Przed obliczem Matki Pocieszenia
Uroczystość celebrowana 15 sierpnia br. miała potrójny charakter. Tego dnia wspólnota parafialna przeżywała doroczny odpust związany z Wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny. W tym roku mija również 10 lat od koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus. Spotkanie stanowiło także początek wizytacji kanonicznej parafii. Z tego względu pasterz diecezji został uroczyście powitany w progu świątyni przez miejscowego proboszcza ks. kan. Roberta Krasowskiego. Po dojściu do ołtarza odmówiono specjalne modlitwy w intencji biskupa. Przedstawiciele młodzieży oraz parafian powitali pasterza, prosząc o modlitwę i błogosławieństwo. Ks. Proboszcz odczytał sprawozdanie z ostatnich lat działalności parafii.
Punktem centralnym była Msza św., której przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Sawczuk. W homilii, odnosząc się do apokaliptycznego obrazu Niewiasty obleczonej w słońce, podkreślił, że Maryja została wzięta z ziemi, na której ludzie mieszkają w mroku i cieniu śmierci, by w niebie spotkać się z Synem. Zauważył, że fakt wniebowzięcia Maryi opiera się na trzech prawdach wiary zawartych w Credo: ciała zmartwychwstanie, świętych obcowanie, żywot wieczny. Nawiązał również do obchodzonej 15 sierpnia rocznicy cudu nas Wisłą. Przywołując wydarzenie sprzed ponad stu laty biskup odniósł się do współczesności. – Niemało jest i dzisiaj pól, na których trwa ludzkie zmaganie o zwycięstwo dobra i prawdy nad złem i kłamstwem. Któż przypuszczał jeszcze rok temu, że arena militarnej agresji jednego państwa wobec drugiego przybliży się tak mocno pod naszą granicę, że imperialne zakusy Rosji objawią się tak krwawo w naszych czasach – powiedział. Zachęcił do ufnej modlitwy do Boga za wstawiennictwem Wniebowziętej Królowej Nieba.
Na zakończenie biskup pobłogosławił przyniesione wianki. Po krótkim nabożeństwie miała miejsce procesja eucharystyczna wokół kościoła.
Kościół w Łazówku jest miejscem szczególnego kultu Matki Bożej Pocieszenia. Tradycja głosi, że w połowie XVI w. dziedziczka Łazowa, w miejscu stojącego dzisiaj kościoła, zobaczyła Matkę Bożą stojącą na kamieniu, która zapraszała ją do częstej na modlitwy na tym miejscu. W nawiązaniu do tego zbudowano wkrótce wokół kamienia świątynię i umieszczono w niej obraz Matki Bożej Pocieszenia, który wnet zasłynął licznymi łaskami. Bp Antoni Dydycz 24 września 2011 r. ustanowił w Łazówku sanktuarium diecezjalne Matki Bożej Pocieszenia. Natomiast 15 sierpnia 2012 r. wspomniany biskup dokonał koronacji Matki Bożej Łazówkowskiej na prawie diecezjalnym i ustanowił pierwszą sobotę miesiąca maja dniem świątecznym ku czci Madonny z Łazówka.
tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski