„Święta Anna to Babcia nas wszystkich” – rodziny w łączności z ŚDM w Prostyni
W tym roku Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej podczas odpustu Świętej Anny w Sanktuarium w Prostyni, miała miejsce w niedzielę, 31 lipca, kiedy kończyły się Światowe Dni Młodzieży. Rodziny przybyły na zaproszenie diecezjalnego duszpasterza ks. dr Piotra Arbaszewskiego, który w tym czasie przebywał w Krakowie.
Rozpoczęła je modlitwa różańcowa o nawrócenie nieprzyjaciół życia. Eucharystię celebrował biskup senior Antoni Dydycz. W wygłoszonej homilii, nawiązując do słów papieża Franciszka, który prosił młodzież w Krakowie, aby umiała wsłuchiwać się w głos swoich dziadków, powiedział on, że święta Anna jest nie tylko Babcią Jezusa, ale także naszą Babcią, która wskazuje nam Trójcę Świętą. Z jej życiowego przesłania uwidocznia się też prawda o szczególnym zatroskaniu babci i dziadków o wartościowy i serdeczny rozwój kolejnych pokoleń i rodzin. Ksiądz biskup zaapelował również o wszelkie staranie i modlitwę w intencji rodzin, które potrzebują duchowego zapału, poczucia duchowego wsparcia i stałego otwarcia na miłość oraz życie. Małżeństwo nie może być jedynie wspólnota materialną, podkreślił, ale otwartą szeroko na wartości płynące z komunii z Chrystusem, umacniane przez Kościół. „Miłością rodzinną trzeba poruszyć także nasze środowiska i całą Polskę” – powiedział bp Dydycz. Łącząc się duchowo z młodzieżą na Światowych Dniach Młodzieży, podkreślił, że połączyły ją wartości ukazywane przez jeden Kościół w różnych krajach.
Ksiądz biskup udzielił też sakramentu chrztu świętego czwórce dzieci, przypominając o wielkości tego wydarzenia, które pozwoliło im wyjść ze świątyni innymi ludźmi, mającymi otwartą drogę do pozostałych sakramentów i stałą nadzieję na moc łaski Boga wspierającej w życiu.
Kustosz sanktuarium ks. kan. Ryszard Zalewski przypomniał, że 28 lipca, na zakończenie Mszy Świętej na Jasnej Górze Ojciec Święty Franciszek poświęcił korony Statui Trójcy Przenajświętszej w Prostyni – jedynym w Polsce sanktuarium Trójcy Świętej. Kult Trójcy Przenajświętszej i świętej Anny w Prostyni przyniosło wydarzenie z 1510 roku, gdy w uroczystość Trójcy Przenajświętszej miejscowa wieśniaczka, Małgorzata Błażkowa miała widzenie św. Anny, która wyraziła życzenie, aby na wzgórzu wybudowano kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej, a w miejscu Jej objawienia kapliczkę.
Święta Anna na znak prawdziwości tego objawienia zostawiła cztery wianki. Trzy były ze sobą połączone i miały symbolizować Trójjedynego Boga, a jeden na Jej pamiątkę. Wieńce, pozostawione podczas objawienia, umieszczono w skromnej srebrnej koronie, którą do dziś błogosławi się wiernych, nakładając ją na głowę pielgrzyma. Obrzęd ten nosi nazwę „koronacji”. Wyraził też radość, że mógł koncelebrować tę Eucharystię z papieżem Franciszkiem oraz zapowiedział, iż poświęcone korony zastaną uroczyście nałożone w uroczystość Trójcy Świętej.
Do sanktuarium w Prostyni przybyły piesze pielgrzymki z sąsiednich parafii oraz rodziny z diecezji drohiczyńskiej oraz sąsiednich.
ks. Artur Plachno