Ogólnopolska konferencja
„Jesteśmy tutaj po to, aby spróbować zobaczyć pewnego rodzaju relację, która zachodzi pomiędzy kulturą a religią”– rozpoczął dr Marek Sobisz, kustosz par. klasztornej oraz prowadzący spotkanie. Jak zauważył: „Religia potrzebuje kultury, żeby się wyrazić, zaś kultura potrzebuje religii po to, żeby coraz bardziej stawała się kulturą”. O bogatej historii miasta opartej na wielokulturowości jak również o ubogacających elementach religii i trudnej sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie mogła dowiedzieć się młodzież z węgrowskich szkół, co podkreśliła Ewa Besztak, starosta powiatu węgrowskiego.
Konferencję poprzedził występ dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie zatytułowany „Ocalić od zapomnienia”. Artyści, mową ciała, rekwizytami przy komentarzu narratora opowiedziały historię Węgrowa, gdzie na przestrzeni lat mieszkała ludność wielu religii i kultur.
Pierwszym prelegentem był ks. dr. hab. Waldemar Cisło, dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który podkreślił, że nasi przodkowie, różnych religii umieli ze sobą żyć i darzyli się wzajemnym szacunkiem, tak jak na Bliskim Wschodzie, dopóki nie było ekstremizmu i fanatyków. W odpowiedzi na mocno upolityczniony temat migracji ks. Waldemar przytoczył słowa św. Jana Pawła II, który powiedział: „Do władz publicznych należy sprawowanie kontroli nad ruchami migracyjnymi, z uwzględnieniem dobra wspólnego. Przyjmowanie migrantów powinno zawsze odbywać się w poszanowaniu prawa, a zatem, jeżeli to konieczne, towarzyszyć mu musi stanowcze tłumienie nadużyć”. – Czy nie powinniśmy więcej wysiłku włożyć w to, aby tych ludzi edukować, poprawiać jakość życia na miejscu, niż dawać fałszywą nadzieję? – pytał retorycznie. Prelegent mówił m.in. o dramacie chrześcijan na Bliskim Wschodzie, obecnej wojnie w Syrii, interesach możnych tego świata oraz różnicach pomiędzy uchodźcą a migrantem. Zdaniem prelegenta, wojna i handel bronią, to niestety najlepszy, choć bardzo brudny interes. „Módlmy się do Królowej Pokoju, abyśmy mogli cieszyć się tym, co nazywamy życiem w pokoju” – dodał na zakończenie.
„W kręgu muzyki protestantyzmu” było tematem wystąpienia dr. hab. Jarosława Wróblewskiego z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jak zauważył prelegent, pojawienie się chorału protestanckiego zaowocowało zmianami w systemie muzycznym, w tym dopuszczeniem całej wspólnoty ze względu na zrozumiałość melodii i tekstu. Kolejnym, równie przyjemnym po muzyce tematem było jedzenie, o którym mówił z perspektywy kultury żydowskiej dr Rafał Dmowski z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Zebrani mogli się dowiedzieć się jakie potrawy wywodzącą się z kuchni żydowskiej. Jedną z nich jest kugel, bądź kugiel, znany jako babka ziemniaczana. Natomiast o prawosławiu więcej mówił dr Konrad Kuczara z Uniwersytetu Warszawskiego. „Pomoc humanitarna na Bliskim Wschodzie w kontekście dialogu międzyreligijnego i międzywyznaniowego” było tematem wykładu ks. dr. Mariusza Boguszewskiego, dyrektora biura Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Konferencja wpisała się w cykl wydarzeń, które miały miejsce na terenie Węgrowa. Były to różnego rodzaju koncerty, prelekcje. Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Węgrów – miasto wielu kultur i religii”, dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Etno Polska 2019” oraz Starostwa Powiatowego w Węgrowie. Organizatorem była parafia klasztorna w Węgrowie. Patronat honorowy sprawowała Maria Koc, Wicemarszałek Senatu RP. „Niedziela Podlaska” objęła wydarzenie patronatem medialnym.
Tekst i zdjęcia – Monika Kanabrodzka