„Jest zakątek na tej ziemi…” – Diecezjalne uroczystości 300-lecia koronacji Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej
Uroczystej sumie odpustowej o godz. 12:00 przewodniczył ks. bp Tadeusz Pikus. Słowo Boże wygłosił ks. prał. Zbigniew Rostkowski – kanclerz Kurii Diecezjalnej oraz wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej. Kaznodzieja analizując symbolikę gestów cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, zwrócił uwagę na wiele spraw życia duchowego, rodzinnego i społecznego. Wskazując na Maryję – Matkę i Nauczycielkę, podkreślił rolę i zadania kobiety, poruszył kwestie dotyczące wychowania młodego pokolenia oraz relacji do drugiego człowieka. Wzywał o porządek i ład moralny oparty na prawdach wiary, nie bojąc się zadawać trudnych pytań. Swoje rozważania, jak klamrą, objął refleksją dotyczącą Matki, która wszystko rozumie i potrafi dostrzec dobro w życiu każdego człowieka.
Eucharystię poprzedził koncert scholi parafialnej z Topczewa oraz czuwanie modlitewne prowadzone przez Koła Żywego Różańca pod przewodnictwem ks. kan. Romana Kowerdzieja. Bezpośrednio przed Mszą św. historię kopii wizerunku Pani Jasnogórskiej obecnego w topczewskim kościele przedstawił ks. dr Zenon Czumaj.
Na uroczystości przybyły rzesze pielgrzymów zarówno indywidualnych, jak i grupowych z diecezji drohiczyńskiej oraz z różnych zakątków Polski. Wielu pątników przyszło w pielgrzymkach pieszych, m.in. z Bielska Podlaskiego, Brańska, Łubina Kościelnego i Strabli. Nie zabrakło przedstawicieli kościoła prawosławnego, władz rządowych i samorządowych.
Gospodarzem spotkania był miejscowy proboszcz ks. kan. Paweł Anusiewicz. Przy zaangażowaniu parafian i wielu ludzi dobrej woli, została zorganizowana nie tylko część duchowa, ale również poczęstunek dla wszystkich pielgrzymów. Poszczególne miejscowości należące do parafii Topczewo podzieliły się chlebem z przybyłymi gośćmi. Nie zabrakło obecności policji, straży oraz harcerzy.
Topczewska kopia Jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej należy do 18 najsławniejszych na świecie. Jest to najstarsza kopia na terenie diecezji drohiczyńskiej. Historia obrazu jak i świadectwa otrzymanych przed nim łask wciąż na nowo wzrusza pielgrzymów i zachęca do częstego nawiedzania tego miejsca.
Szczegółowe informacje nt. wizerunku jak i parafii Topczewo można znaleźć na stronie www.parafiatopczewo.pl
Aby wysłuchać pełną transmisję z uroczystości wraz z kazaniem (1:38:01), KLIKNIJ TUTAJ.
tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski