Sanktuarium w Ostrożanach – 28 rocznica koronacji
W Diecezjalnym Sanktuarium Maryjnym w Ostrożanach w niedzielę, 5 lipca odbędą się uroczystości 28 rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Ostrożańskiej. W samo południu odprawiona będzie Msza Święta, której przewodniczyć będzie biskup drohiczyński Tadeusz Pikus.
Od lat w pierwszą niedzielę lipca do Ostrożan przybywają pielgrzymi, czciciele Matki Najświętszej – mówi kustosz Sanktuarium ks. dr Roman Szmurło.” Zawsze dociera tu kilka pieszych grup, a wielu pielgrzymów przybywa indywidualnie z rodziną, przyjaciółmi. Szacuje się, że liczba pielgrzymów przybywających tego dnia do Sanktuarium dwukrotnie przekracza liczbę wiernych z Ostrożańskiej parafii”. Tutaj czuje się tę moc Bożą wypraszaną przez Matkę Najświętszą, przekonuje ks. dr Roman Szumrło, który od 8 lat jest proboszczem w Ostrożanach. Na każdym kroku czuć dobroć i życzliwość ludzi i to niezwykłe modlitewne skupienie. Małżonkowie przybywają do Ostrożan, by za pośrednictwem Maryi prosić o dziecko. Już w kilkunastu przypadkach modlitwy te zostały wysłuchane i małżeństwa, którym lekarze nie dawali żadnych nadziei, gdzie starania o potomstwo trwały nawet po kilkanaście lat – tutaj w Ostrożanach małżonkowie zostają wysłuchani. Ciężarne kobiety, młodzi rodzice z maleńkimi dziećmi przyjeżdżają do Sanktuarium, by opowiedzieć o łasce, która ich spotkała, często właśnie tu proszą o chrzest. W każdą niedzielę po Mszy Św. o godz. 10.00 przy Ołtarzu jest obrzęd błogosławieństwa dzieci. Wszystkie dzieci, które nie przyjmowały jeszcze sakramentu Pierwszej Komunii Świętej podchodzą do Ołtarza, a kapłan kładąc ręce na głowy błogosławi im. Niedzielne uroczystości poprzedzone są 40-godzinnym nabożeństwem adoracyjnym, któremu w tym roku przewodniczy ks. dr Robert Grzybowski. To czuwanie i adoracja Najświętszego Sakramentu mają długą historię i jak zapewnia ksiądz proboszcz pierwszy piątek, sobota i niedziela lipca były w Ostrożanach dniami szczególnej modlitwy na długo przed koronacją łaskami słynącego obrazu.
Pierwszą świątynię w Ostrożanach p.w. Narodzenia NMP św. Piotra i Pawła – Apostołów oraz św. Marcina ufundowali 19 lipca 1450 roku właściciele tych ziem -Bartłomiej i Dadźbóg Ostrożańscy, na miejscu, gdzie obu braciom objawiła się Matka Boża. Niezwykłą czci cieszy się tam łaskami słynący Obraz Matki Bożej, pochodzący z około 1600 roku, na którym widnieją jedynie twarze i dłonie Jezusa i Maryi, wkomponowane w drewnianą sukienkę, zastąpioną później szlachetną, odlaną z wotów. Obraz ten zasłynął jako cudowny, dzięki licznym łaskom, których doznawali modlący się pielgrzymi. W 1710 roku miało bowiem miejsce cudowne ocalenie parafii ostrożańskiej przed epidemią. Kolejni proboszczowie starali się rozwijać kult maryjny. Wśród nich na szczególną uwagę zasługiwał ks. Jan Auder, z pochodzenia Łotysz i konwertyta, który będąc proboszczem w Ostrożanach napisał wiele pieśni na cześć Maryi, do dzisiaj tam śpiewanych. W czasie II wojny światowej, na jego prośbę, miało miejsce cudowne ocalenie zakładników, uwiezionych w świątyni. Ks. bp Władysław Jędruszuk, administrator apostolski diecezji pińskiej z siedzibą w Drohiczynie, wystąpił do Stolicy Apostolskiej z prośbą o ukoronowanie cudownego wizerunku papieskimi diademami. Korony poświęcone przez św. Jana Pawła II, 12 czerwca 1987 roku na Jasnej Górze, włożył na głowę Jezusa i Bogarodzicy ks. kard. Józef Glemp, Prymas Polski, 5 lipca 1987 roku. 25 marca 2013 roku do Sanktuarium dokonano włamania. Skradziono zabytkowy srebrny płaszcz z obrazu Matki Bożej oraz papieskie korony, poświęcone przez św. Jana Pawła II. Sprawców kradzieży ujęto, a część rzeczy, w tym papieskie, zniszczone korony odzyskano. Niestety, nie udało się odnaleźć srebrnej, zabytkowej szaty z obrazu Matki Bożej. Dzięki staraniom kustosza sanktuarium ks. dr Romana Szmurło, ofiarności parafian oraz pielgrzymów, naprawiono połamane korony i odtworzono srebrną szatę w miejsce zabytkowej. 6 lipca 2014 roku ks. bp Tadeusz Pikus dokonał poświęcenia naprawionych papieskich koron i nowej szaty, umieszczonych na obrazie.
Z sąsiednich parafii na uroczystości tradycyjnie wyruszą piesze pielgrzymki. Na uroczystości przybywają również grupy i stowarzyszenia działające na rzecz trzeźwości i wyzwolenia z uzależnień oraz nałogów.
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk, ks. Artur Płachno