Niedziela Palmowa bogata w tradycję
Patronat duchowy nad wydarzeniem objął ks. bp Tadeusz Pikus, który poświęcił wszystkie palmy a następnie w uroczystej procesji wokół kościoła zainaugurował uroczystość Niedzieli Palmowej w Ciechanowcu. W procesji oraz Mszy św. wzięli udział przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, dyrektorzy szkół i instytucji kultury, duchowni, nauczyciele, przedstawiciele Łomżyńsko – Drohickiego Bractwa Kurkowego w Ciechanowcu, uczestnicy konkursu oraz licznie przybyli wierni.
Uroczystość Niedzieli Palmowej, ustanowionej na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy, rozpoczyna najważniejszy okres w roku liturgicznym – Wielki Tydzień. Ks. bp Tadeusz Pikus w sprawowanej Mszy św. powiedział o drodze Chrystusowej, która prowadzi do domu Ojca oraz bliźniego. Podkreślił, że Jezus wiedział na jaką drogę wstępuję – drogę krzyżową, cierpienia i bólu. Po to, aby z miłości do każdego z nas przez krzyż i śmierć przejść ku zmartwychwstaniu. Jezus Chrystus przychodzi, aby nas uwolnić spod panowania ciemności, nienawiści szatana i śmierci – zaznaczył. Pragnie być obecny w naszym życiu, a nie obok nas – dodał na zakończenie ks. bp.
Na widok palm przyozdobionych biało-czerwonymi barwami, ekscelencja podkreślił rolę przyjęcia przez Polskę chrztu św. w odzyskanie duchowej niepodległości. W kontekście 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wyraził podziw za umiejętność naocznego wyrażenia tego, co przeżywamy, co stanowi naszą tożsamość. Ks. bp Tadeusz Pikus wyraził uznanie dla organizatorów oraz uczestników konkursu.
Dorota Łapiak – Dyrektor Muzeum im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu powiedziała, że organizowany w tym roku XXI Konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej, cieszy się coraz większym zainteresowaniem, uznaniem oraz gromadzi coraz liczniejszą grupę uczestników. Konkurs nie miałby tak wysokiej rangi, gdyby nie życzliwość i obecność na uroczystości ks. bp. Tadeusza Pikusa – zaznaczyła.
W tym roku do konkursu zostało zgłoszonych 543 palm wielkanocnych z 7 powiatów: wysokomazowieckiego, siemiatyckiego, sokołowskiego, bielskiego, łomżyńskiego, białostockiego i ostrowskiego. Wszystkie palmy zostały nagrodzone..
Wielkanocna palma, symbolizująca odradzające się życie, jest bardzo mocna osadzona w podlaskiej kulturze. Jest to wyraz dbałości o tradycje i zwyczaje, pieczołowicie pielęgnowane i przekazywane przez naszych przodków.
tekst i zdjęcia – Monika Kanabrodzka