Patriotyczno – religijne obchody w Łukawicy
Uroczystości rozpoczęły się widowiskiem słowno-muzycznym przeplatanym recytacją wierszy patriotycznych przez uczniów I LO w Białymstoku. Następnie przywitano władze parlamentarne, samorządowe, kombatantów, przedstawicieli duchowieństwa, ludzi świata nauki, kultury, historii oraz licznie zgromadzonych mieszkańców okolicznych miejscowości i gości.
W wygłoszonej homilii ks. bp Tadeusz Pikus przypomniał wielką tragedię mieszkańców wsi Łukawica sprzed 155 lat. – Chcemy dziękować Bogu za wolność, niepodległość, suwerenność naszej Ojczyzny oraz prosić Boga o wolność zewnętrzną i wewnętrzną – podkreślił Ekscelencja.
Po wręczeniu medalu Pro Patria Łukawica Pani Mariannie Raciborskiej, poszczególne delegacje złożyły wieńce oraz zapaliły znicze pod pomnikiem pamięci poległych w walce o wolną Polskę.
Wielki dramat mieszkańców wsi Łukawica rozegrał się w 1863 r. Podczas Powstania Styczniowego cała wieś została spalona a jej mieszkańcy zesłani na Sybir. Decyzją władz carskich około 200-osobowa grupa usłyszała wyrok. Wywózka w głąb Rosji była karą za pomoc udzieloną powstańcom styczniowym. Jedynym sposobem uniknięcia gehenny wywózki w oraz życia na ,,nieludzkiej ziemi” było wyrzeknięcie się wiary katolickiej oraz przejścia na prawosławie, z czego nikt nie skorzystał.
Obecnym miejscem upamiętniającym tragiczne wydarzenia jest pomnik wokół którego znajdują się oszlifowane kamienie z wypisanymi osobami i miejscami wydarzeń sprzed 155 lat. Dzięki uroczystościom takim jak te, pamięć o bohaterach Powstania Styczniowego, imiennych i bezimiennych, pozostaje wciąż żywa.
tekst i zdjęcia – Monika Kanabrodzka