Rocznica poświęcenia kościoła katedralnego w Drohiczynie
W niedzielę wieczorem 10 stycznia, w liturgiczne wspomnienie rocznicy poświęcenia kościoła katedralnego p.w. Trójcy Świętej w Drohiczynie, biskup drohiczyński Tadeusz Pikus celebrował w niej uroczystą Eucharystię.
Księdza biskupa powitał proboszcz parafii katedralnej ks. kan. Zbigniew Średzieński. Homilię natomiast wygłosił ks. kan. Ryszard Zalewski, obecnie dziekan łochowski i kustosz sanktuarium w Prostyni, a wcześniej proboszcz parafii katedralnej w Drohiczynie. Przypomniał, on o istnieniu pierwszych kościołów drewnianych w tym nadbużańskim grodzie oraz jednym murowanym, który został zburzony z czasie „potopu szwedzkiego”. Na jego fundamentach jezuici wybudowali świątynię, będącą obecnie drohiczyńską katedrą. Została ona poświęcona 10 stycznia 1723 roku przez biskupa łuckiego Stefana Rupniewskiego, a 5 czerwca 1991 roku w Białymstoku, wraz z ustanowieniem diecezji drohiczyńskiej, papież św. Jan Paweł II podniósł ją do rangi katedry. Odwiedził on ją też osobiście 10 czerwca 1999 roku. Natomiast biskup senior Antoni Dydycz 10 stycznia 2005 roku dokonał też jej rekonsekracji, po gruntownej przebudowie. Kaznodzieja powiedział, że drohiczyńska katedra ma również za sobą bolesne wydarzenia. Chociaż w czasach zaborów ocalała, jako jedyny czynny kościół katolicki w Drohiczynie, to bardzo ucierpiała podczas okupacji sowieckiej i niemieckiej. Okupanci urządzili tam stajnię i strzelnicę, zniszczono jej barokowy wystój oraz zdewastowano podziemia. Podkreślił, że po zakończeniu działań wojennych odrestaurowano kościół, dzięki staraniom i ofiarności kolejnych duszpasterzy i parafian, aby mógł służyć wiernym. Przypomniał, że w tej świątyni sakrament chrztu przyjęli błogosławiony ks. Ignacy Kłopotowski, oraz męczennik bł. ks. Władysław Maćkowiak.
Świątynia w Drohiczynie przez wiele lat była też prokatedrą, czyli kościołem zastępczym, katedry w Pińsku, który po II wojnie światowej znalazł się na terenie ZSSR, a w Drohiczynie rezydowali administratorzy apostolscy tej diecezji. W kryptach, spoczywają wojewodowie podlascy z czasów, gdy Drohiczyn był stolicą województwa oraz wygnany z Pińska, biskup piński Kazimierz Bukraba, administrator apostolski ks. inf. Michał Krzywicki i pierwszy biskup drohiczyński Władysław Jędruszuk
Zabierając głos prepozyt Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej ks. prał. Stanisław Ulaczyk, przypomniał, że katedra ma być domem Boga i ludzi oraz pełni rolę pierwszego takiego domu w Kościele diecezjalnym.
Ks. bp Tadeusz Pikus podczas uroczystości poświęcił i wręczył modlitewniki dzieciom przygotowującym się do pierwszej Komunii Świętej. Wzięli w niej udział kanonicy Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej, przedstawiciele innych kapituł z diecezji drohiczyńskiej, kapłani pracujący w Drohiczynie, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. kan. dr Paweł Rytel – Andrianik i ks. dr Jacek Połowianiuk z Warszawy, klerycy, siostry zakonne, miejscowe bractwo rycerskie, władze i mieszkańcy miasta.
ks. Artur Płachno