Poświęcenie nastawy ołtarza i dziękczynienie w 20 rocznicę hajnowskiej parafii
27 czerwca parafia p.w. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce dziękowała za 20 lat swego istnienia. Odbyło się to podczas Eucharystii, celebrowanej przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa.
Proboszcz parafii ks. kan. Zygmunt Bronicki powiedział, że 20 lat, to niewiele w stosunku do długości życie pobliskiej starej Puszczy Białowieskiej, świadka historii Polski i Podlasia, ale dużo w życiu człowieka i społeczności, w której wyrosło już kolejne pokolenie.
O znamiennej w dziejach miasta decyzji ks. bpa Antoniego Dydycza, erygującego tę parafię, mówił burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak.
Przedstawiciel parafian dziękując za wielkie zaangażowanie ks. Bronickiego w jej powstanie, przypomniał historię parafii, która została erygowana 3 września 1995 roku przez biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza. Jej pierwszym proboszczem został mianowany ks. Zygmunt Bronicki. Funkcję tymczasowego kościoła pełniła najpierw przebudowana kaplica cmentarna. W 1997 roku parafia otrzymała od Urzędu Miasta Hajnówka część placu po byłym szpitalu z przeznaczeniem pod przyszły kościół i budynki parafialne. Obecna świątynia w stylu neobarokowym została wzniesiona ogromnym nakładem pracy zarówno proboszcza, jak też parafian według projektu architekta Michała Bałasza z Białegostoku. Ks. Bronicki chciał, aby jej wystój nawiązywał do specyfiki regiony, dlatego powstały w niej drewniane ołtarze oraz unikatowe żyrandole z poroży. Kamień węgielny z Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie w poświęcił pod kościół św. Jan Paweł II w Drohiczynie 10 czerwca 1999 roku. Uroczystego aktu jego dokonał 21 maja 2000 roku ks. bp Antoni Dydycz. Ks. bp Antoni Dydycz. Odprawił on też pierwszą Mszę świętą w nowej świątyni, w noc Bożego Narodzenia 25 grudnia 2008 roku. W pobliżu nowej świątyni została też wzniesiona nowa, murowana plebania.
Ks. bp Tadeusz Pikus, w wygłoszonej homilii, mówił o konieczności spoglądanie na rzeczywistość ziemską prowadzącą do Królestwa Bożego oczami wiary. Przypomniał postać św. Pawła, który najpierw zabijał w imię Boga, aby po nawróceniu, cierpieć i oddać swoje życie za tego Boga. Przypomniał też postacie patronów parafii św. Cyryla i Metodego, których wiara i motywacja ukazała konieczność otwarcia się Kościoła na różnorodny aspekt kulturowy oraz językowy liturgii. Nawrócenie i wiara, to przyjęcie Chrystusa i otwarcie się na Boga, który jest Miłością, powiedział.
Biskup drohiczyński dokonał także poświęcenia nastawy ołtarzowej, autorstwa Stanisława Żywalewskiego, przedstawiającej Trójcę Święta ponad figurą Matki Bożej Fatimskiej.
Uroczystość rocznicowa została włączona w Misje Święte, które prowadził ks. Krzysztof Kościelecki proboszcz ze Śledzianowa. Podczas niej małżonkowie obecni w świątyni odnowili przysięgę małżeńską, natomiast ci, który przezywali jubileusze 50 i 25 lecia otrzymali specjalne błogosławieństwo od księdza biskupa. Pasterz diecezji drohiczyńskiej otrzymał natomiast w darze od parafii krzyż – ikonę napisaną przez Halinę Kabac.
W uroczystości wzięli udział kapłani z diecezji drohiczyńskiej, sąsiedniej archidiecezji białostockiej, misjonarz z Kamerunu, siostry zakonne, chór, schola oraz mieszkańcy Hajnówki i goście.
ks. Artur Płachno