Najpiękniejsze siemiatyckie Jasełka
W Siemiatyczach nie ma prawdziwego teatru, ale z pewnością nie brakuje osób o aktorskich zdolnościach. Najlepszych aktorów spotkać można w niezwykłych miejscach.
Od kilku lat wychowankowie Szkoły Specjalnej w Siemiatyczach przygotowują przedstawienia jasełkowe, które prezentują szerokiemu gronu odbiorców. Kilka razy odgrywają swoje kolędowe role, bo zaproszonych gości nie sposób jednocześnie zmieścić na szkolnym holu. Wśród zaproszonej publiczności są grupy przedszkolne i klasy z wychowawcami, darczyńcy, przyjaciele szkoły oraz osoby, które przekazują 1% podatku na rzecz działającego przy szkole oddziału Polskiego Związku Walki z Kalectwem. Jasełka wystawione w środę, 20 stycznia oglądali między innymi uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1, dzieci z Przedszkola Nr 3, uczestniczy Warsztatu Terapii Zajęciowej prowadzonej przez Siostry Karmelitanki, pracownicy Sanepidu, przedsiębiorcy.
Dyrektor Szkoły Specjalnej Urszula Obrycka witając zebranych zapowiedziała, że obejrzą jasełka na wesoło. Jednak pomimo humorystycznego charakteru przedstawienia w oczach wielu osób można było zobaczyć łzy wzruszenia. Jasełka z pozoru radosne i dowcipne niosły w sobie wiele poruszających i mądrych treści. Jeden z Aniołów zwraca uwagę widowni, że
tak wielu z nas nie chce lub nie umie wysłuchać głosu Pana w krzykliwym tłumie.
W innym miejscu można było usłyszeć
Jeden mądry Polak by odnowić oblicze ziemi wezwał Ducha, dziś niech każdy odnowę ziemi zacznie od odnowy siebie.
A na koniec przedstawienia dzieci składały życzenia rodzinom, ludziom samotnym, głodnym, bezdomnym. Na pamiątkę spotkania dzieci wręczyły wszystkim gościom ręcznie robione aniołki. Goście rewanżowali się upominkami, dzieci dostały maskotki, słodycze, książki i bezpłatne karnety na basen. Przedstawienie przygotowane zostało przez uczniów w ramach prowadzonej w szkole teatroterapii. Prezentacja jasełek szerszej publiczności także jest formą terapii i integracji.
Także uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej prowadzonego w Siemiatyczach przez siostry karmelitanki znani są ze swoich aktorskich poczynań. Kilka razy w roku przygotowują oni przedstawienia nawiązujące do najróżniejszych okazji. Są występy na dzień kobiet i na koniec roku szkolnego, są poruszające inscenizacje grane podczas rekolekcji. W rolę aktorów wcielają się zarówno warsztatowicze, jak i kadra a nieraz też goście WTZ. W bogatym repertuarze nie może zabraknąć jasełek. Scenki przygotowane w okresie Bożego Narodzenia odgrywane jest wielokrotnie. W tym roku artyści odtworzyli przedstawienie „Gdy Bóg jeździ koleją”. W tych jasełkach Maryja i Józef podróżują koleją do stacji CZŁOWIEK. W czasie gdy aniołowie dziwią się, że Mesjasz ma się narodzić w rodzinie cieśli, podróżni na dworcu kolejowym zastanawiają się gdzie jest stacja – Człowiek. Na scenie pojawiają się dziennikarze, którzy zarówno aktorom, jak i publiczności zadają pytania o sens Świąt.
Przedstawienie to było wielokrotnie odgrywane przez uczestników warsztatu, mogli je obejrzeć mieszkańcy Siemiatycz i okolic, dorośli, młodzież i dzieci, także wychowankowie Zespołu Szkół Specjalnych. Każde przedstawienie nagradzane było gorącymi oklaskami, a towarzyszyła mu niezwykła atmosfera radości i bliskości. Nauczyciele, w tym katecheci, którzy jasełka oglądali wraz z uczniami zwracają uwagę na wychowawczy charakter takich spotkań, kiedy młodzież w ciszy i skupieniu podziwia niepełnosprawnych aktorów. Nie ma wówczas rozrabiania, przeszkadzania czy śmiechu, a jest szacunek i podziw dla drugiego człowieka. Te lekcje dają uczniom wiedzę i doświadczenie, jakich nie znajdą w podręcznikach. Każdy spektakl i każde brawa są też ważne dla uczestników WTZ i bardzo przez nich cenione.
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk [ksAP]