„Relacje, które pozwalają trwać w czasie pomimo różnych przeciwności”. Nowy rok szkolny w Roku św. Józefa i św. Rodziny w cieniu pandemii
Rozpoczynając kolejny rok szkolny, w tym też katechetyczny, naszą uwagę kierujemy w stronę dzieci i młodzieży. Są oni niezwykłym darem i zadaniem dla rodziców, oczkiem w głowie dziadków, przyszłością społeczeństwa i nadzieją Kościoła. Obserwując dynamikę ich rozwoju, rodzą się w nas pytania dotyczące ich przyszłości. Odkrywają one nasze nadzieje, ale także obawy. Mobilizują nas jednocześnie do zastanowienia się nad tym, co możemy i co powinniśmy zrobić jako osoby towarzyszące im w życiowej drodze. Z całą pewnością tym, co jest naszym obowiązkiem jako wychowawców, z czego nikt nie może nas zwolnić, jest nauka budowania relacji i troski o nie.
Warto pamiętać, że w obszarze gospodarki na relacje ma wpływ pieniądz. Obszarem polityki zarządza władza. W relacjach międzyludzkich liczy się solidarność. Natomiast w sferze duchowości ogromny wpływ na relacje ma prawda o człowieku, jego naturze i powołaniu do świętości. Jej odkrycie daje wolność i pozwala na dorastanie do miłości. Żadna ze wspomnianych relacji nie rozwija się odpowiednio naturalnie i odruchowo. Ich zaniedbanie prowadzi do koncentracji na komforcie materialnym i psychicznym, a w ostatecznym rozrachunku sprowadza życie jedynie do przyjemnej konsumpcji. Właśnie dlatego potrzebujemy mądrze kierowanego rozwoju na różnych płaszczyznach, zmierzającego do wzięcia przez wychowanka odpowiedzialności za życie swoje i innych.
Jedna z matek, zmartwiona widocznymi zmianami w zachowaniu swojego kilkunastoletniego dziecka, tak mówi: „Moja córka bardzo się wyciszyła. Przestała wychodzić z domu. Nie chce iść do kościoła, pomimo jej wcześniejszego zaangażowania w grupy przy parafii. Nawet nie chce iść, by spotkać się z koleżankami. Praktycznie z nami nie rozmawia. Całymi dniami siedzi zamknięta w pokoju w towarzystwie smartfona i laptopa, zanurzona w Internecie. Nie poznaję swojego dziecka. Przeraża mnie to, co widzę i martwię się o nią”. Pewnie wielu rodziców mogłoby dzisiaj podpisać się pod tymi słowami. Zerwane więzi społeczne, mocno nadszarpnięte relacje z najbliższymi i z Panem Bogiem, to tylko niektóre skutki koronawirusa, które dotyczą zarówno życia psychicznego, jak i życia duchowego, społecznego, a także fizycznego. Wszechobecna pandemia ciągle zbiera swoje żniwo, kładąc się cieniem na nasze życie. Chce narzucić wszystkim myślenie, że sensem życia człowieka jest samo jego istnienie, że za zapewnienie bezpieczeństwa można oddać niemal wszystko łącznie z osobistą wolnością.
Myślę, że właśnie dlatego Papież Franciszek odczytując znaki czasu, ogłosił 8 grudnia 2020 r. Rok św. Józefa, a w 19 marca 2021 r. Rok Rodziny.
Rok Józefa przypomina nam wszystkim, że jest on jako Opiekun Jezusa patronem Kościoła Powszechnego, patronem dobrej śmierci i pocieszycielem chorych. Czytamy w liście Papieża: „W ciągu minionych miesięcy pandemii, w których możemy doświadczyć, pośród dotykającego nas kryzysu, że nasze życia są utkane i wpierane przez zwykłe osoby – zazwyczaj zapominane – które nie występują w nagłówkach gazet i magazynów, ani na wielkiej scenie ostatniego show, ale niewątpliwie dziś zapisują decydujące wydarzenia na kartach naszej historii (…) Wszyscy mogą znaleźć w św. Józefie, mężu, który przechodzi niezauważony, człowieku codziennej obecności, dyskretnej i ukrytej, orędownika, pomocnika i przewodnika w chwilach trudnych”.
Rok Rodziny zainaugurowany przez Papieża Franciszka w uroczystość św. Józefa, zaprasza nas do pogłębionej refleksji nad ewangeliczną wizją rodziny oraz wartością ludzkiego życia.
W tym właśnie duchu pragniemy rozpocząć kolejny rok naszej formacji. Będzie ona przebiegała pod hasłem: „Relacje, które pozwalają trwać w czasie”. Temat roku jest zaczerpnięty z Adhortacji Papieża Franciszka „Amoris Letitia”, do której odwołuje się Ojciec święty w Roku Rodziny.
Właśnie temat relacji, które pozwalają właściwie wzrastać i pięknie żyć, a w trudnych chwilach są naszą obroną, chcemy rozważać na różne sposoby w ciągu najbliższych miesięcy. Dla samych katechetów jednym z ważniejszych wydarzeń w całym roku są rekolekcje. Będziemy je przeżywać w kilku małych grupach na przełomie września i października w domu rekolekcyjnym NOE w Drohiczynie. Poprowadzi je ks. Piotr Arbaszewski – diecezjalny duszpasterz rodzin, a ich myśl przewodnia to: „Odkrywając zamysł Boga o małżeństwie i rodzinie…”. We wrześniu katecheci wezmą udział w szkoleniu „Prewencja przed wykorzystywaniem seksualnym. Sygnały Ostrzegawcze”. Poprowadzi je Krystyna Dudzis z Gdańska współpracującą z Centrum Ochrony Dziecka. Październikowy Dzień Pastoralny będzie naszym diecezjalnym dziękczynieniem za beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który ciągle jest dla nas żywym przykładem obrony takich wartości jak Bóg, Ojczyna i rodzina.
Naszym katechizowanym, proponujemy również katechezy okolicznościowe związane z XI Tygodniem Wychowania „W blasku ojcostwa” przeżywanym na początku roku oraz XXI Dniem Papieskim „Nie lękajcie się!”.
Dla chętnych, którzy oczekują czegoś więcej, proponujemy konkursy religijne. Konkurs plastyczny dla każdej grupy wiekowej „Jan Paweł II w oczach dziecka. Nie lękajcie się!”. Od wielu lat organizowany jest on wspólnie z Muzeum w Bielsku Podlaskim. Przez te lata stał się konkursem międzynarodowym. Ma on na celu pielęgnowanie i przekazywanie młodemu pokoleniu dziedzictwa, jakie zostawił po sobie św. Jan Paweł II. Drugi konkurs organizowany w pierwszym semestrze dotyczy bogactwa nauczania Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego. W tym roku mocno akcentuje wartość rodziny. Jego temat brzmi „Wartościowe opowieści. Rodzina moją pierwszą szkołą miłości”. Ten diecezjalny konkurs jest przygotowywany przy współpracy ze Szkołą Podstawową im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim.
W imieniu Wydziału Młodzieży zapraszamy również młodzież do tego, by wyszła z ławek szkolnych i 14 września przyjechała ze swoimi katechetami i wychowawcami do Drohiczyna na Diecezjalny Dzień Młodzieży. Będzie to czas na budowanie, a może odbudowywanie relacji z rówieśnikami, ale też z Kościołem, a nade wszystko z Panem Jezusem. Przewiduje on wiele wydarzeń takich jak Msza św. pod przewodnictwem ks. bpa Piotra Swczuka, wykład ks. Tomasza Kosteckiego, koncert Zespołu Muode Koty, poczęstunek w ogrodach seminaryjnych, a przede wszystkim dobry klimat radosnego spotkania, którego kwintesencją będzie myśl kard. Wyszyńskiego „Czas to miłość”.
Tego właśnie życzę wszystkim u progu nowego roku szkolnego. Dobrego wykorzystania każdej chwili życia, która jest nam dana przez Pana Boga na budowanie i pielęgnowanie dobrych relacji z Panem Bogiem, ze sobą i ludźmi żyjącymi obok nas. To właśnie te relacje dają poczucie sensu, spełnienia i uzdalniają do dawania świadectwa własnym życiem, że Królestwo Boże jest pośród nas.
ks. Krzysztof Mielnicki