego słowa: „Posyłam was, jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie!”. Pamiętajmy, że jak długo pozostajemy owcami, zwyciężamy; otoczeni niezliczoną gromadą wilków. Gdy jednak stajemy się wilkami, ulegamy, ponieważ jesteśmy pozbawieni pomocy Chrystusa – Dobrego Pasterza. Wszak Chrystus nie jest pasterzem wilków, lecz owiec. (…) Zwycięstwo Chrystusa nad szatanem dało początek panowaniu Boga. Jednak szatan nieustannie walczy o władzę nad człowiekiem. Owoc rajskiego drzewa, dotyczący poznania dobra i zła wciąż kusi ludzi i każdego z nas, by być jak Bóg. By móc samemu orzekać o tym, co jest dobre, a co złe. Podobnie kuszący jest rajski owoc z drzewa życia, choć nie został zerwany w raju, stanowi przedmiot ludzkiego pożądania. Wielu już wyciąga rękę po niego, aby móc być jak Bóg i panować nad życiem i śmiercią. Sami doświadczamy tego, że królestwo Boże, które głosimy, nie odpowiada temu światu. Co jakiś czas rodzą się ideologie rewolucyjne – marksizm, gender – które angażują zarówno myśl polityczną, jak i potencjał legislacyjny w celu przebudowy społeczeństwa w oderwaniu od Boga i natury. Promocja patologii wypacza lub wręcz tłumi sumienia oraz roznieca nieprzyjaźń wobec oponentów. Bliskie stają się nam słowa Chrystusa kierowane do apostołów: „Jeżeli was świat nienawidzi, wiedzcie, że Mnie pierwej znienawidził. Gdybyście byli ze świata, świat by was kochał jako swoją własność”.
W Eucharystii, podczas której kapłani odnowili swe przyrzeczenia oraz poświęcone zostały oleje święte, polecono Bogu kapłanów pracujących na misjach, chorych i emerytów. Wzięli w niej udział także alumni, siostry zakonne, służba liturgiczna, przybyła z całej diecezji oraz wierni z Drohiczyna. Muzycznie liturgie wsparły Drohiczyńskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej. Po niej odbyło się spotkanie w auli Wyższego Seminarium Duchownego. Poruszono tam bieżące spawy życia Kościoła.
Świąteczne życzenia, w imieniu prezbiterium diecezjalnego, złożył ks. kan. Paweł Anusiewicz proboszcz z Topczewa. Podziękował on, odwołując się do osobistych wspomnień, ks. bpowi Tadeuszowi Pikusowi za świadectwo, dawane, jako nowy biskup drohiczyński, a seniorowi ks. bpowi Antoniemu Dydyczowi za wszelkie dzieła, które są jego udziałem i pomysłem w diecezji.
Ks. bp Tadeusz Pikus, życzył księżom, aby radość wielkanocna pomnożyła wszelkie łaski kapłańskiego powołania, które w zmartwychwstaniu Chrystusa maja swoją najwspanialszą gwarancję. Ks. bp Antoni Dydycz podkreślając, że zawsze zależało mu na rozwoju duchowym kapłanów, życzył nadziei i prawdziwej wielkanocnej kapłańskiej radości. Spotkanie zakończyła wspólna agapa z pieczonym barankiem.
ks. Artur Płachno, foto ; ks. A.P. i al. Bartosz Ojdana