Początek wizytacji kanonicznej w parafii Zembrów
Początek wizytacji kanonicznej w parafii Zembrów
W niedzielę 6 września w Parafii p.w. Najświętszego Zbawiciela w Zembrowie rozpoczęła się wizytacja kanoniczna biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa. Biskup, jako pasterz diecezji przybywa co pięć lat na wizytację do każdej parafii, aby umacniać wiernych w wierze i bliżej poznać członków wspólnoty parafialnej. Posługa biskupa w czasie wizytacji to głoszenie Słowa Bożego, sprawowanie sakramentów, a także spotkania z całą wspólnotą parafialną. Wizytacji podlegają też sprawy życia religijnego, apostolskiego i administracyjno-gospodarczego.
Dostojny gość przybył do Zembrowa tuż przed godziną 9.00. Przy głównym wejściu do kościoła został powitany przez proboszcza, ks. dr. Piotra Arbaszewskiego i uroczyście wprowadzony do środka, po czym modlił się przed Najświętszym Sakramentem. Następnie Księdza Biskupa powitali przedstawiciele rodzin. Ks. Arbaszewski, proboszcz od 27 sierpnia 2013 roku, przedstawił krótkie sprawozdanie, w którym podkreślił, że zauważalne jest w ostatnich dwóch latach pogłębienie życia duchowego wielu parafian, o czym świadczy wzrost przyjmowanej Komunii Świętej (z 13,5 tys. do 28 tys. – stan na 2014 r.), coraz liczniejszy udział wiernych w nabożeństwach pierwszo-czwartkowych, pierwszo-piątkowych, pierwszo- sobotnich, w nabożeństwie fatimskim, w sierpniowym pielgrzymowaniu duchowym i rekolekcjach. Przedstawił również plany na rok 2016 r., ważny ze względu na Jubileusz 1050-lecia chrztu Polski i z racji 530-lecia istnienia parafii. Wpisują się w to między innymi misje parafialne, które odbędą się w dniach 1-8 maja 2016 r. Ks. proboszcz wspomniał też o płaszczyźnie materialnej – pięknym kościele, zabytkowej kaplicy cmentarnej i aktualnie remontowanej drewnianej zabytkowej plebanii z 1909 roku. W ostatnim czasie dzięki ofiarności i zaangażowaniu parafian, wsparciu funduszy z LGD – Tygiel Bugu oraz MJWPU udało się wyremontować świetlicę parafialną, wybudować podjazd dla wózków oraz realizować projekt remontu plebanii i parkingu. W planach jest remont kościoła i kaplicy. Proboszcz podkreślił również, że w prace przy inwestycjach chętnie angażują się parafianie. Wiernych w parafii jest niespełna 1300 (stan na 1 stycznia 2015 r.).
Pierwszą niedzielną Mszę, św. sprawował ksiądz proboszcz. Ks. Biskup wygłosił homilię, w której między innymi mówił o tym, że biskupi odwiedzają parafie, żeby wspierać wiernych, czasami napominać. Wspomniał o potrzebie poszanowania każdego człowieka, bo każdy z nas ma, jako dar Boga, godność osoby ludzkiej. Przypomniał, że sami możemy i powinniśmy kształtować godność osobowości, bo każdy z nas powołany jest do zbawienia.
O g. 11.00 rozpoczęła się niedzielna suma, celebrowana przez księdza biskupa w towarzystwie sekretarza, ks. Tomasza Szmurło. Był też obecny ks. kanonik Tomasz Pełszyk, proboszcz z Kosowa Lackiego i dziekan dekanatu sterdyńskiego oraz ks. Antoni Sieczkiewicz, proboszcz z Grodziska. W trakcie tej Mszy św. Ksiądz biskup poświecił figurę św. Michała Archanioła, która już wkrótce na wysokości ośmiu metrów będzie górowała nad parafią. Wizytację zakończyło obiadowe spotkanie kapłańskie na plebanii.
Drugi dzień wizytacji kanonicznej zaplanowano na 5 listopada.
Parafia p.w. Najświętszego Zbawiciela w Zembrowie została erygowana w 1486 roku. W tym roku Zawisza herbu Lubicz ufundował pierwszy drewniany kościół p.w. św. Mikołaja, Stanisława, Jakuba, Leonarda, Barbary i Doroty. Kolejny kościół, p.w. św. Jana Chrzciciela, został wzniesiony w latach 1770-1773. W 1839 roku został on podniesiony i oszalowany. Rozebrano po wybudowaniu następnej świątyni. Obecny murowany kościół p.w. Najświętszego Zbawiciela wybudowano w latach 1902 – 1904, według projektu arch. Kazimierza Zajączkowskiego, dzięki fundacji dziedziców Sterdyni i Ceranowa – Ludwika Górskiego i jego żony Pauliny oraz wsparciu okolicznych ziemian i zaangażowaniu parafian. Konsekracji w 1905 roku dokonał biskup lubelski i administrator diecezji podlaskiej Franciszek Jaczewski. Z parafii zembrowskiej pochodzi ks. bp prof. dr hab. Kazimierz Romaniuk, biskup senior diecezji warszawsko-praskiej. Podczas II wojny światowej, w dniach 6-8 sierpnia 1944 roku zostały uszkodzone: wieża kościoła, dach, okna oraz pobliska kaplica.
Jadwiga Ostromecka