„Święta Anno uproś Wnuka…” – Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej do Prostyni
Na odpust przybyły dwie piesze pielgrzymki z Kosowa Lackiego i z Rytel Olechnych. Uroczystości w bazylice rozpoczęły się o godz. 10:30 modlitwą różańcową o wierność małżeńską. Nabożeństwo prowadzili członkowie Domowego Kościoła i doradcy życia rodzinnego. Następnie odbyła się konferencja pod tytułem „Zawierzenie Dzieci Jezusowi – chrześcijański ruch Matki w Modlitwie” wygłoszona przez prof. Bogumiłę Jędrzejewską – koordynatorkę regionalną ruchu Matki w Modlitwie.
O godz. 12.00 miała miejsce suma odpustowa, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. abp Tadeusz Wojda – metropolita Białostocki. Mszę św. koncelebrowali ks. Tadeusz Osiński, ks. Józef Skorodiuk, ks. Mieczysław Rzepniewski, ks. Paweł Rytel-Andrianik, ks. Piotr Arbaszewski oraz ks. Piotr Augustynowicz.
W homilii ks. Arcybiskup nawiązał do słów Ewangelii oraz do św. Anny – patronki małżeństw. Przedstawił jej życiorys i przybliżył specyfikę kultu Świętej. Przypomniał również o wadze sakramentalnego związku małżeńskiego.
Po kazaniu odbyło się odnowienie przysięgi małżeńskiej dla małżonków obecnych w bazylice. Była to bardzo podniosła chwila. Podczas uroczystości pielgrzymi licznie przystępowali do sakramentu pokuty. Po zakończeniu Mszy św. pielgrzymi mieli okazję przystąpić do tradycyjnej koronacji koronami św. Anny, tymi samymi, które zostawiła święta w 1510 roku.
Kolejnym punktem uroczystości była wspólna agapa, przygotowana przez członków parafialnego Domowego Kościoła, Akcji Katolickiej oraz zaprzyjaźnioną grupę z jednostki Strzeleckiej 5001 ZS „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Diecezjalne uroczystości zakończyły się Drogą Krzyżową wokół kościoła w intencji wyproszenia daru potomstwa prowadzoną przez ks. Piotra Arbaszewskiego.
Święta Anna, patronka małżeństw, matek, wdów, piekarzy oraz żeglarzy objawiła się w nadbużańskiej wsi w 1510 roku prosząc, aby na wskazanym przez nią wzgórzu wybudować kościół i czcić w nim Boga w Trójcy Jedynego. Od tamtego czasu Prostyń jest sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. Na tutejsze odpusty przybywają rzesze pielgrzymów z różnych stron diecezji i kraju, aby tu doznać łaski.
Zgodnie z wieloletnią tradycją na prostyńskim wzgórzu kościelnym wciąż rozbrzmiewają słowa pełne wiary: „Święta Anno, uproś Wnuka, niech ma każdy, czego szuka”.
Tekst i zdjęcia – Ewa Jakubik