Pierwsza pomoc i nie tylko – przygotowania wolontariatu Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016
„First AID” czyli pierwsza pomoc przedmedyczna, pod takim hasłem w sobotę7 marca zorganizowano kolejne spotkanie młodzieży z diecezji drohiczyńskiej w ramach przygotowań wolontariatu Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016.
Do Drohiczyna licznie przybyła młodzież wraz z kapłanami, wszyscy pełni zapału i optymizmu. Spotkanie rozpoczęła Maszą Święta w seminaryjnej kaplicy, której przewodniczył ks. Łukasz Suszko wicedyrektor Wydziału Młodzieży, diecezjalny koordynator ŚDM w diecezji drohiczyńskiej.
W kazaniu kapłan mówił o wielkiej miłości Pana Boga, z której wypływa chęć dawania świadectwa i pomagania innym. Przypominał, że miłosierna miłość Boga pokonuje wszelkie słabości, a każdy z nas jest powołany do kochania Boga, odwzajemniania tej miłości i dzielenia się nią z innymi: „Jesteśmy dziećmi Bożymi i jesteśmy stworzeni do dobra i piękna. Powinniśmy pielęgnować w sobie ten obrazi dostrzegać go w innych. Wykorzystajmy na to szczególnie czas Wielkiego Postu” – zakończył ks. Suszko zachęcając młodzież do pracy nad sobą.
Umocnieni Eucharystią kandydaci na wolontariuszy rozpoczęli szkolenie. Grupę liczącą około 150 osób podzielono na trzy zespoły, z którymi pracowali ks. Karol Biegluk oraz Agnieszka i Wojciech Iwaniuk. W kaplicy spotkania formacyjne prowadził ks. Karol Biegluk wikariusz z parafii w Kosowie Lackim. „ Wśród tych naszych spotkań bardzo ważną sprawą jest podbudowa duchowa, kiedy staramy się postawić Chrystusa w centrum, jako tego, który pokazuje nam czym jest służba. Chrystus, Matka Najświętsza oraz święci, których przywołujemy, pokazują nam, że warto służyć. Jest to zachęta, byśmy to co robimy, robili z miłością” – powiedział.
Podczas zajęć młodzi ludzie dowiedzieli się, jak zachować się gdy ktoś w naszym otoczeniu straci przytomność, jak można udzielić pomocy, by była ona najbardziej skuteczna. „ To sprawy, o których zawsze warto przypominać i umiejętności, które mogą przydać się każdemu” – wyjaśniał instruktor Wojciech Iwaniuk.
Podczas pracy pod kierunkiem Agnieszki Bolewskiej Iwaniuk powstawały portrety super-wolontariusza. Młodzież szukała w sobie cech dobrego wolontariusza i wykazując się kreatywnością i talentami plastycznymi, tworzyła piękne portrety wypełnione cenną treścią. Zastanawiano się, jakie cechy wolontariusz musi bezwzględnie posiadać, jakie byłyby pomocne, które mogłyby przeszkadzać w pomaganiu innym.
Do wolontariatu podczas Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016 zaproszone są osoby w wieku 16 – 35 lat. Pierwsza grupa chętnych uczestniczy już w szkoleniach, które odbędą się jeszcze w terminach:
– 11.04.2015 r. – P&P
– 29-30.05.2015 r. – Koniec języka za przewodnika
– 19-21.06.2015 r. – My, wy, oni – Tacy sami Cykl szkoleń dla kolejnej grupy wolontariuszy rozpocznie się po wakacyjnej przerwie.
ABol/Siemiatycze [ksAP/Drohiczyn]