Nikt nie jest sam w cierpieniu
Wydarzenie rozpoczęło się w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach, gdzie zebrały się poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych, delegacje szkół, firm i instytucji, kapłani, siostry zakonne, mieszkańcy miasta i regionu, Sybiracy, ich rodziny i przyjaciele.
Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach przygotowali montaż słowo muzyczny „Pamięć i tożsamość” czerpiąc jego tytuł z twórczości patrona szkoły. Za poruszającą opowieść o losach Sybiraków dziękował Leszek Różański prezes Koła Związku Sybiraków w Siemiatyczach. Zwracając się do młodzieży, skierował uwagę na powstałe w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru i zachęcał do odwiedzenia tego miejsca.
Zebranych w kościele witał proboszcz parafii ks. Bohdan Sawicki. Mszę św. w intencji Sybiraków i ofiar reżimu stalinowskiego sprawowali – biskup drohiczyński Piotr Sawczuk i diecezjalny duszpasterz Sybiraków ks. Robert Figura. Do modlitwy dołączyli ks. Jerzy Cudny, ks. Józef Grzeszczuk i wikariusze parafii Św. Andrzeja Boboli.
W homilii pasterz diecezji nawiązał do patrona kościoła świętego Andrzeja Boboli, który wg biskupa, poprzez swoje męczeństwo może być orędownikiem prześladowanych na wschodzie Polaków. Biskup przypomniał historię zesłań, które od setek lat były losem Polaków, podkreślał, że prześladowany był również Kościół, mówił: ,,chcemy zauważyć trudne, naznaczone cierpieniem, życie Sybiraków, docenić ich ofiarę i podziękować. Szeregi żyjących jeszcze, wykruszają się coraz bardziej. Wielu z nich z zesłania nigdy nie wróciło, niektórzy umarli w drodze, jeszcze inni żyli na Syberii do końca swoich dni, bo z różnych powodów nie mogli wrócić do kraju”. Biskup zwracał uwagę, że w ekstremalnie trudnych warunkach zesłania szczególnie potrzebna była wiara, która dawała nadzieję i pokazywała że nikt w cierpieniu nie jest sam. Na koniec zachęcał byśmy cenili dar Bożej Opatrzności – wolność, której nie miały poprzednie pokolenia.
Po Eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli pod Krzyż Sybiraka Ziemi Siemiatyckiej, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Na warcie przy pomniku stanęli harcerze, a orkiestra OSP Siemiatycze zagrała Hymn Sybiraków.
Uroczystości zorganizowali – burmistrz miasta Siemiatycze, diecezjalny duszpasterz Sybiraków Diecezji Drohiczyńskiej, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach oraz Zarząd Koła Związku Sybiraków w Siemiatyczach.
tekst i zdjęcia – Agnieszka Bolewska-Iwaniuk