Spotkanie opłatkowe władz z ks. Bp. Tadeuszem Pikusem w Drohiczynie
Zgodnie z tradycją, 4 stycznia w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie odbyło się doroczne spotkanie opłatkowe przedstawicieli władz państwowych, samorządowych oraz służb różnych szczebli z biskupem drohiczyńskim Tadeuszem Pikusem. W spotkaniu uczestniczył także inspirator tych spotkań biskup emeryt Antoni Dydycz.
Przybyli na nie przedstawiciele Parlamentu – 3 senatorów, 4 posłów, przedstawiciel Rządu, władze wojewódzkie z Warszawy, Białegostoku i Lublina, marszałkowie z tych województw, radni oraz starostowie, przewodniczący rad, prezydenci, burmistrzowie i wójtowie, kuratorzy oświaty, dyrektorzy powiatowych szpitali, nadleśniczy i leśniczy, komendanci wojewódzcy oraz powiatowi służb mundurowych, bractwo rycerskie, dyrektorzy ośrodków kultury i muzeów, przedsiębiorcy oraz dziennikarze, a także szczególni goście tacy jak Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa i kapłani z diecezji drohiczyńskiej i siedleckiej.
Składając życzenia ks. bp Tadeusz Pikus przypomniał, że rozpoczęty rok kończy przeżywanie Roku Życia Konsekrowanego, rozpoczyna zaś przeżywanie Roku Miłosierdzia, roku 1050 rocznicy Chrztu Polski, czasu Światowych Dni Młodzieży oraz 25 rocznicy powstania diecezji drohiczyńskiej. Nawiązując do tegorocznego hasła przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju, łączącego ludzi władzy różnych środowisk i wyznań, które brzmiało „Zauważ człowieka”, powiedział, że wszystkie te inicjatywy powinny prowadzić do zobaczenia człowieka w świetle i wielkości Miłosierdzia Boga. Ksiądz biskup podkreślił, że człowiek w swojej godności, powinien być zawsze postrzegany jako cel, a nie środek działań. Miarą wielkości człowieka jest też miara miłości miłosiernej, zakorzenionej w miłości Boga, która umie przebaczać i cierpi z powodu duchowego dramatu tego, który te cierpienia zadaje. Życzył także pokoju Chrystusa w budowaniu lepszego świata, w którym trzeba stawać się bramą miłosierdzia dla innych, a przez życzliwe zbliżenie się do Boga i ludzi pomnażać przejęty kapitał miłosierdzia.
Zebrani wysłuchali wystąpienia zatytułowanego: „Prawo naturalne podstawą prawa stanowionego”, ks. dra Grzegorza Stolarskiego – wykładowcy na Uniwersytecie Przyrodniczo – Humanistycznym w Siedlcach i WSD Diecezji Siedleckiej. Prelegent przypomniał, że prawo naturalne nie jest kategorią religijną, wpisane jest jednak w naturę stworzenia i każdy człowiek niezależnie od wyznania, powinien odnosić się do niego z pełną akceptacją. Przypomniał, że natura to uporządkowana rzeczywistość. Każde stworzenie posiada swoją naturę, a naturą człowieka jest tworzyć kulturę. Prawo zaś stanowione przez ludzi powinno pomagać w realizacji prawa naturalnego. Mówiąc o konkretnym odniesieniu życiowym, prelegent powiedział, że w swoich działaniach nie mamy czynić dobra, ale być dobrymi i nie walczyć o sprawiedliwość, ale być sprawiedliwymi. Podkreślił, że trzema atrybutami prawa naturalnego człowieka są: poszanowanie życia i jego integralności, życie rodzinne z poszanowaniem odrębności bycia kobietą i mężczyzną oraz poszanowanie życia społecznego.
Życzenia z imieniu władz Pasterzowi diecezji drohiczyńskiej złożył marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński wraz wójtem Gminy Siemiatycze Edwardem Krasowskim.
Zebrani złożyli sobie życzenia oraz podzielili się opłatkiem przy śpiewie kolęd polskich i białoruskich w wykonaniu Chóru Leśników Puszczy Białowieskiej.
Spotkanie zakończył wspólny poczęstunek, a tak, jak każdego roku, odbyło się ono pomiędzy Uroczystością Narodzenia Pańskiego według kalendarza gregoriańskiego i juliańskiego, według którego obchodzą ją wierni prawosławni, licznie w nim uczestniczący.
Ks. Artur Płachno