Relikwie bł. Jerzego Popiełuszki w Kątach
Relikwie te znajdowały się Kątach od wielu lat, jednak nie zostały do tej pory wyeksponowane, ani też nie była potwierdzona ich autentyczność pochodzenia. W marcu tego roku rodzina śp. Waldemara Wasikowskiego, zamieszkałego na emeryturze w Sekłaku na teranie parafii Kąty, zmarłego 30 listopada 2021 roku i pochowanego na cmentarzu parafialnym w Kątach, Jolanta Wasikowska – żona – i Żaneta Papis – córka złożyły oświadczenie, że : „ W listopadzie 2001 roku z ramienia Związków Zawodowych Solidarność, POC Dipservice, w ramach pomocy rodzinie ks. Jerzego Popiełuszki, wysłała delegację w skład której wchodzili przedstawiciele Regionu Mazowsze : Waldemar Wasikowski, Henryk Nerka oraz Kazimierz Strzelczyk. Jako podziękowanie za udzielone wsparcie mama Księdza Popiełuszki, każdemu z obecnych przekazała zdjęcie ks. Jerzego wraz z jego kroplą krwi, które otrzymała od sióstr zakonnych. Poinformowała, że na materiał umiejscowiony zostały naniesione krople krwi z ubrania ks. Jerzego Popiełuszki w których został zamordowany. Po beatyfikacji materiał ten można uznać za relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zostały one umieszczone w ozdobnym relikwiarzu i przekazane osobiście za życia przez śp. Waldemara Wasikowskiego do kościoła parafialnego w Kątach. Nagła jego śmierć uniemożliwiła osobiste spisanie tego oświadczenia
Relikwie zostały umieszczone wraz z potwierdzającym je dokumentem, przy portrecie św. Jan Pawła II i jego relikwiach, przekazanych parafii Kąty w 2017 roku przez kard. Stanisława Dziwisza.
W obrzędzie uczestniczyła rodzina ofiarodawcy, a parafię polecono opiece tego mężnego kapłana, łączącego swoim życiem Podlasie z Mazowszem.
W tym toku, planowana jest jeszcze w Kątach intronizacja relikwii bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, pochodzącego z ówczesnej parafii Drohiczyn, związanego z Warszawą, twórcy obecnego sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto za Łochowem, założyciela zgromadzenia Sióstr Loretanek, prekursora mediów katolickich i opiekuna ubogich.
Relikwie wielkich Polaków ostatnich czasów, wyniesionych na ołtarze, wyeksponowane na tle symboli narodowych i kapłańskich, mogą skłonić, odwiedzjących tą prostą, współczesną świątynię, do zadumy nad etosem wartości, które ich doprowadziły do świętości oraz polecić za ich przyczyną, kolejne pokolenia polskiej młodzieży, aby wśród nich zrodziły się też powołania do kapłaństwa i życia zakonnego.
Tekst i zdjęcia: ks. Artur Plachno