Odpust ku czci św. Wawrzyńca
Patronem parafii jest jeden z siedmiu diakonów Kościoła rzymskiego za czasów papieża Sykstusa II, który był administratorem majątku Kościoła w Rzymie i równocześnie miał zleconą opiekę nad ubogimi. Za sprzeciwienie się namiestnikowi rzymskiemu został ukarany wyjątkowymi katuszami – rozciągnięto go na żelaznych rusztach i wolno podgrzewając wręcz pieczono Wawrzyńca żywcem w ogniu. Wawrzyniec miał się zdobyć jeszcze na słowa: „Widzisz, że ciało moje jest już dosyć przypieczone. Obróć je teraz na drugą stronę!”
Niezwykłe okoliczności męczeńskiej śmierci, poniesionej 10 sierpnia 258 r., rozbudziły w Kościele rzymskim wielki kult Wawrzyńca. Św. Augustyn pisze, że jak Jerozolima szczyci się św. Szczepanem, tak Rzym jest dumny ze św. Wawrzyńca. Ciało Męczennika pogrzebał św. Justyn, kapłan, w posesji św. Cyriaki. Co roku wierni tłumnie gromadzili się wokół jego grobu. Jego imię włączono do kanonu Mszy świętej i do Litanii do Wszystkich Świętych. Cesarz Konstantyn Wielki nad jego grobem w roku 330 wystawił bazylikę. Wawrzyniec był w starożytności i średniowieczu jednym z najbardziej popularnych świętych. Już w pierwszej połowie IV stulecia na cmentarzu przy Via Tiburtina obchodzono święto męczennika Wawrzyńca. Doznawał on czci jako szczególny patron ubogich, piekarzy, kucharzy i bibliotekarzy. Wzywano go na pomoc w czasie pożarów i przeciw chorobom reumatycznym. Postać jego otoczono wieloma legendami. Jemu także przypisywano, że co piątek schodzi do czyśćca, aby wybawić stamtąd choć jedną duszę.
Mszę św. odpustową koncelebrowali: ks. Henryk Polak, ks. Piotr Jurczak, ks. Dariusz Frydrych i ks. Łukasz Wojewódzki. Uroczystość odpustową połączono tym razem z parafialnym dziękczynieniem za tegoroczne plony. Wójt Gminy Repki Pani Apolonia Stasiuk, która od pięciu lat zamawia w parafiach na terenie gminy Repki msze św. dziękczynne, wzięła udział w wyjątkowym święcie i skierowała do rolników i mieszkańców wsi okolicznościowy list pisząc: „Żniwa to dla rolników szczególny czas, który wymaga ciężkiej pracy i troski, by zebrać plony z zasianych i pielęgnowanych upraw. Pomyślne zbiory od wieków świętowane są na uroczystościach dożynkowych, gdzie polska wieś dziękuje Bogu za dary ziemi i prosi o błogosławieństwo w codziennym trudzie. Jest to też czas, gdy możemy podziękować mieszkańcom wsi za umiłowanie ziemi oraz troskę o zachowanie wiary, tradycji i tożsamości narodowej.” Wyrazem tych słów był udział we mszy św. delegacji z wieńcami dożynkowymi oraz przedstawicieli lokalnych kół gospodyń wiejskich z darami ziemi, które w uroczystej procesji z darami zostały pobłogosławione. W swoim liście Wójt Gminy Repki podziękowała rolnikom za ich trud, stanie na straży wiary, rodziny i dziedzictwa naszych przodków. „Niechaj Święto Plonów będzie naszym wyrazem wdzięczności i szacunku dla każdego rolnika i połączy nas wszystkich wokół pielęgnowania największych wartości, jakie wskazuje nasza wiara i spuścizna naszych ojców” –usłyszeliśmy na zakończenie listu.
Wyjątkowym momentem parafialnego dziękczynienia było zorganizowane po raz pierwszy przez członków KGW i parafian na terenie przykościelnym dzielenie się chlebem i słodki poczęstunek. Rolnicy, parafianie i goście mogli skosztować dożynkowych chlebów, owoców i ciast, spotkać się i wspólnie spędzić czas. Wszyscy zgodnie stwierdzali, że jest to niezwykła forma integracji wspólnoty parafialnej. Zarówno Pani Wójt jak i Ksiądz Proboszcz Zbigniew Średziński wyrazili nadzieję, że ta część uroczystości na stałe wejdzie do tradycji naszej parafii.
Tekst i zdjęcia: Katarzyna Zawadzka