Rok akademicki w WSD w Drohiczynie rozpoczęty
„Seminarium to uczelnia dotykająca losu i przeznaczenia człowieka”
– Rok akademicki w WSD w Drohiczynie rozpoczęty –
1 października odbyła się inauguracja roku akademickiego 2015/2016 w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie. Uroczystość rozpoczęła Eucharystia, której w kaplicy seminaryjnej przewodniczył biskup drohiczyński Tadeusz Pikus.
W wygłoszonej homilii, notariusz Kurii Diecezjalnej i wykładowca WSD w Drohiczynie ks. kan. dr Jarosław Rzymski powiedział, że seminarium ma dbać zarówno o rozwój intelektualny, jak też rozwój duchowy. W homilii, nawiązując do Ewangelii o powołaniu uczniów rozważał co znaczy być przydatnym w Królestwie Bożym. Podkreślił też, że każdy powołany powinien mieć świadomość, że to nie on wybiera swoje powołanie, ale Bóg go zaprasza i porywa. „Powołany do kapłaństwa powinien także zadawać sobie pytanie: „Dlaczego chcę być księdzem ? (…)” – mówił kaznodzieja. Przypomniał też wymagania, postawione przez Chrystusa powołującego swoich uczniów, aktualne również wobec obecnie powoływanych, do których zaliczył: zerwanie z przywiązaniem do rzeczy, osób i własnego „ja” oraz zakaz ociągania się w decyzjach bycia przydatnym Chrystusowi. O swoją przydatność Chrystusowi w kapłaństwie powinni pytać siebie, zarówno klerycy, jak też wszyscy kapłani – kontynuował ks. Rzymski.
W drugiej części na auli seminaryjnej, wykład inauguracyjny wygłosił ks. dr hab. Mirosław Sitarz profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Był on zatytułowany: „Zasady relacji Kościół – Państwo w nauczaniu Soboru Watykańskiego II”. Prelegent ukazał w nim historyczne relacje dwóch instytucji mających służyć człowiekowi w osiąganiu celów doczesnych i wiecznych. Wzajemne ich przenikanie wymaga jednak wielkiej mądrości, opartej na wartościach oraz wolności, co znalazło odbicie w dokumentach soborowych.
Immatrykulacji alumnów dokonał przedstawiciel Papieskiego Wydziału Teologicznego sekcja św. Jana Chrzciciela w Warszawie, do którego drohiczyńskie seminarium jest afiliowane – ks. dr Janusz Stańczuk. Przemawiając ukazał on potrzebę stałego powrotu do ideałów, które stały u początku każdej dobrej życiowej decyzji, a w wyniku złego oddziaływania czy własnych słabości zostały przyćmione.
W WSD w Drohiczynie 59 rok akademicki tej uczelni rozpoczyna 34 alumnów, w tym 6 na pierwszym roku. Nowi studenci to: Wojciech Jakubowski, Radosław Kalicki, Maciej Koszewski, Rafał Oleksiuk, Lesław Rzemieniec i Piotr Wyszomirski. Pięciu pochodzi z parafii diecezji drohiczyńskiej, a jeden z warszawsko – praskiej.
Zabierając głos, rektor WSD w Drohiczynie ks. prał. prof. dr hab. Tadeusz Syczewski, przypomniał, że inauguracja nowego roku, to kolejne, odważne wyruszenie w drogę, ufając Chrystusowi. Przypomniał, że obejmie on Rok Miłosierdzia, a także przygotuje do Światowych Dni Młodzieży w Polsce, obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski i 25-lecia diecezji drohiczyńskiej.
Sprawozdanie z działalności seminaryjnej w roku akademickiego 2014/2015 przedstawił mianowany w tym roku prefekt WSD w Drohiczynie ks. mgr Marcin Szymanik. Podziękowano także odchodzącym z pracy w seminarium: ks. prał. mgr lic Leszkowi Gardzińskiemu, ks. dr Mariuszowi Bartosiakowi, ks. dr hab. Marcinowi Składanowskiemu, a także ks. dr Pawłowi Rytelowi – Andrianikowi, urlopowanemu na czas pełnienia funkcji rzecznika Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. dr Wodzisławowi Szczepanikowi, urlopowanemu na czas misji w Estonii. Powitano też w gronie profesorów i wychowawców: ks. mgr Marcina Szymanika i ks. dr Rafała Pokrywińskiego.
Na uroczystości obecny był ksiądz biskup senior Antoni Dydycz, a do Drohiczyna przybyli też reprezentanci seminariów z Siedlec, Białegostoku i Łomży, Uniwersytetu w Białymstoku oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Obecni byli kapłani z diecezji drohiczyńskiej, siedleckiej i warszawsko – praskiej, siostry zakonne, posłowie i senatorowie, władze samorządowe różnych szczebli, służby mundurowe oraz przedstawiciele instytucji wspierających uczelnię oraz rodziny alumnów I roku.
Zabierając głos biskup drohiczyński Tadeusz Pikus powiedział że seminarium duchowne to uczelnia, w której dotyka się losu i przeznaczenia człowieka. Wiara i rozum wspólnie stanowią tam natomiast dwa skrzydła, unoszące ducha ludzkiego ku prawdzie. Wskazał też, że studia teologiczne powinny być zakorzenione w myśleniu z perspektywy Chrystusa. „Im więcej w teologu Boga, tym więcej teologii. Teolog bowiem powinien umożliwiać mówienie Bogu” – podkreślił. Udzielił on pasterskiego błogosławieństwa i zaśpiewano hymn: „Gaudeamus igitur”. Odbyła się też prezentacja książki Bogusława Niemirki zatytułowanej: „Ksiądz Stanisław Brzóska – ostatni dowódca Powstania Styczniowego w 150 rocznicę śmierci” oraz wystawy jemu poświęconej, powstałych przy współpracy z Archiwum Państwowym w Siedlcach wraz z obecnym w Drohiczynie jego dyrektorem dr Grzegorzem Welikiem. Uroczystości zakończyła wspólna agapa.
Artur Płachno