„Muzyka może być objawieniem Boga” – Święto Muzyki Kościelnej w Drohiczynie
Chóry z parafii: św. O. Pio, węgrowskiej bazyliki, parafii katedralnej w Drohiczynie oraz członkowie chórów z Pobikier, parafii św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach i z Sokołowskiego Ośrodka Kultury przybyli do Drohiczyna na Święto Muzyki Kościelnej przy Dniu Św. Cecylii. Obecni byli także organiści, a organizatorami tego muzyczno – formacyjnego spotkania było Duszpasterstwo Muzyki Kościelnej pod kierunkiem ks. Wiesława Niemyjskiego.
W Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Drohiczynie odbyły się warsztaty muzyczne prowadzone przez Bożenę Kaczmarek i Łukasza Kraujutowicza, obejmujące pracę nad emisją głosu, barwą, współbrzmieniem, dykcją i wyrazem.
Z uczestnikami spotkał się tam również biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, który przysłuchiwał się zajęciom, a dziękując za zaangażowanie, zarówno prowadzących, jak też uczestników, podkreślił ogromną pracę, której wymaga dobre przygotowanie muzycznych utworów chóralnych. Powiedział, że dobra muzyka i kultura poprzez harmonię i wyraz, czasami jest mocniejszy niż słowa. Może być ona szczególną formą objawienia się Boga wobec ludzi, mówił ksiądz biskup. Zaprosił on również chórzystów do współpracy w przygotowaniu do przeżycia Światowych Dni Młodzieży w diecezji drohiczyńskiej, 1050 rocznicy Chrztu Polski oraz 25 rocznicy powołania do istnienia diecezji drohiczyńskiej, która będzie uroczyście obchodzona podczas Dnia Podlasia 10 czerwca 2016 roku. Podkreślił także rolę muzyki i dobrego śpiewu w liturgii, czemu zaprzecza stosowanie do tego celu elektronicznych urządzeń odtwarzających muzykę oraz fałszowanie utworów.
Spotkanie zakończyła Eucharystia w drohiczyńskiej katedrze, której przewodniczył senior ks. bp Antoni Dydycz. W homilii przypomniał on rolę śpiewu w relacjach do Boga i ludzi, odwołując się zarówno do tekstów biblijnych, jak też do literatury. Powiedział, że wielokrotnie o tym przypominał św. Jan Paweł II, dając także świadectwo wspólnego śpiewu. Parafrazując słowa św. Augustyna: „ Śpiewaj i idź !”, podkreślił, że śpiew powinien wspomagać zdania człowieka, jakie ma wypełniać. Przypomniał rolę, jaką odegrała muzyka w zachowaniu tradycji religijnej i patriotycznej, kształtując sumienia i wychowując pokolenia.
ks. Artur Płachno