Rozstrzygnięcie Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka”
W uroczystości wziął udział ks. bp Tadeusz Pikus, który zauważył, że udział w konkursie jest wielkim dziełem dla dziecka, które pozostawi ślad w jego życiu. „Przez trudy uzyskujemy to co najwartościowsze” – mówił ks. Biskup.
Jan Paweł II wielokrotnie odwoływał się do misji ojcostwa. W książce zawierającej osobiste wspomnienia i przemyślenia „Wstańcie, chodźmy!” jeden z rozdziałów nosi tytuł: Ojcostwo na wzór św. Józefa, w którym właśnie św. Józef jest postawiony za wzór dla „wszystkich powołanych do ojcostwa – w rodzinie, albo w kapłaństwie”.
W nadesłanych pracach ojcostwo również pojawia się w kontekście rodziny i kapłaństwa. Ojcowska miłość w kapłaństwie przedstawiana na przykładzie Jana Pawła II emanuje promieniowaniem przybierającym formę promieni słonecznych, blasku bijącego od Ducha Świętego czy tęczy będącej symbolem przymierza z Bogiem, tym samym wyrazem ojcowskiej miłości Boga do ludzkości. Patrząc na tegoroczną twórczość uczestników Konkursu, powołanie do ojcowskiej miłości w kapłaństwie, przynosi bogactwo skojarzeń z pontyfikatem Jana Pawła II, co doskonale widać w pracach zamieszczonych w folderze pokonkursowym oraz na wystawie. Wśród dostrzeżonych prac jedna zwraca uwagę swoją prostotą z jednej strony, z drugiej niebywale silną metaforą. Znajdujemy w niej Ojca Świętego pochylonego, całującego ziemię – ojcowiznę. To obraz wielokrotnie widziany podczas pielgrzymek do Polski. Ten prosty gest to również wyraz szacunku do Boga, którego ojcowskiej miłości zawdzięczamy wszystko co dobre. Tę prostą scenę dopełnia mocne tło – bezkresny wszechświat, nasza ojcowizna, dzieło Stwórcy.
Na XIII edycję konkursu plastycznego „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka” wpłynęło blisko 1,6 tys. prac, z czego ponad 50 ze Świata (Wielka Brytania, Białoruś, Austria, Niemcy, Irlandia, Ukraina, Rosja). To ogromna dawka pozytywnej energii płynącej od uczestników konkursu, która pomaga nam z wiarą spoglądać w przyszłość, ku XIV edycji. Cieszy nas niesłabnące zainteresowanie tematem i nauczaniem Jana Pawła II oraz zaangażowanie autorów prac, rodziców, katechetów, opiekunów bez których nasz konkurs niemiałby racji bytu. Jednocześnie serdecznie gratulujemy nagrodzonym, wyróżnionym oraz wszystkim uczestnikom. Dziękujemy każdej i każdemu z Was za czas, pracę i serce włożone w wykonanie tych pięknych dzieł oraz propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II.
Organizatorami Konkursu byli: Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, Dekanat Bielski. Patronat Honorowy zapewnili: ks. bp Tadeusz Pikus, Instytut Teologii Pastoralnej i Katechetyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Fundacja Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski, Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski.
Protokoły ze szczegółowymi wynikami konkursu można zobaczyć tutaj:
tekst i zdjęcia – Jerzy Sołub