Msza Wieczerzy Pańskiej w Bazylice Mniejszej w Węgrowie
Biskup drohiczyński Tadeusz Pikus przewodniczył Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej, która w Wielki Czwartek wieczorem odprawiona została w parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie. We Mszy Świętej uczestniczyło wielu kapłanów, m.in. ks. prał. prof. dr hab. Tadeusz Syczewski – rektor i wykładowca liturgiki w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie i wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej, ks. Tomasz Szmurło – sekretarz księdza biskupa, ks. prał. dr Dariusz Giers z Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia oraz kapłani pracujący w parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie na czele z ks. prał. Leszkiem Gardzińskim, proboszczem i dziekanem węgrowskim.
Ponieważ Wielki Czwartek to dzień w sposób szczególny poświęcony kapłanom Eucharystię rozpoczęły życzenia, jakie dzieci, młodzież ze scholii parafialnej oraz rodzina z parafii należąca do wspólnoty „Przyjaciele Oblubieńca” złożyli wszystkim kapłanom. Następnie, jak zawsze w Wielki Czwartek miał miejsce obrzęd przyjęcia nowych osób do Liturgicznej Służby Ołtarza. Kandydaci na ministrantów wobec Boga i całej wspólnoty złożyli przyrzeczenie ministranckie, po czym nałożono im pobłogosławione komże oraz pamiątkowe dyplomy przyjęcia do Służby Liturgicznej. Wielki Czwartek jest również świętem służby liturgicznej, dlatego też w tym dniu podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej proboszcz parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie ks. prał. Leszek Gardziński wyróżnił spośród grona ministrantów tych, którzy w tym roku sposób szczególny wykazali się gorliwością. Otrzymali oni też z rąk Księdza Biskupa dyplom i gratulacje.
Po homilii nastąpił obrzęd umycia nóg przez ks. bpa Tadeusza Pikusa 12 mężczyznom, na pamiątkę umycia nóg przez Jezusa Chrystusa 12 Apostołom. Na zakończenie Mszy Wieczerzy Pańskiej wyruszyła uroczysta procesja, w której przeniesiono Najświętszy Sakrament do tzw. ciemnicy. Tabernakulum pozostanie puste, a ołtarz obnażony aż do Nocy Zmartwychwstania.
Natalia Bala – Gąsecka [ksAP/Drohiczyn]